fbpx
Saturday, November 28, 2020
Home Blog

The Weeknd ankohet i nervozuar se nuk u nominua në Grammy, reagon edhe Ardian Bujupi

Ditën e djeshme u publikuan nominimet të eventit më të rëndësishëm muzikor, “Grammy Aëards”, ku dominonin Beyonce, Taylor Swift dhe Dua Lipa.

Gjithsesi, në Grammys 2021 nuk munguan surprizat dhe një prej tyre është mos përfshirja në kategoritë kryesore të The Weeknd, i cili këtë vit publikoi dhe albumin e tij të ri e pati shumë hite në klasifikimet kryesore të muzikës. Këtë artisti kandadez nuk e ka pritur dhe aq mirë, duke akuzuar organizatorët e eventit si të korruptuar dhe duke i thënë se fansat dhe bashkëpunëtorët e tij meritojnë një shpjegim.

Shpërthimi i The Weeknd mesa duket ka frymëzuar Ardian Bujupin, i cili pasi ka shpërndarë postimin e këngëtarit, kërkon po ashtu shpjegim pse çdo vit sipas tij ka hiti-n më të madh në Europë, pa blerë klikime, dhe sërish nuk ka asnjë çmim.

Nuk e dimë me kë e ka saktësisht Bujupi, edhe pse në Europë ka disa evente të rëndësishme të muzikës, megjithatë ai kërkon të dijë diçka. Do ta marri apo jo shpjegimin, këtë nuk e dimë, por mund të pyesi Loredanën si ja bën që është vlerësuar vitet e fundit për projektet e saj në disa ceremoni.

Dua Lipa ja kris të qarës kur merr vesh se është nominuar 6 herë nga Grammy

Një lajm tepër i bukur erdhi sot nga Dua Lipa e cila së bashku me Beyoncé dhe Taylor Swift kryeson nominimet për çmimet Grammy 2021. Dua Lipa është nominuar gjashtë herë për kategoritë “Albumi më i mirë i vitit”dhe “Albumi më i mirë Pop Vokal” për albumin Future nostalgia,  “Regjistrimi i vitit”, “Kënga e vitit”, “Performanca më e mirë solo Pop” për Dont’start now, “Bashkëpunimi më i mirë pop” për Un Dia (One Day)” në bashkëpunim me J Balvin, Bad Bunny, and Tain.

Së fundmi, ajo ka reaguar nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, ku e përshkuan këtë lajm si “çmenduri” dhe të pabesueshëm. Po ashtu, autorja e hitit “New rules” ka shpërndarë edhe video nga momenti kur ka mësuar lajmin e madh, ku edhe ka shpërthyer në të qara nga gëzimi.

Nuk më duket e vërtetë!!!!! 6 nominime GRAMY !!! Çfarë jete !!!! NUK MUND TA BESOJ !!! 6 !!!!! Zemra ime po rreh fortë dhe jam në shok total! Kam ngrirë !!!!!! Faleminderit shumë për të gjithë dashurinë dhe mbështetjen! FALEMINDERIT @RECORDINGACADEMY !!!!!!!!!
Duhet të pushojë pak që të mbledh veten !!!!Future nostalgia forever”- shkroi ajo në Instagram.

Kujtojmë se në 2019 Dua ka shkruar historinë pasi është bërë shqiptarja e parë që rrëmben dy çmime “Grammy”. Artistja jonë fillimisht fitoi në kategorinë “Kënga më e mirë ritmike”, për këngën e saj të suksesshme “Electricity”, në bashkëpunim me Mark Ronson dhe Diplo. Po ashtu, triumfoi edhe në një ndër kategoritë më të mira të ceremonisë, atë të kategorisë “Artistja e re më e mirë”.

Meghan Markle tregon historinë e trishtë, si e humbi fëmijën e dytë

Meghan Markle rrëfeu se ka pasur një abort spontan. Dukesha është shprehur se e humbi fëmijën e saj të dytë në muajin korrik, por nuk kishte folur për këtë.

“Ishte një mëngjes normal si cdo ditë tjetër. Bëra mëngjesin. Ushqeva qentë. Mora vitaminat. Gjeta corapen që më mungonte. Kapa flokët dhe mora djalin. Në momentin që po I ndryshojë bebelinën, ndjeva një dhimbje prerëse në bark. U ula në tokë me fëmijën në krahë, e pata ndjesinë se dicka nuk ishte në rregull. E ndieva teksa përkedhja të lindurin tim të parë se po humbisja të dytin. Disa orë më vonë, isha në spital duke shtrënguar dorën e tim shoqi”, është shprehur ajo.

Dyshime për një shtatzani të dytë të Meghanit ka pasur prej kohësh, por kjo është hera e parë që ajo e rrëfen vërtet, duke treguar edhe dhimbjen e madhe të pësuar.

Almenda Abazi jep lajmin e mirë, po vjen bebi i dytë

Familja e bukur e Almeda Abazit dhe aktorit turk Tolgahan Saysman do do të rritet. Një vit e gjysmë pas sjelljes në jetë të fëmijës së parë Efehan, çifti ka lajmëruar se janë në pritje të fëmijës së dytë. Nëpërmjet një postimi në Instagram, mëngjesin e sotëm Almeda dhe Tolga lajmëruan se bebi nr. 2 po vjen!

“Bebi nr 2 po vjen. Mezi po presim të të takojmë vogëlush”; ka shkruar ish miss-i shqiptar përbri një postimi me foto ku duket barku i rrumbullakosur i bukuroshes shqiptare.

Çifti nuk e zbuloi gjininë e bebushit, që me siguri do ta bëjën publike në një moment tjetër. Almeda dhe Tolgahan janë edhe prindër të një djali, Efehan që erdhi në jetë më 6 Maj 2019.

 

Dua Lipa thyen rekorde, nominohet 6 herë nga Akademia e Grammy-s

Ndonëse për shkak të pandemisë, për artistët ky vit nuk ka qenë shumë i mirë, e kundërta ka ndodhur me Dua Lipën, e cila po shënon sukses pas suksesi. Këngëtarja është nominuar për gjashtë çmime Grammy dhe nuk mund të ishte më e lumtur se kaq. Përmes një postimi në rrjete sociale. Dua është shprehur se i duket e pabesueshme kjo që po ndodh dhe është e shokuar.

“Kjo është e pabesueshme! Gjashtë nominime Graammy! Çfarë jete! Nuk mund ta besoj! Gjashtë nominime! Zemra po më rreh fort dhe jam në shok total! Po dridhem! Faleminderit shumë për dashurinë dhe mbështetjen tuaj!”-shkruan Dua.

Dua Lipa është nominuar gjashtë herë për kategoritë: “Albumi më i mirë i vitit”dhe “Albumi më i mirë Pop Vokal” për albumin Future nostalgia, “Regjistrimi i vitit”, “Kënga e vitit”, “Performanca më e mirë solo Pop” për Don’t’ start now, “Bashkëpunimi më i mirë pop” për Un Dia në bashkëpunim me J Balvin, Bad Bunny dhe Tain.

 

Justin Bieber revoltohet pasi nuk u nominua në kategorinë e duhur në Grammy

Justin Bieber po na bën pak lëmsh se cilit zhanri i përket albumi i tij “Changes” pasi albumi i tij i pestë mori një nominim për Grammy të martën (24 nëntor) për “Albumin më të mirë pop”. Mirëpo, artisti me famë botërore thotë se ai i përket zhanrit R&B.

Ai i shkroi një letër të shkurtër “Recording Academy” duke e ndarë edhe me ndjekësit në rrjetet sociale, duke thënë se misioni i tij për të bërë një album R&B nuk u nderua si duhet duke u vendosur në këtë kategori.

“Për Grammy-të, unë jam i kënaqur që jam vlerësuar për artin time. Unë jam shumë i përpiktë dhe i qëllimshëm në lidhje me muzikën time. Unë vendosa të bëja një album R&B. “Changes” është një album R&B. Por, nuk po pranohet si një album R&B dhe kjo është shumë e çuditshme për mua. Unë jam rritur duke admiruar muzikë R&B dhe kam dashur të bëj një projekt që do të mishërojë atë. Që ky album të mos futet në atë kategori më duket e çuditshme duke marrë parasysh akordet, meloditë, stilin vokal deri dhe bateritë e hip hopit që u zgjodhën, është në mënyrë të padiskutueshme, pa dyshim, një album R&B! Të jem i qartë, unë absolutisht e dua muzikën Pop, thjesht albumi im nuk i përket këtij zhanri. Mirënjohja ime për respektin e treguar për punën time mbetet dhe jam i nderuar që jam nominuar gjithsesi. “

Bieber ka luajtur me stilin herë pop dhe herë R&B gjatë gjithë karrierës së tij dhjetëvjeçare, duke nisur me albumin e tij të dytë në 2013, Journals, kur filloi epokën e ashtuquajtur “R & Bieber”. Ai me qëllim dalloi ndërrimin e zhanrit në projektin vijues për albumin e tij pop / dance 2015 “Purpose”.

“Jo popR & bieber”, shkroi ai në Twitter më parë këtë vit përpara se “Changes” të publikohej në Ditën e Shën Valentinit (14 Shkurt).

Justin u nominua edhe në tri kategori të tjera për “Performancën më të mirë solo pop” (“Yummy”), “Performancën më të mirë dyshe pop” (“Intentions”, feat. Quavo) dhe “Performancën më të mirë dyshe” (“10,000 Hours” me Dan + Shay).

Ai tani ka 14 nominime totale që nga debutimi i tij 10 vjet më parë në Grammy e 53-të.

Don Xhoni dhe Missi shqiptar kapen duke darkuar, mos ka ndonjë lidhje të re?

Ndonjëherë për të depërtuar në tregun muzikor mjafton vetëm një ‘beat’ dhe një tekst i goditur dhe voila. Këtë na e ka vërtetuar më së miri Don Xhoni, që mori famë pas ‘freestyle’ të tij të famshëm në emisionin e Meriton Mjekiqit.

Pas asaj puntate ai u bë tepër i njohur, teksa ka publikuar “Tjera llafe” dhe bashkëpunimin me Encën dhe të dyja bënë namin. Ndërkohë, së fundmi ai po përflitet për një lidhje të mundeshme me “Miss Universe Albania 2018”, Trejsi Sejdini.

