Recetë: Tatlia mas İftarit

Recetë që mund të ju ndihmojë sidomos tani që jemi në muajin e Ramazanit:

Përbërësit

200 gr gjalpëe shkrirë ose margarin

gjysme gote vaj vegjetal

2 vezë

gjysme gote bollgur

2 luge te gjelles sheqer pluhur

3 luge te gjelles miell

1 Pluhur pjekje

PËR SHERBET

2,5 gota sheqer

3 gota ujë

1 luge te gjelles lënglimoni

Hapat
1
E marrim një enë të thellë dhe në të e derdhim vajin, të bardhët e vezëve dhe përveç miellit të gjithë përbërësit e tjerë.

2
Pasi i përziejmë mirë këta përbërës e shtojmë me kujdes miellin, do ta përfitojmë një brumë që nuk ngjitet në duar.

3
İa japim formën ovale ose të rrumbullakët dhe i lyejmë përmbi me të kuqët e vezës, përmbi i shtypim pak me pirun.
4
İ vëmë në furrë për pjekje në temperaturë 170 gradë celsius, pasi ti kalon nxehtësia e parë ia derdhim sherbetin e përgatitur.