Shkak janë bërë disa foto të publikuara nga “Telegrafi.com” ku dyshja shihet duke darkuar në shoqërinë e njëri-tjetrit.

 

Ata duken mjaft të afërt, teksa deri më tani nuk kemi qenë në dijeni të ndonjë miqësie mes tyre. Asnjëri prej tyre nuk ka reaguar rreth këtyre fotove, teksa Trejsi prej disa ditësh ndodhet në Prishtinë.

Trejsi Sejdini është një ndër modelet më të komentuara shqiptare. Shpesh ajo është bërë pjesë e skandaleve në vendin tonë dhe sigurisht që nuk ka munguar as vëmendja mediatike.

E lodhur nga skandalet dhe vëmendja e madhe mediatike, Trejsi vendosi të largohej disa muaj më parë drejt Shteteve të Bashkuara, por prej kohësh ndodhet në Shqipëri teksa nuk mungojnë udhëtimet e shpeshta në Kosovë.

Ajo vazhdon të merret me modeling dhe në llogarinë e saj në Instagram nuk mungojnë fotot e shumta profesionale.

 

Thumba njëri tjetrit, lufta mes Noizyt dhe Meriton Mjekiqit sapo ka nisur

Intervista e të ftuarit të javës së kaluar të Meriton Mjekiqit, Big Kik, duket se nuk i ka pëlqyer aspak Noizy-t. Në disa postime në Instagram, Noizy ka sulmuar, jo vetëm Big Kik, por ka ironizuar edhe moderatorin e emisionit, duke u shprehur se vetë emisioni bëhet për Noizyn dhe të gjithë të ftuarit flasin për këtë të fundit nga xhelozia.

“Ty nuk të largoi njeri, por ike vetë, hape studion tënde në shtëpi dhe nuk je bërë i gjallë. Apo harrove?”, – shkruan Noizy ndër të tjera për Big Kik. “Pasi hape studion të urova fat dhe të vazhdoje rrugën. Ti OTR nuk ke qenë ndonjëherë dhe kurrë nuk do të jesh. Ke qenë një artist që ke kërkuar suport si shumë të tjerë”

Nga ana tjetër, ai shton: “Po nuk u përmend Noizy nuk ka lajm. Ai emision është bërë për mua nëse nuk e keni vënë re. Noizy, Noizy, Noizy…”
“E di që ju dhemb suksesi im, por ky ka qenë plan i Zotit, jo i imi dhe krejt estrada të bëhen bashkë, nuk mund ta ndryshojnë këtë. Jam i pandalshëm!”, – përfundon reagimi i Noizyt.

Nuk ka munguar as përgjigja e moderatorit të emisionit, Meriton Mjekiqi, i cili ka zgjedhur të mos komentojë gjatë, por të shkruajë: “Faleminderit shumë që çdo të dielë e pret me padurim emisionin Gjoni Black”.

Sakaq, në një postim tjetër ka shpërndarë foton e një ilaçi qetësues dhe shkruan: “I kalon”. Duket se ky diskutim ka mbetur me keq sepse Noizy nuk ka reaguar më.

Të gjithë i vërsulen Jennifer Lopez, kopjoi Beyoncen me performancën e saj

Duke filluar nga veshja, flokët, karrigia ku vallëzonte e deri te mënyra si binte ndriçimi, performanca e Jennifer Lopez në American Music Aëards të dielën në mbrëmje për disa dukej shumë e njohur.

Këngëtarja bëri një performancë seksi së bashku Maluma-n, për këngën e tyre “Pa’ ti”, në shfaqjen e çmimeve dhe njerëzit në rrjetet sociale filluan menjëherë të tregonin ngjashmëritë me performancën e Beyonce-s me Jay Z, në Grammys 6 vite më parë.

J.Lo veshi një body të zi, njësoj si Beyoncé kur këndoi “Drunk In Love” në Grammys. Të dyja këngëtaret kishin të njëjtin model flokësh, me onde të lagura, si dhe vallëuan në një karrige ku ndriçmimi binte i vijëzuar.

Kjo e ka bërë internetin të ndahet në dy grupe, ata që mendojnë se Jennifer e ka kopjuar Beyonce-n dhe ata që thonë se thjesht është frymëzuar. Nuk e dimë cila është e vërteta, por ngjashmëritë janë të pamohueshme.

Ditëlindja e Bes Kallakut shkoi me dënime për të ftuarit, reagon edhe Ilir Meta

Fundjavën që lamë pas, aktori i njohur i humorit Bes Kallaku festoi ditëlindjen e tij në një festë private mes miqsh dhe familjarësh, ku nuk munguan as emra të njohur të ekranit apo edhe vetë çifti Meta-Kryemadhi.

Menjëherë pas përfundimit të festës, Besi dhe miqtë e tij nisën postimet në rrjetet sociale duke bërë që Policia e Shtetit të reagonte dhe të gjobiste të 30 të pranishmit, përfshirë këtu edhe presidentin Meta dhe pronarët e ambjentit.

Në një intervistë për emisionin “Log” në ABC, Meta ka reaguar për gjobën e policisë duke thënë: “ Unë kam qenë i ftuar në ditëlindje, restorantet kanë qenë të hapura, distanca ishte shembullore. Këto , lojëra, marrëzitë që bënë me Kastriot Islamin nuk fshehin të vërtetat që kanë të bëjnë më përballjen me këto pasoja dramatike”.

“Maskën e mbaj për një mesazh për qytetarët. Ato policët të bëjnë detyrën, por duhet ta dinë se në rast se do të preket një votë, presidenti nuk do të mbajë përgjegjësi nëse policët do të përfundojnë në këmbët e popullit. Gjoba le të vënë, s’ka problem, por po u prek një votë nga një polic, duhet ta kenë të qartë se do të përfundojnë në këmbët e popullit si policët e Mubarak.  I ftoj të gjithë të bëjnë detyrën.”, – ka përfunduar fjalën e tij presidenti Meta.

Blogerja shqiptare Armina Mevlani zgjidhet imazh i Balmain

Të vishesh nga koka te këmbët me markat më të mira, më të famshme e më të shtrenjta është një gjë dhe të të zgjedhin ato aty është një gjë tjetër.

Armina Mevlanin e kanë zgjedhur. Dhe as më shumë as më pak vetë “Balmain”, një nga markat më të njohura franceze, që para pak minutash ka publikuar në faqen e saj në Instagram kushtuar linjës së flokëve @BalmainHairCouture, një spot me produktet e markës reklamuar mbi flokët e Arminës, duke na lajmëruar që diçka pikante dhe e ëmbël po vjen.

Ndërkohë Armina ka gati një javë që ka prezantuar në faqen e saj një edicion të limituar kapësesh flokësh me ar dhe gurë Sëarovski dhe disa produkte për flokët, nën kujdesin dhe sugjerimet e stilistes së flokëve Egerta Shehu, gjithashtu e përzgjedhura e “Balmain”, të cilës i është besuar ekskluziviteti i markës në Shqipëri dhe ja ku kemi dy vajza shqiptare nën logo markash të mëdha.

Paris Hillton vishet nga stilisti shqiptar në çmimet AMA

Paris Hilton mori vëmendjen mbrëmjen e djeshme në “American Music Awards” dhe veshjen e saj, artistja ia kishte besuar stilistit shqiptar Valdrin Sahiti.

Fustani ngjyrë gri, me temina dhe vezullues është dizenjuar nga Valdrini e këtë e bëri të ditur vetë Paris me një postim ku etiketoi stilistin. Gjithashtu edhe Valdrini publikoi disa foto të Paris Hilton në tapetin e kuq të AMA, krenar për këtë arritje.

Paris dukej e kënaqur me zgjedhjen e saj duke u shprehur se ndihet si një Barbie.
Artistja e kombinoi look-un e saj, me një çantë të vogël gri, taka të së njëjtës ngjyrë dhe flokët e kapura bisht.

Edhe nëse s’jeni VIP, Snapchat do paguaj përdoruesit për postimin e fotografive

Snapchati është gati t’ju paguajë vetëm që të postoni! Së fundmi, Snapchat ka publikuar një opsion të ri të quajtur “Spotlight”, i cili do të nxjerrë në pah postimet e bëra virale. Për t’i motivuar të tilla postime, Snapchat do të paguajë para për njerëzit që do t’i postojnë në Spotlight dhe pritet që vetëm për këtë të shpenzojë rreth 1 milion dollarë çdo ditë.

Opsioni i shtuar është një ndryshim i madh për Snap-in sepse më në fund u prezantua një mënyrë që lejon të shihni publikime cilësore nga të huajt.

Krahasuar me platformat e tjera gjigante, Snapchati nuk ia jep mundësinë blogerëve apo faqeve të tjera kreative të zbulohen, pasi nuk kanë një opsion që të lejon eksplorimin, siç është në Instagram, Tik Tok apo në rekomandimet e YouTube-it. Që prej 2012-it, Snapchat është përdorur në masë kryesisht për mesazhe dhe foto “të shpejta”.

Qëllimi i Snap-it, përmes opsionit të ri është ta bëjë Spotlight një vend ku edhe njerëzit e thjeshtë (jo vetëm influencer-at apo VIP-at) të mund të bëjnë para. E gjitha do të funksionojë në bazë të një algoritmi, që tregon se sa herë postimi i dikujt është dërguar tek miqtë, sa është pëlqyer apo shmangur. Në bazë të këtyre të dhënave, do të zgjidhet cili nga postimet do të qëndrojë në krye të faqes.

Edhe pagesa, do të bëhet duke u nisur nga fakti se sa viral është postimi. Eshtë ende e paqartë se si do të paguhen njerëzit çdo ditë nga kjo, por thuhet se minimumi ata do të përfitojnë rreth 250 dollarë. Pagesat do të jenë për përdoruesit nga 16 vjeç e lart dhe fillimisht vetëm për ata që jetojnë në SHBA.

 

Pse i mbyllim sytë kur puthemi?

Puthja më e gjatë në botë zgjati për 58 orë, 35 minuta dhe 58 sekonda. Ndërsa nuk e dimë se si çifti arriti të duronte për kaq shumë kohë, ne kemi një përgjigje për pyetjen e artë për të cilën të gjithë kemi menduar në një moment: Pse njerëzit puthen me sytë e mbyllur?

#1 – Ndihmon trurin tonë të përqendrohet më mirë
Sipas një studimi të kryer nga psikologë, kur ka shumë pamje ose shpërqendrime përreth, është më e vështirë që truri ynë të fokusohet. Një puthje e mirë nuk kërkon shpërqendrime.

#2 – Ju doni të ndjeni më shumë me prekjen tuaj sesa me sytë
Ashtu si mbyllja e syve ju ndihmon të hiqni qafe shpërqendrimet përreth jush, gjithashtu ju lejon të përjetoni plotësisht ndjesinë e puthjes. Duke mbyllur sytë për t’u puthur, ne i mundësojmë trurit tonë që të mbajë fokusin e tij në prekje më shumë sesa në përvojat e tjera shqisore.

#3 – Na ndihmon të ndihemi më të mbrojtur
Meqënëse puthja është një nga gjërat më personale dhe intime mes një çifti, kjo mund të bëjë që partneri juaj të ndihet “i pambrojtur”. Për të shmangur këtë dhe ndjenjën e ngathtësisë, automatikisht preferojmë të mbyllim sytë para se të puthemi.

#4 – Puthja me sytë hapur duket e sikletshme
Ndërsa kontakti me sy është jashtëzakonisht i rëndësishëm dhe sensual, puthja me sytë hapur mund të mos jetë e tillë.

Diçka e tillë jo vetëm që do ta vërë partnerin tuaj në siklet, por do bëjë që dhe ju mos ta ndjeni shumë puthjen apo dashurinë mes jush.

Noizy sulmon reperin që e kishte në grup, shan edhe emisionin që e publikoi

Nuk ka zgjatur shumë heshtja. Noizy ka reaguar pas diss-t që i bëri reperi Big Kik në emisionin “Gjoni Black” të Meriton Mjekiqit. Nëpërmjet një story në Instagram, Noizy shkruan se ai është larguar vetë nga grupi pasi hapi studion e tij. Më tej, ai shkruan se nuk hahet me dy lugë, teksa hedh edhe një kunjë kur thotë se ai di gjithçka.

Noizy gjithashtu ka thumbuar dhe Meriton Mjekiqin, ku i thotë se i ka shkruajtur 10 herë per ta ftuar në emision por nuk e ka pranuar se nuk ia vlen.

Sa qef kanë të bihen viktima në sy  të të tjerve …mos harroni se çudia më e madhe zgjat 2 ditë.Ty s’të largoi njeri por ike vetë,hape studion tate në shpi dhe nuk je bo i gjallë apo harrove? Kaq është historia e vërtetë.Pasi hape rrugën.Ti OTR s’ke qenë naj herë dhe kurrë s’do jeshë. Ke qenë një artist që ke kërku suport si shumë tjerë.Se ça flet nëpër emisione me marr vëmendje nuk e di. Nuk hahet me 2 lugë.Dhe mos harro që unë di gjithçka.Edhe kur ke qenë me ne ke fol me armiqt tonë “me kamër”por s’të kemi bo gjo se je beb.

A ka emision që nuk përmendet Piktura madhe? Noizy’s show”. Kush mund ta bëj një përmbledhje sa here është përmendur  emri im në atë emision? Bashkë me sa herë është fol ose janë gjujt kunja kundra meje?Ma shumë herë sa ka pas të ftum besoj. Më fal qe s’ta kam pranu ftesën m’ke shkrujt nja 10 her.Po sja vlen.

Po nuk u permend Noizy s’ka lajm..ai emision është bo për mu nëse nuk e keni vënë re  Noizy,Noizy,Noizy,Noizy. E di qe ju dhemb suksesi im por ky ka qenë plan i zotit jo i imi dhe krejt estrada të bëhet bashkë s’mund ta ndryshojë këtë.I’m unstoppable.”

 

 

Arbana Osmani u përgjigjet kritikave pasi mori dënim në ditëlindjen e Bes Kallakut

Më 20 tetor Bes Kallaku festoi 35-vjetorin dhe rrjeti u mbush me urime të pafundme për artistin. Ai organizoi një festë shumë të bukur ku kishte të ftuar familjarë e miq, mes të cilëve shumë figura publike. Ata nuk ngurruan të ndanin me ndjekësit në rrjetet sociale foto e video nga festa, ku e kanë “djegur” me këngë e valle.

Mirëpo, nga ana tjetër javë vendosur edhe në qendër të kritikave, pasi siç e dimë Komiteti Teknik i Ekspertëve në fillim të javës që lamë pas, ndaloi grumbullimet me më shumë se 10 persona.

Kjo ka bërë që fansat të shpërthenin në kritika, pasi nuk janë respektuar rregullat anti-Covid. E fundit që është kritikuar është Arbana Osmani, e cila po ashtu ishte e ftuar në festë.

Ajo ka publikuar një video në Instagram ku ka lajmëruar rikthimin e “Dua të të bëj të lumtur”, mirëpo një fanse ka shkruar: “Je nga të vetmet gazetare që të ndjek që nga kohët e top radio e deri sot,  por në momentin kur si person publik u thua njerëzve “kini kujdes” dhe në krahun tjetër shfaqesh në party me 30 njerëz a më shumë, sikur del kundra atyre që keni thënë.”

Mirëpo, Arbana është përgjigjur duke thënë: “Faleminderit, polemikat e kota ua kemi lënë portaleve me kohë. Përqafime!”

 

Kujtojmë se Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë ka gjobitur me 1.000.000 lekë pronarin e lokalit ku u organizua ditëlindja e aktorit, si dhe ka pezulluar nga detyra 6 punonjës policie për moskryerje të kontrollit të territorit.

Gjithashtu, policia bën me dije se në bazë të pamjeve filmike janë identifikuar të gjithë personat që ishin pjesmarrës në aktivitetin e zhvilluar dhe do ndëshkohen me masë administrative për shkelje të masave kufizuese Anti-covid.

 

U zu me të për Ronela Hajatin, por çfarë mendon Young Zerka tani për Samantën?

Përgjatë këtyre muajve ndarja e Ronela Hajatit dhe Young Zerkës është komentuar gjatë në media. E kur u vërtetua se ata nuk janë më bashkë, fakti se Ronela mbështeti këngëtarin në një projekt që ai sollin pak muaj më parë la të kuptohej se ndoshta ata janë ende miq.

Por, në fakt jo. Të shtunën teksa ishte i ftuar në “Shiko kush luan” Young Zerka la të kuptohej se nuk ishin ndarë dhe aq mirë.

Në njërën prej lojërave ai u pyet rreth bisedës së fundit me Ronelën në Ëhats App duke treguar se i kishte fshirë të gjitha, së bashku me numrin.

“I ke fshirë të gjitha”- pyeti Luana, teksa ai shtoi: “Po, po i kam fshirë të gjitha nuk kam lënë më asgjë!”

Me këtë përgjigje ai ka lënë të kuptohet se pas ndarjes nuk kanë mbetur as miq dhe i kanë hedhur pas të gjitha!

Ndërkohë, ditën e sotme është publikuar edhe intervista e tij për “After party-n” e Luanës ku është vendosur përballë zgjedhjes mes Ronelës dhe Samantës.

Mirëpo, Zerka është treguar diplomat dhe është përgjigjur: Rihannën. Kujtojmë se Ronela dhe Samanta kanë qenë shoqe të ngushta, por për shkaqe që nuk dihen ende ato i prishën marrëdhëniet. Prej vitesh nuk flasin dhe debati i tyre u bë më i nxehtë pas ndërhyrjes së Zerkës. Ky i fundit në emisionin “Shiko kush luan” sezonin e kaluar tha se Samanta nuk e meriton famën.

Majk e mohon, por kaloi natën bashkë me Miss-in nga Kosova

Dy ditë më parë bëri xhiron e rrjetit lajmi se reperi i njohur Majk dhe bukuroshja nga Kosova, Blerta Veseli, kishin nisur një romancë të re.

Gjithçka nisi pasi fansat vunë re postimet e njëjta në rrjete sociale, ku dallohej qartë se Blerta dhe Majk po darkonin së bashku. Jo vetëm kaq, por reperi publikoi gjithashtu një foto të tijën në InstaStory-n e Blertës, ndaj fansat nisën të dyshojnë se diçka po zihet!

Për “Iconstyle.al”, Majk foli për herë të parë për marrëdhënien e tij me Blertën, duke u shprehur se ata nuk janë në një lidhje. Reperi tha se lajmet që kanë qarkulluar prej ditësh për ta s’janë të vërteta, por çifti i hodhi sërish benzinë zjarrit mbrëmjen e kaluar.

Si Majk, ashtu edhe Blerta, publikuan story nga i njëjti vend. Më saktë, nga shtëpia e Majk.

Me drita të fikura, ambientin e zbukuruar me dritat e festave dhe filma në televizor, ata duket se kanë kaluar mbrëmjen së bashku dhe kanë shtuar edhe më shumë dyshimet tek fansat.

 

Si e shpëtoi Barack Obama martesën pasi doli nga Shtëpia e Bardhë

Jeta për Barack dhe Michelle Obama u bë më e bukur pas përfundimit të mandatit të Barack si president dhe daljes nga Shtëpia e Bardhë. Puna e tij si president e kishte ngarkuar shumë familjen dhe pavarësisht se Michelle e kuptonte pozitën e bashkëshortit, kjo gjë e stresonte shumë.

Obama ishte tepër i fokusuar tek punët e tij dhe kjo e kishte “ftohur” disi me familjen, siç ka treguar ish-presidenti në një intervistë për “People”.

“Gjatë kohës që ishim atje, Michelle ndjente një tension të madh. Presioni, stresi, nevoja për të rregulluar gjithçka, nevoja për të qenë “gati” në çdo moment. Ka patur raste kur mendoj se ajo ishte e irrituar, e trishtuar ose e zemëruar, por e dinte që kisha Afganistanin ose krizën financiare për t’u shqetësuar, kështu që nuk më tregonte gjë.”- ka thënë Obama.

Gjithashtu, ai rrëfeu se dalja nga Shtëpia e Bardhë ishte një lehtësim i madh për familjen e tyre. Fëmijët ishin rritur, ndaj Michelle dhe Barack kishin më shumë kohë për të kaluar me njëri-tjetrin dhe për të “shpëtuar” martesën e tyre.

“Ishte sikur kishim mbajtur frymën për shumë kohë dhe më në fund, e lëshuam. U desh pak kohë që ajo të më tregonte se si ishte ndjerë, por ajo vendosi të fliste me mua dhe më në fund, ishte në gjendje të merrte frymë dhe të relaksohej. E dini fjalën e urtë: “Nëse mamaja është e lumtur, të gjithë janë të lumtur”. Kjo vlen shumë për familjen tonë.

Tani që vajzat tona u rritën dhe ne nuk kemi më aq shumë shqetësime për to, unë dhe Michelle mund të qeshim dhe të kalojmë më shumë kohë me njëri-tjetrin.”- ka treguar ish-presidenti.

Adrola Dushi mbulon gjoksin me flokët dhe djeg rrjetin

Adrola Dushi është një nga modelet më të bukura shqiptare dhe kjo s’ka nevojë për diskutime. Ajo është shpërngulur prej disa kohësh në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku jetojnë familjarët e saj dhe ku ajo vetë ka vazhduar karrierën në modeling.

Megjithëse jeton jashtë një pjesë të madhe të kohës, asaj s’i ndahet shpirti nga Shqipëria dhe kthehet shpesh për të takuar miqtë apo të afërmit e saj, apo edhe për projekte ose intervista.

Këto ditë, Adrola ndodhet pranë familjes së saj, duke ndarë shpesh foto dhe video me ndjekësit nga koha e bukur që po kalon me të dashurit e zemrës.

Ndërkohë me foton e fundit që ka postuar në Instagram i ka vënë zjarrin rrjetit. Ajo ka pozuar topless, teksa flokët e gjatë kaçurela i ka lëshuar para.

Menjëherë, ndjekësit kanë shpërthyer në komente duke e komplimentuar për look-un.

‘Po më bën të qaj’, Mozzik shfaqet i përlotur në dokumentarin e Loredanës

2020 ka qenë një vit shumë i zënë për Loredanën, profesionalisht me projekte të suksesshme dhe një album në ardhje, por edhe në jetën personale, teksa kaloi nga konfirmimi i ndarjes me Mozzik, tek thashethemet për një lidhje të re, mbyllja e çeshtjes me çiftin zviverian dhe tani, rikthimi i mundshëm me reperin. E duket se të gjitha këto ngjarje, përfshirë edhe marrjen e çmimeve në eventet e rëndësishme të muzikës europiane, do të pasqyrohen në dokumentarin për artisten, i realizuar në bashkëpunim me “Spotify”.

Ditën e sotme, Loredana ka publikuar trailer-in e parë të dokumentarit, i cili do të ketë 4 pjesë, me të parin që do të transmetohet në datën 25 nëntor. Po ashtu sot ka marrë përgjigje edhe pyetja që shumë fansat dhe ndjekës i kanë bërë reperes: “A do të jetë Mozzik pjesë e dokumentarit?”. Po, mesa duket ai do të shfaqet në këtë projekt, gjë që është konfirmuar pikërisht nga video-ja e postuar nga Loredana, ku reperi shfaqet në një moment dhe thotë: “Po më bën të qaj”, duke mos i mbajtur lotët.

Pjesë e dokumentarit duket se do të jenë bashkëpunëtorët e Loredanës, kolegë të saj, miq, familjarë, vajza Hana dhe sigurisht vetë reperja, që do të rrëfejë shumë detaje nga karriera e jo vetëm. Punua për këtë projekt duket se ka zgjatur më shumë se 1 vit, ndërkohë që do të hedhë dritë për çdo gjë që ka ndodhur me artisten gjatë dy viteve të fundit.

“Thjesht nuk është e mundur të shpjegosh 2 vitet e fundit të jetës në një intervistë, por t’i përshkruash ato me foto po. Ky është trailer-i për dokumentarin tim me 4 pjesë që kam xhiruar me “Spotify” për më shumë se 1 vit. Shumë mendojnë se udhëtimi im tashmë ka mbaruar, por ai sapo ka filluar.”- shkruan Loredana në postimin e Instagram-it.

Ndërkohë dokumentari nuk është i vetmi projekt ku ajo ka përfshirë edhe Mozzik, kujtojmë se ai është pjesë i albumit të reperes “Medusa”, me një bashkëpunim, Album që do të publikohet i plotë muajin tjetër. Nuk e dimë nëse ata janë rikthyer bashkë apo jo, edhe pse provat për këtë nuk mungojnë, megjithatë mund të themi me siguri që raporti i tyre është përmirësuar ndjeshëm.

Çifti më i ri, Kiara Tito dhe Young Zerka tregojnë mesazhet me ish-at e tyre

Kiara Tito dhe Young Zerka ishin dy ndër të ftuarit në “Shiko Kush LUAN”, pjesëmarrje për të cilën u përfolën gjatë gjithë javës për shkak të postimeve në Instagram.

Në fakt kjo nuk është hera e parë që moderatorja dhe artisti kanë vëmendjen e mediave rozë për jetën personale, kujtojmë që për një kohë të gjatë Kiara është komentuar shumë edhe në rrjetet sociale me lidhjen asnjëherë të konfirmuar me Butrint Imerin, ndërsa Zerka për historinë e dashurisë me Ronela Hajatin. Të dyja lidhjet sipas zërave i përksain të shkuarës.

Duke qenë se fansat dhe ndjekësit kanë kuriozitet të dinë ç’po ndodh me marrëdhëniet e tyre respektive ata u vendosën përballë njëri-tjetrit në lojën e telefonit në program, ku patën si dënim të zbulonin mesazhet e fundit pikërisht me Butrintin dhe Ronelën.

Të dy zbuluan se i kishin fshirë bisedat me ta, madje Zerka tregoi se i kishte fshirë edhe emrin nga telefoni Ronelës, ndërsa Kiara ndryshe nga ai kishte fshirë vetëm bisedën, por jo numrin e këngëtarit.

 

Pse seriali ‘The Crown’ nuk e xhiroi në film dasmën e Dianës dhe Princit Charles

Ka pasur shumë dasma mbretërore përgjatë viteve, të cilat kanë tërhequr vëmendjen e të gjithëve, por asnjëra nuk mund të krahasohet me atë të Princeshë Diana-s dhe Princit Charles. Dasma e tyre u pa në të gjithë botën nga 750 milionë njerëz, përfshirë 2 milionë që dolën në rrugët e Londrës për të festuar. Padyshim një nga ngjarjet më ikonike të historisë mbretërore. E megjithatë, ky event është lënë jashtë serialit më të famshëm të momentit, “The Crown”, i cili në sezonin e 4 tregon edhe për martesën e Charles dhe Diana.

E vërteta është që shfaqja televizive e shfaq Princeshë Diana-n me fustani e bardhë të martesës dhe meqë ra fjala. kostumografët kanë bërë një punë të mrekullueshme për të rikrijuar origjinalin.

Po ashtu tregojnë edhe moment nga prova që Charles dhe partnerja realizuan, e megjithatë episodi i dasmës mbaroi…pa një dasëm. Dhe ka një arsye për këtë. Nëse jeni duke i shkruar një mesazh gjithë inat Netflix-it duhet të ndaloni.

Arsyeja se përse dasma nuk u shfaq është shumë e thjeshtë në fakt. Pasi nuk kishte kuptim ta rikrijoje ceremoninë ikonike kur e kanë parë të gjithë. Më shumë për këtë ka folur aktorja Emma Corrin, e cila në serial luan pikërisht Diana-n.

“Ne nuk i rikrijojmë gjërat në serial vetëm sepse duhet. Nëse e shfaqin një skenë, si për shembull skena e fejesës, kur ata jain lajmin e martesës, është pasi lidhet me atë që personazhet kanë qenë duke përjetuar në atë moment. Duhet të jetë pjesë e historisë në mënyrë që edhe ngjarja të bëhet më interesante. Skena e dasmës, mund të shohësh në Youtube për 10 sekonda nëse do, kështu që besoj se nuk kishte kuptim që ta bënim.”- thotë aktorja.

Ndërkohë aktori Josh O’Connor, që luan Princin Charles po ashtu e mbështeti këtë mendim:

”Producentëve nuk i intereson që t’ju tregojnë dasmën sepse siç thotë Emma, mund ta shihni në Youtube. Ngjarjet historike janë të rëndësishme që audienca ta dijë se në çfarë momenti jemi. Ata do të vendosin zgjedhjet e Thatcher për t’i treguar ndjekësve: Jemi në këtë moment të historisë, në vend që të vendosin në ekran 20 dhejtor 1981 ose data të tjera. Më interesantja është se Diana dhe Charles në ditën e dasmës kanë mendimet dhe shqetësimet e tyre, por në dasëm ti nuk e sheh këtë, ndërsa prapa dyerve, tek provat, kemi më shumë hapsirë për të fantazuar dhe krijuar.”

Është dhe një çështje tjetër, që seriali “The Crown” është për Mbretëreshën dhe për të treguar si po e përjeton ajo dasmën, kështu që duhet të jenë të fokusuar tek ajo.

Еnca hap konkurs për të dashur të ri në Instagramin e saj

Enca e ka nisur këtë të dielë me një kërkesë të pazakontë. Në fakt kjo është e pazakontë për ne sepse e ardhur nga këngëtarja, që shpesh herë i surprizon ndjekësit në rrjetet sociale me postime të ndryshme, le të themi që është normale.

Nuk e dimë çfarë ka ndodhur me jetën personale të saj këto kohë, megjithatë Enca ka hapur aplikimet për miq të rinj dhe kush është i interesuar mund të dërgojë arsyet pse do të jetë shoqe me të në DM. Edhe një CV nuk do ishte keq.

Jo vetëm kaq po këngëtarja po kërkon edhe një mashkull të ri në jetën e saj. Theksojmë “të ri”, që do të thotë se Enca e ka pasur një partner, por mesa duket gjërat nuk kanë shkuar si duhet dhe ja tek jemi. Edhe në këtë rast aplikimet dhe arsyet pse duhet t’ju konsiderojë duhet që t’i nisni me mesazh.

Ka për të qenë një e dielë vërtetë e zënë për Encën sepse vetëm mund ta imagjinojmë sa aplikime ka për të kontrolluar.

Will Smith flet për jetesën me babain e dhunshëm, nuk ka qenë ashtu siç dukej në ekran

Në episodin e së premtes të “Red Table Talk”, Will Smith ka dhënë një rrëfim prekës për të kaluarën e tij. Ai thotë se rritja në një shtëpi abuzive e bëri atë të zhvillojë mekanizma mbrojtës, jo të shëndetshëm, që ndikuan në jetën personale dhe karrierën e tij profesionale.

“Babai im ishte i dhunshëm në shtëpi, kështu që një pjesë e tërë krijimit të Will Smith- shakatë, argëtimi, marrëzia- ishin për t’u siguruar që babai im ishte i kënaqur aq sa të mos lëndonte nënën time, ose askënd tjetër në shtëpi”,- shpjegoi Will. “Unë interpretoja, kërcëja dhe bëja shaka, ndërkohë që njerëzit që argëtoheshin ishin mekanizmi im mbrojtës”.

Në të njëjtën kohë, ai u rrit duke besuar se nëse i lëndonte njerëzit i pari, ata nuk mund ta lëndonin atë: “Unë e kuptoj që ana tjetër e saj ishte, nëse do të të lëndoj mjaft keq, nuk do të ishe në gjendje të përgjigjesh.”

Plagët e fëmijërisë së Smith ndikuan në marrëdhëniet e tij me gratë. Ai e quajti keqtrajtimin ndaj një gruaje si ‘dhimbjen më të madhe në jetë’.

“Unë mendoj se për shkak të ngjarjeve me nënën time – si një djalë i vogël, kur babai im e rrihte nënën time dhe unë nuk mund ta mbroja atë – keqtrajtimi i femrave është i padurueshëm dhe trupi im nuk mund ta tolerojë atë,”-tha ai. Gjithashtu foli për ndarjen dhe për marrëdhenien me vajzën e tij.

“Kjo është absolutisht plaga ime qendrore. Në tre vitet e fundit, unë jam duke u përballur me të në mënyrë të vazhdueshme.” Ai thotë që është veçanërisht krenar për marrëdhënien me vajzën e tij.

“Është e vetmja marrëdhënie me një grua, që unë nuk e kam prishur kurë. Jam i sigurit që Willow tani do të më thoshtë: ‘Jo, ti ke gabuar në disa gjëra’, por në mendjen time, unë kam bërë më të mirën për të.”

 

Rita Ora flet shqip në eventin e organizuar për diasporën shqiptare

Rita Ora do flasë sot shqip në përmbyllje të konferencës ‘Diaspora Flet 2020’. Ajo do jetë në një konferencë online përballë kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj. Lajmin e kanë dhënë vetë organizatorët e eventit në rrjetet sociale, duke na gëzuar pafund të gjithëve.

Bashkëbisedimi fillon në orën 20:30 dhe kush e di se çfarë surprizash janë përgatitur. Konferenca treditore “Diaspora Flet”, këtë vit kishte temë ‘GlobAL2020: Lidhu. Krijo. Bashkëpuno’, duke sjellë kështu edicionin e saj të dytë, këtë herë në formë virtuale.

Ajo u mbajt më 19, 20 dhe finalizohet mbrëmjen e sotme, 21 nëntor. Të treja netët ishin organizuar me sesione diskutimi, fjalime, hapësira promovuese, panair, ankande, ngritje të fondeve, si dhe mundësi rrjetëzimi!

Ajo organizohet nga “GERMIN” një nga organizatat jofitimprurëse dedikuar Angazhimit të Diasporës Shqiptare.

Konferenca e këtij viti kishte si synim të lidhte profesionistë të industrisë, biznese, komunitete, aktivistë dhe ekspertë nga e gjithë bota për të reflektuar mbi angazhimin e diasporës në 20 vitet e fundit dhe për të eksploruar se cili është roli i saj potencial në 20 vitet e ardhshme.

 

Familje gangsterash, kështu e thëret Ledri Sarën dhe vajzën e tij

Ditët po kalojnë dhe Sara Hoxha po i afrohet pak nga pak fundit të shtatzënisë. Prej pak javësh ajo dhe Ledri janë zhvendosur në Gjermani, ku do vijë në jetë vajza e tyre. Në shtetin gjerman ka jetuar edhe Sara para njohjes me Ledrin, teksa nuk dihet ende nëse ata do rikthehen në Kosovë.

Disa muaj më parë teksa tregonte se si ishin njohur, Ledri tha për një intervistë se Sarën e thërret “Culi”. Ky epitet u bë shumë i famshëm nga vetë fakti se është shumë special dhe “i personalizuar”.

Mirëpo, si duket ka edhe një epitet mjaft të bukur, tipik për reperin dhe besojmë se edhe ju e keni dëgjuar: My G.

Sara ka postuar një foto, ku shihet duke shijuar një briosh teksa të gjithë vëmendjen e ka marrë reperi me komentin e tij. Për ata që nuk e dinë “My G” ka domethënien “Gangsteria ime” dhe përdoret mes shokëve të ngushtë.

Kujtojmë se me këtë epitet Ledri quan edhe vajzën e tij që ende nuk ka ardhur në jetë. Në këngën e tij “Si baba” dedikuar të bijës Ledri thotë:

Zemër ty t’kam shpirt. Princesha babit, ty t’kom G! Ty t’kom n’ekip

Ronela Hajati dhe Young Zerka duket se nuk janë ndarë me të mira nga lidhja që kishin

Që Ronela dhe Young Zerka nuk janë bashkë kjo dihet tashmë. Lajmi u konfirmua nga vetë këngëtarja disa muaj më parë, kur në një intervistë u shpreh se është vetëm, pra beqare dhe e fokusuar te puna. Pas asaj interviste, të dy këngëtarët kanë dhënë këtë përgjigje nëpër dalje të ndryshme televizive, duke mos lënë vend për asnjë aludim.

Mirëpo, deri tani as njëri, as tjetri nuk kanë treguar arsyen e ndarjes. Ajo që tëhoqi vëmendjen e fansave në muajin korrik ishte se pavarësisht ndarjes, këngëtarja e mbështeti ish-partnerin e saj duke publikuar në Instagram këngën e tij të re.

Zerka lançoi asokohe bashkëpunimin me Fifin të titulluar “Pa gajle” dhe ndër të parat për ta mbështetur ishte Ronela. Postimi i saj na futi në dyshime nëse janë ribashkuar, apo kanë mbetur miq të mirë pas ndarjes?

Në fakt nuk qenka asnjëra prej alternativa, pasi çifti qenka ndarë jo mirë dhe nuk kanë mbetur miq. Këtë na e vërtetoi vetë Zerka sonte i ftuar në “Shiko kush luan”, kur i pyetur rreth bisedës së fundit me Ronelën në Whats App ai tregoi se i kishte fshirë të gjitha, së bashku me numrin.

“I ke fshirë të gjitha”- pyeti Luana, teksa ai shtoi: “Po, po i kam fshirë të gjitha nuk kam lënë më asgjë!”

Me këtë përgjigje ai ka lënë të kuptohet se pas ndarjes nuk kanë mbetur as miq dhe i kanë hedhur pas të gjitha!

Bardhi nga Maqedonia, reagon për herë të parë nëse është në lidhje me Anën

Prej ditësh në media po qarkullohet një romancë e mundshme mes reperit Bardhyl Idrizi dhe konkurrentes aktuale të përputhen, Ana. Gjithçka nisi pas story-ve të panumërta të Anës duke dëgjuar këngën e Bardhit, “Betohemi”, për të cilën tregonte se e kishte të preferuar.

Madje, pëlqimi i këngës nuk kishte mbetur me kaq, por dy të rinjtë ishin takuar dhe në rrjet qarkulloi më herët një video e tyre së bashku.Por kjo nuk është hera e vetme kur Ana dhe Bardhi janë parë së bashku.

Burime për “Prive” i kishin kapur sërish “mat” të rinjtë, teksa zbrisnin së bashku nga makina. Siç dihet sipas rregullores së “Për’puthen’, asnjëri prej konkurrentëve s’duhet të krijojë lidhje jashtë emisionit, për sa kohë “po lufton” për të gjetur dashurinë në ekran dhe po del në takime me djemtë në emision.

Por, si qëndron puna e lidhjes së Anës dhe Bardhit?

Ky i fundit, teksa ishte i ftuar në emisionin dhe afterparty-n e Luana Vjollcës, tregoi më në fund statusin e tij aktual.

“Në lidhje apo single?”- ishte pyetja të cilës Bardhi iu përgjigjij “Single”, duke mos lënë dyshime për asgjë më shumë me Anën.

(VIDEO) Në prag të 22 Nëntorit, vjen videoja e parë 3D kushtuar alfabetit shqip për fëmijët

Në prag të Ditës së Alfabetit shpaloset videoja e parë 3D kushtuar alfabetit shqip për të gjithë fëmijët

Stella dhe Sani janë heronjtë e animacioneve të para 3D në gjuhën shqipe dhe kanë për qëllim edukimin e më të rinjve duke krijuar material me cilësie të lartë, ku do të afirmohet gjuha amtare, si dhe do të zhvillohet imagjinata fëmijërore me muzikë dhe lojëra adekuate për moshën e tyre.

Ky projekt vjen në momentin e duhur, kur imagjinata e lirë e fëmijëve dhe padyshim edhe e të  rriturve, është më e nevojshme se kurrë dhe është kyçe për zhvillimin e fëmijës në ato vite jashtëzakonisht të rëndësishme.

Projekti prezantohet në prag të Ditës së Alfabetit, 22 nëntor, me një video origjinale e cila pritet të jetë kënga e preferuar e çdo fëmije.

“E pritëm këtë datë për të filluar projektin Stella dhe Sani që nisma të ketë jehonë edhe më të madhe dhe Dita e Alfabetit në vitin 2020 të festohet me një këngë dhe video të veçantë për shkronjat tona të arta. Përpos kësaj video, në vijim do ketë edhe video të tjera që përfshijnë: mësimin për kafshët, nxitja e shprehive për higjienë personale dhe rruajtjen e mjedisit jetësor, shoqëri dhe bashkëjetesë multietnike, tolerancë dhe miqësi, mësim i ngjyrave, sendeve, rrethinës etj.  – shprehet Bleta Begu, një nga udhëheqëset e projektit.

Televizioni Alsat M do t’i shfaqë ekskluzivisht të gjitha videot e projektit duke filluar nga videoja e alfabetit të cilën mund ta ndiqni që sot.

Animacionet janë krijuar nga studioja e mirënjohur nga Maqedonia e Veriut për produksion dhe post produksion filmik “Vertigo Visual”. Deri më tani, kjo studio ka punuar efekte vizuale për më shumë se 50 filma të kategorisë së parë (A) në Hollivud, hite të njohur si Spiderman 5, Black Panther si dhe fitues të shumë çmimeve në festivale prestigjioze ndërkombëtare.

Tekstet e këngëve në shqip janë të shkruar nga gazetari, aktivisti dhe tekst-shkruesi Petrit Saraçini. “Kur bëhesh prind e kupton mungesën e materialeve në gjuhën amtare dhe prandaj fëmijët zgjedhin materiale në gjuhë të huaj. Me shumë kënaqësi e pranova ftesën për projektin “Stella dhe Sani” që të bëjmë diçka cilësore për fëmijët tanë dhe gjeneratat që vijnë. Nuk ka dyshim që këta do jenë miqtë më të mirë të fëmijëve, shumë shpejt.” – shprehet Petriti.

Projekti është i mbështetur nga Fondi për Inovacion dhe Zhvillim Teknologjik në suaza të thirrjes publike për kofinancim të granteve për komercializim të inovacioneve që mundësojnë qasje në përmbajtje kreative dhe cilësore.

Miley Cyrus e bën Dua Lipën si vetja, bota pret bashkëpunimin e fuqishëm

Fansat e Dua Lipës dhe Miley Cyrus kanë pritur prej disa kohësh që bashkëpunimi i tyre i paralajmëruar të publikohet dhe më në fund duekt se dita e tyre erdhi. Artistet e njohura kanë pasur në plan të bashkëpunojnë që në fillim të 2020 e megjithatë kushtet dhe rrethanat kanë bërë që projekti i tyre të vijë vetëm tani dhe sot, 19 nëntor, kënga “Prisoner” më në fund do të jetë në treg, së bashku me një videoklip.

Dua Lipa ka publikuar trailer-in, ose më mirë të themi video-n përmbledhëse të asaj që do të shohim më vonë dhe duket se këngëtarja shqiptare do të vijë nënjë version që nuk e kemi parë deri më tani. Në video, artistet shfaqen shumë seksi, por të rrëmujshme, me energji të çmendur e madje edhe si “gjakpirëse”. Sigurisht që këtë version të Miley-t e kemi parë, shpesh erë do thonim, por këtë radhë ajo duket se ka bërë edhe Duan “si veten”.

Ky bashkëpunim i tyre në fakt ishte menduar të ishte pjesë i albumit të dytë, shumë të suksesshëm të Duas,  “Future Nostalgia”, mirëpo planet ndryshuan dhe këngëtaret vendosën të punonin diçka tjetër dhe rezultati është pikërisht “Prisioner”.

Bebe Rexha i fton fansat e saj të kalojnë një natë me të

Që në fillimet e saj, Bebe Rexha është shquar për origjinalitetin dhe moskokçarjen që tregon në skenë apo në intervista të ndryshme. Mirëpo, ftesa që përgatiti këngëtarja me origjinë shqiptare për fansat ditën e sotme i kaloi pritshmëritë.

“Një natë me Bebe Rexhën” – kështu titullohet eventi virtual që do të mbahet me këngëtaren e njohur në datën 17 dhjetor të këtij viti.

Ky event do të jetë një koncert akustik virtual që Bebe do të mbajë në bashkëpunim me kompanitë “LivexLive” dhe “American Express”, i cili do të t’u mundësojë fansave të dëgjojnë dhe shohin live performancat e këngëve të tyre të preferuara.

Biletat kanë dalë tashmë në shitje dhe çmimet fillojnë nga 9,99 dollarë për biletat standarte ndërkohë paketat VIP variojnë në bazë të përmbajtjes së tyre.

Kujtojmë se koncert të ngjashëm pritet të mbajë edhe këngëtarja tjetër shqiptare, Dua Lipa në 27 nëntor, “Studio2054”.

Pasuria e Jennifer Lopez është 400 milion dollarë, por ajo do të bëjë më shumë

Në fillim të kësaj jave, Jennifer Lopez lançoi kompaninë e saj të re: J.Lo Beauty. Dhe ndërsa thotë se e gjithë kjo është realizimi i një ëndrre të përjetshme, ajo nuk do të ndalet për më tej. Në një intervistë për WSJ Magazine, Lopez tha se vetëm sepse po ndërton një ‘perandori’ nuk do të thotë se ajo nuk mund të ndërtojë edhe tre ose katër më shumë. Ajo shton gjithashtu se së bashku me bashkëshortin Alex Rodriguez, ndihet sikur mund të bëjë gjithçka:

“Pse mos të ndërtojmë jo një biznes me miliarda dollarë, por tre ose katër?”

Ajo vazhdoi duke thënë se lançimi i produkteve të kujdesit ndaj lëkurës ishte diçka që Rodriguez e shtyu atë të bënte. Ajo thotë se është gati për më shumë, veçanërisht pasi ka mbështetjen e tij për t’i bërë të gjitha.


“Kur Alex hyri në jetën time, më thoshte gjithmonë:” Le të ndërtojmë kompaninë tënde të kujdesit për lëkurën. Kjo është një ëndërr e jotja. Le ta bëjmë së bashku. Le ta zotërojmë atë “-tha ajo. “‘Është sikur dikush të sjell diçka të re sa hap dhe mbyll sytë- është si një horizont i zgjeruar.”

Lopez tha se shpirti i tyre i përbashkët i sipërmarrjes është diçka që i lidh ata dhe i shtynë të përpiqen për më shumë. Pjesë e fjalimit për J.Lo Beauty është frymëzimi për gratë që dëshirojnë sipërmarrjen.

“Ndihem rinore dhe ndjehem e fuqishme dhe dua t’u tregoj grave se si të jenë të fuqishme.”

Kujtojmë që sipas Forbes, pasuria Neto e Jennifer Lopez është 400 milionë $

George Clooney është ndjerë i pa lumtur si beqar, derisa takoi gruan e tij Amal

George Clooney nuk mund të tregohej më romantik se kaq! Në një intervistë të tij të fundit aktori ka deklaruar se ka qenë i paplotësuar para se të njihte Amalin, e thënë kjo nga një prej burrave të më të dëshiruar të Hollywood-it e që është komentuar për lidhjet me aktore të listës A, nga Renee Zellweger tek Krista Allen e Stacy Keibler.

“Kisha punë, kisha miq, gjithçka shkonte mirë. Por nuk e kuptoja sa i paplotësuar isha derisa njoha Amalin. Aty gjithçka ndryshoi. Aty kuptova se më kishte munguar diçka e madhe”-u shpreh Clooney.

Aktori e takoi Amalin në vitin 2013 dhe ishte dashuri me shikim të parë. Një vit më pas çifti u martuan. Clooney tha se martesa e ka ndryshuar pasi nuk e kishte vendosur ndonjëherë veten në atë pozicion ku jeta e dikujt tjetër të ishte më e rëndësishme se e tija. Në vitin 2017 çifti u bënë prindër të dy binjakëve.

Gjatë intervistës Clooney tregoi se pandeminë e ka kaluar duke qëndruar në shtëpi i izoluar. “Kam prerë flokët e mi, të fëmijëve, kam bërë punë shtëpie çdo ditë”-tha aktori.

Afrona publikon momentet e para kur dilte me Bleron, në takimet e dashurisë

Ndonëse për Bleron dhe Afronën koha ka kaluar, ata vazhdojnë të mbeten ndër dyshet më simpatike të ‘showbiz-it’. Kujtojmë se në shtator të vitit 2019, Blero dhe Afrona e kurorëzuan dashurinë dhe lidhjen disavjeçare në martesë në Gjirin e Lalzit mes njerëzve të tyre më të dashur.

Pranë apo larg Bleros, Afrona Dika bëhet shpeshherë nostalgjike për gjithë kohën që ka kaluar deri më tani me partnerin e saj. Edhe me fotot e fundit ajo ka kthyer disa kujtime pas, që nga koha kur ishte ende një brune, e deri tani që është bionde.
“Koha fluturon. Kur ishim të rinj”, ka shkruar Dika krah pozave të ëmbla me Bleron, duke shkëmbyer përqafime e shumë dashuri.

Pas disa vitesh, Ermal Mamaqi më në fund tregon arsyen pse u largua nga televizioni

Ermali tha se u largua nga televizioni për t’u futur në fushën e kinematografisë fillimisht dhe më pas, gjatë periudhës së karantinës, aktori shprehet se ka pasur një vizion, i cili e ka shtyrë të merret me trajnime.

Korona ka ndryshuar planetin. Gjërat nuk janë më si më parë. Planeti po ndryshon. Fjetëm në një botë dhe u zgjuam në një botë tjetër. Gjithçka ka ndryshuar. Një natë unë pata një vizion. Të nesërmen  unë bëra një video, ku ndër të tjera thashë se njerëzit nuk duhet të lexojnë më romane. Është momenti për të fituar aftësi. Unë dhashë një thirrje për veprim. Brenda një dite në trajnimin tim u antarësuan rreth 5 mijë veta. Okay, thashë, tani është momenti për të vënë në zbatim planin, për t’u bërë trajner. Kjo ishte arsyeja pse e lashë emisionin tim. Arsyeja që u largova nga TV ishte se doja të futesha në fushën e kinematografisë”, u shpreh Ermali.

Sakaq, Olsi e pyeti Ermalin edhe rreth rrogës që ka patur në RTV Klan, ku sigurisht nuk ka dhënë përgjigje, por la të kuptohet se merrte shumë.

Unë kam qenë producent, nuk merrja rrogë. Dmth i ndanim përgjys. Tani ti e sheh vet se ke emision edhe ti tani. Sa merrni të gjithë ju merrja unë. (qesh)

Mirëpo, i pyetur se cili sjell më shumë të ardhura, televizioni apo bizneset private, ai zgjodhi këto të fundit.

Mozzik dhe Loredana kapen sërish mat me njëri tjetrin

Prej disa ditësh në media po raportohet se Mozzik dhe Loredana do sjellin një këngë së bashku dhe jemi të bindur se do jetë hiti i vitit. Këto zëra i konfirmoi edhe vetë reperja e cila, e pyetur lidhur me bashkëpunimin e përfolur me Mozzik në kanalin e saj në You Tube, u përgjigj:
“Është sekret për momentin, por do e mësoni!”– ka qenë kjo përgjigja e Loredanës.

Pra, ajo la të kuptohet se diçka po sjellin, por nuk zbuloi detaje. Teksa në një koment tjetër shkroi se ka gati një mega hit me një artist mashkull. Madje, çifti ishte në Kosovë disa ditë më parë për xhirimet e klipit, ndërsa postimet e tyre në Instagram na e treguan këtë. Por Kosova nuk është vendi i vetëm ku çifti po xhiron për këngën që po pritet me padurim. Ata gjenden tashmë së bashku në Berlin të Gjermanisë dhe nëse doni fakte, ja ku i keni:

“Dior” në Berlin, Gjermani

Prej rreth një muaji ata po përflitet se janë ribashkuar dhe e gjitha nisi kur iconstyle.al vuri re se dyshja ndiqte ende njëri-tjetrin në TikTok, për tu pasuar nga videoja e tyre në një qendër tregtare në Gjermani e deri te deklaratat e ëmbla, veshjet, e shoqëria me njëri-tjetrin.

Për më tepër, kohët e fundit Loredana po përflitet se është shtatzënë për herë të dytë, për shkak se në fotot e fundit barku duket pak më i fryrë se më parë. Megjithatë e gjithë kjo është thjesht aludim, sepse deri më tani Loredana nuk ka komentuar fare në lidhje me këto zëra. Mozzik dhe Loredana janë ndër çiftet më të dashura shqiptare dhe mezi presim t’i dëgjojmë nga vetë ata këto lajme

 

Në fillim e kam paragjykuar, e dashura e Seldit tregon momentet e lidhjes me këngëtarin

Seldi Qalliu prezantoi në muajin shtator të dashurën e tij, Sindin, me rastin e ditëlindjes së saj. Këngëtari postoi në rrjete sociale një foto përkrah saj dhe i bëri një urim shumë romantik.

“Edhe 100 zemra ime të dua shumë”, shkroi Seldi.

Më pas të ftuar në emisionin “Ftesë në 5”, ata treguan se ishin njohur në një koncert në Itali dhe se lidhja mes tyre është shumë serioze e po ecën në hapat e duhur (Kliko). Ndërkohë së fundmi Sindi ka folur më tepër rreth raportit të saj me Seldin, përmes një komunikimi virtual me ndjekësit e saj në rrjete sociale.

E pyetur se çfarë është Seldi për të, ajo u përgjigj se në radhë të parë është shoku i saj më i ngushtë. Sindi ka treguar se në fillim e ka paragjykuar shumë këngëtarin, por pasi e ka njohur ka ndryshuar mendim për të.

“Në fakt në fillim e kam paragjykuar shumë Seldin, por kur u njoha pastaj më doli komplet kundër. Është një djalë shumë i thjeshtë, i sjellshëm, i edukuar dhe i respektueshëm”, ka thënë Sindi.

Ajo është shprehur se nuk bëhet xheloze për këngëtarin dhe as për të shkuarën e tij me Mimoza Shkodrën, sepse Seldi është treguar gjithmonë shumë i patër e i sinqertë me të.

Kujtojmë se para pak kohësh Seldi publikoi këngën “Nutella” si dedikim për partneren e tij dhe ishte pikërisht ajo që e shtyu ta publikonte pasi e dëgjoi projektin e tij muzikor.

Me ish të dashurat nuk ruaj kontakte, Dren Abazi tregon si i ka marëdhëniet me femrat

Shumë këngëtarë bëjnë këngë dedikuar ish-partnerëve, por kur vjen puna tek Dren Abazi nuk është kështu. Në emisionin “Live from Tirana” në “Top Albania Radio”, Dreni ka treguar se nuk ka ruan asnjë raport me ish-partneret e tij.

Artisti është shprehur se nuk mundet që të kesh miqësi me dikë që më parë e ke pasur të dashur dhe kësisoj ai as nuk është frymëzuar për të bërë ndonjë këngë për to. Ai ka thënë se është inspiruar nga histori të vërteta për projektet e tij muzikore, po asnjëra prej tyre nuk ka pasur lidhje me të dashurat që ka pasur.

“Për shumë këngëtarë ish-at shndërrohen në muza nga ku lindin albume të sukseshme por unë nuk mbaj raporte me asnjë nga ish-at e mi. Nuk besoj se pas ndarjes mund të ketë ndonjë miqësi dhe nuk do të frymëzohesha kurrë nga to” , u shpreh Abazi.

Dreni është treguar gjithmonë shumë i rezervuar për jetën e tij private dhe deri më sot nuk ka bërë asnjë lidhje publike. Ai është shprehur se ka dashur gjithmonë që njerëzit të fokusohen tek karriera e tij dhe jo tek jeta personale.

Këngëtarja amerikane tregon pse nuk ka kryer marrëdhënie gjatë shtatzanisë

Meghan Trainor dhe Dary Sabara janë në pritje të fëmijës së tyre të parë së bashku, një djalë, dhe ajo ka zbatuar një rregull interesant: Nuk ka marrëdhënie seksuale ndërsa është shtatzënë. Këngëtarja shpjegoi arsyen e saj në një intervistë të re me Today Parents:

“Ndoshta kjo është e çuditshme, por mendërisht nuk mund të bëj seks ndërsa djali ynë është mes nesh”, tha ajo. Të gjitha aplikacionet e mia të shtatzënisë thonë se nuk ka asnjë arsye pse s’duhet ta bëj, por gjithçka që mendoj është se ka një djalë të vogël në barkun tim.”

Edhe pse kjo është e drejtë, ashtu sikurse Trainor u shpesh, seksi gjatë shtatzënisë është krejtësisht normal dhe në të vërtet mund të jetë i shkëlqyer.

Në kushte të një shtatzënie normale, penetrimi është përfundimisht diçka e sigurtë. Theksojmë: shtatzëni normale. Nuk ka asnjë gjasë që seksi në shtatzëni të shkaktojë abort! Marrëdhëniet e rregullta seksuale nuk ndikojnë në shëndetin e shtatzënisë. Sidoqoftë, duhet të merret edhe një aprovim nga ana e mjekut, sepse mund të ketë ndërlikime që e bëjnë të rrezikshëm seksin gjatë shtatzënisë.

Meghan Trainor së pari njoftoi shtatzëninë e saj në tetor përmes një postimi në Instagram. Disa javë më vonë, në Kelly Clarkson Show, këngëtarja konfirmoi se priste një djalë.

Sara publikon foton me nënën, kjo është vjehrra e Ledri Vulës

Sara Hoxha është kthyer në një nga personazhet më të komentuar dhe më të klikuar në rrjet që pas bërjes publike të lidhjes së saj me Ledri Vulën.

Ndonëse lidhja u bë publike dhe ky lajm u pasua me një tjetër lajm të mirë që çifti ishte në një pritje të ëmbël, Sara është munduar të jetë hermetike lidhur me jetën e saj private, sidomos për prindërit. Mirëpo, ditën e sotme pas babyshowerit të dytë në Gjermani, Sara na ka prezantuar me mamanë e saj.

Me anë të një fotoje në Instagram ku shfaqen të përqafuara, ajo shkruan: “Komplimenti më i bukur për mua është kur më thonë që dukem si mami im çdo ditë e më shumë!”

Nga fotoja mund të kuptojmë se nga kush e paska trashëguar bukurinë Sara!

 

Dolly Parton kontribon me para për vaksinën kundër virusit, amerikanët e duartrokasin

Lajmi më mirë i këtij muaji padyshim, është krijimi i 3 vaksinave anti-Covid, të cilat priten t’i japin fund pandemisë që ka mbërthyer globin që në fillim të vitit. Një prej kompanive farmaceutike që pos jell një prej 3 vaksinave efektive është Modena, më një efektivitet prej 94.5%.

Ama, “gisht” në krijimin e vaksinës së kësaj kompanie ka edhe këngëtarja e famshme, Dolly Parton, e cila ka ndihmuar me një shumë prej 1 milion dollarësh për të financuar krijimin e kësaj vaksine.

Për këtë sigurisht, këngëtarja meriton edhe mirënjohjen tonë!

Eneda Tarifa infektohet me Covid-19, izolohet bashkë me vajzën

Lista e personazheve të njohur shqiptarë që janë prekur nga Covid-19 është shtuar ditët e fundit, në përpjesim të drejtë edhe me situatën e pandemisë në vendin tonë, teksa numri i rasteve ditore është në rritje. E fundit që ka ndarë me publikun lajmin se ka rezultuar pozitive me koronavirus është Eneda Tarifa

Këngëtarja, me anë të postimeve në Instagram, ka treguar se menjëherë sapo ka parë që ka humbur sensin e shijes dhe nuhatjes, simtoma shumë të zakonshme të Covid+19, ka bërë tamponin, i cili është kthyer pozitiv.  Kështu, Eneda është vetëizoluar menjëherë, së bashku me vajzën, e cila dy ditët e fundit ka qenë në gjendje gripale, me temperaturë 37.5-37.9. Shenja që mund të jenë edhe të koronavirusit.

“Dje më iku shija dhe nuhajta e kjo ishte shtysë që të bëja tamponin dhe dola pozitive. Rezulton që e kam marrë por nuk e di se nga ku sepse unë jam shumë e kujdesshme. Jam  komplet asimptomatike, nuk ndjej asgjë. E vetmja gjë që më shtyu të bëja edhe tamponin ishte fakti që humba nuhatjen. Unë jam një qejflie ushqimi e jashtëzakonshme dhe kur nuk ndjej shijen e ushqimit ndihem keq. Ja edhe tani po pi një kafe dhe nuk e di fare çfarë shije ka, Shpresoj të mos përkeqësohem, por mesa po kuptoj ky është maksimumi i simptomave të mia, Mjekim për momentin nuk po marr.”- thotë moderatorja e “Portokalli” në videon e parë që ka shpërndarë në Instagram.

Ndërkohë në videon e dytë Tarifa thotë se do të qëndrojë e izoluar të paktën për 10 ditë, por nuk do donte të rrinte më shumë pasi kjo do të thotë që doi duhej të humbiste dy javë nga Portokallia dhe do t´i mungonte shumë. Qëndrimin në shtëpi këngëtarja e quaj si një detyrim jo vetëm ndaj vetes dhe familjes, që nuk do t´i takojë dot këtë periudhë, por edhe ndaj miqve e kolegëve. Prandaj ajo u ka bërë thirrje të gjithë atyre që janë të infektuar, të mos dalin nga shtëpia sa të shërohen sepse çdo punë tjetër pret.

Po ashtu Tarifa ka theksuar se duke qenë shumë optimiste dhe e fortë do e kaloje lehtë këtë situatë., ndërsa falenderon të gjithë për mesazhet dhe dashurinë që i kanë dhuruar.

 

Britney Spears i ka tashmë të gjithë kundër, thyen rregullin e izolimit

Britney Spears vendosi që të arratisej bashkë me të dashurin e saj, Sam Asghari, drejt një vendi tropikal, për të festuar 39-vjetorin e lindjes. Të dy ata udhëtuan drejt Hawaii dhe Britney nuk nguroi që këtë moment ta ndante me ndjekësit e saj.

“Mu duk si një udhëtim i vogël drejt parajsës për një festë të shpejtë të ditëlindjes”, ka shkruar artistja në Instagram duke publikuar foto nga udhëtimi. Mirëpo fansat e saj nuk e kanë pritur fare mirë këtë gjë, sepse sipas tyre Spears ka thyer ligjin duke udhëtuar në mes të pandemisë.

Guvernatorit i Hawaii ka vendosur që të gjithë njerëzit që do të udhëtojnë drejt këtij vendi të vetëizolohen për 14 ditë. Çdokush që nuk e bën këtë gjë mund të vuajë dënimin me burg për 1 vit ose të marrë gjobë 5 mijë dollarë. Një numër i madh ndjekësish i janë kthyer kundër Britney për këtë gjë, duke e cilësuar si diçka mjaft egoiste vendimin e saj për të udhëtuar në një vend tjetër në mes të pandemisë.

“Ëoë! Një tjetër personazh egoist që udhëton botën ndërkohë që gjithë të tjerët qëndrojnë në shtëpi. Unfolloë”, i ka komentuar dikush këngëtares.

“Britney, të dua, por nuk duhej të kishe reklamuar faktin që je duke thyer ligjin”, shkruan një tjetër.

Por përkundër komenteve negative të fansave, Britney ka treguar se e ka shijuar në maksimum udhëtimin dhe siç duket nuk do i lejoj ata që t’i shkatërrojnë këtë moment të bukur.

 

 

Shpat Kasapi tregon detaje nga dasma që do ta bëjë së shpejti

Në fund të muajit gusht në media qarkulluan me shpejtësi disa foto të Shpat Kasapit me të dashurën, një bukursohe zeshkane e quajtur Selvije. Ai filloi të shfaqej në publik me të, e rrjedhimisht nuk iu shpëtoi dot syve të mediave.

Gjatë këtyre muajve lajmet rreth tyre ecën me shpejtësi dhe javët e fundit po flitet se ata do shkojnë drejt martesës. Diçka të tillë e konfirmoi edhe vetë këngëtari i ftuar në “Shiko kush luan”, ku u shpreh se e kanë në plan dasmën. Mirëpo Shpati nuk preferoi të japë detaje të tjera gjatë emisionit.

Me të drejtë u bëmë kuriozë, ndaj këngëtari vendosi të na e shuajë këtë kuriozitet në “Aferparty-n” e Luana Vjollcës.

I pyetur nëse dëshiron dasmë tradicionale apo private, Shpati zgjodhi këtë të dytën duke na lënë të kuptojmë se s’do ta shohim dot nga fillimi në fund dasmën e çiftit. Pyetjes nëse ai e do më shumë partneren, apo ajo Shpatin, këngëtari iu përgjigj se duhen të dy njësoj dhe po ashtu tregoi se herë dominon njëri partner në lidhje, e herë tjetri.

Pra Shpati dhe Selvija kanë gjetur mjaft mirë gjuhën e përbashkët me njëri-tjetrin, ndërsa ne mezi po presim datën e dasmës

 

Ju besohet që artisti shqiptar e ka shkruajtur këngën më të fundit të Ariana Grandes?

Vetëm pak orë më parë, këngëtarja Ariana Grande publikoi projektin e saj më të ri, në të cilin vjen ndryshe nga çdo herë tjetër. Në videoklipin e këngës së re, Ariana shfaqet si një shkencëtare mjaft seksi, ndërsa ky projekt na tërhequr vëmendje të madhe.

Kënga titullohet “34+35” dhe i ka kaluar deri tani 8 milion klikime në Youtube. Mirëpo, e dinit se në tekstin e kësaj kënge ka bashkëpunuar edhe artisti i mirënjohur shqiptar, Albert Stanaj?

Ai ështv një tjetër shqiptar që po na bën krenarë nëpër botë dhe me “prekjen” e tij, kjo këngë padyshim do të jetë një sukses i vërtetë.

“ Jam me të vërtetë shumë mirënjohës për shoqërinë që kam me Ariana Granden. Thellësisht mirënjohës që jam pjesë e këtij regjistrimi. Për të gjithë ata që janë pranë meje, faleminderit. Tani kemi shumë këngë rrugës. Koha për t’ia dalë.”- është shprehur më herët Stanaj, i cili duket se është në rrugën e duhur.

Kënga në fjalë është pjesë e albumit të saj të ri “Positions”, i cili u publikua në fillim të këtij muaji dhe debutoi në numrin një në top-listën amerikane “Billboard 200”.

‘The Crown’ nisi sezonin e ri, por a e ka parë familja mbretërore serialin që flet për ta?

Sezoni i 4 i serialit të njohur ”The Crown” pati premierën në 15 nëntor dhe aktualisht është një nga ngjarjet televizive më të komentuara të momentit. Për ju që nuk e ndiqni, se ata që e shohin e dinë, familja mbretërore britanike në këtë serial nuk është se del githmonë shumë mirë, gjë që ka lënë hapësira edhe për kritika. Në vazhdim mund të keni spolier-a për sezonin e tretë, megjithëse seriali është i bazuar në historinë e vërtetë të familjes, kështu që…

Për shembull në sezonin e tretë zbulon disa sekrete jo edhe aq të bukura nga marrëdhënia e Mbretëreshës Elizabeth II me Pirncin Charles. Por si ndihet vetë familja për serialin dhe mbi të gjitha, a e kanë parë? Imagjinoni monarkët që kanë një adresë të përbashkët Netflix-i dhe e vemtja gjë që shohin është The Crown.

Sipas revistës ”Hello”, mbesa e Mbretëreshës, Eugenie, ka thënë se i ka parë disa episode dhe mesa duket i ka pëlqyer. ”Është xhiruar në mënyrë të shkëlqyer, muzika është e mrekullueshme, historia po ashtu. Ndihesh krenare kur e sheh. Nuk mund të flas për të gjithë, por kështu jam ndjerë kur e kam parë.”- ka thënë Eugenie.

Edhe Mbretëresha e pëlqen. Nuk e dimë për sezonin e ri, por Vanessa Kirby, e cila në serial luante rolin e Princeshës Margaret, duek folur për ”Vanity Fair” ka thënë se një shoqja e saj e ka dëgjuar këtë thashethem në një festë, e konfirmuar nga vetë Eugenie.

”Një shoqja ime ishte në një festë, nuk njihte askënd dhe qëndroi me një grup që po flisnin për The Crown, kur dëgjoi dikë të thoshte: ”Gjyshja ime e sheh dhe e pëlqen. Më vonë ajo kuptoi se vajza që po fliste ishte Eugenie dhe gjyshja sigurisht, Mbretëresha”- tregon aktorja.

Mesa duket ka qenë djali i saj, Princi Edward, që ja ka prezantuar serialin Mbretëreshës dhe sipas një burimi, ajo e sheh gjithmonë:

”Kanë një traditë prej shumë kohësh, Fundjavave, kur Princi i bashkohet së ëmës në Windsor për të ngrënë bashkë, ata shohin ndonjë film apo serial. Kanë një llogari në Netflix dhe Edward i tha që duhet ta shihnin The Crown. Ajo e pëlqen, edhe pse ndonjëherë ka disa ngjarje që mendon se i kanë dramatizuar më shumë se ç’duhet”

Për shembull, ajo nuk ka pëlqyer se si e kanë portretizuar marrëdhënien e Princit Philipp, bashkëshortit të saj, me Princin Charles, të birin. Në serial Phillip është paraqitur si shumë i pandjeshëm, ndërkohë që disa prej ngjarjeve me djalin nuk kanë ndodhur fare. Megjithatë ajo e kupton që nuk mund ta ndryshojë mënyrën si është shkruar seriali dhe që njerëzit besojnë se kështu ka ndodhur vërtetë.

Olivia Coman, e cila luan Mbretëreshën në sezonin 3, e takoi Princin William në Pallatin e Buckingham dhe ka zbuluar që ka pasur një bisedë vërtetë të sikletshme me të për serialin: “Ai më pyeti se çfarë po luaja për momentin, pastaj tha: Oh po e di çfarë po bën. Isha shumë e emocinuar dhe e pyeta nëse e ka ndjekur dhe më tha që JO, me vendosmëri. Megjithatë për pjesën tjetër të bisedës u tregua shumë i dashur dhe i sjellshëm.”

Pra William nuk është fans, e megjithatë ka raportime nga familja mbretërore që ai është shumë i inatosur me sezonin e ri dhe mënyrën si janë vënë ngjarjet në ekran. Ndërkohë vitin e shkuar, zyrtarë nga Pallati Mbretëror i dërguan një letër producentëve të serialit, ku i thanë se i falenderojnë për të, megjithatë duhet të sqarojnë publikun se nuk kanë marrë kurrë pëlqimin e familjes mbretërore dhe as informacione prej tyre për një portretizim të vërtetë të ngjarjeve, kështu që ata nuk duhet t’i bësojnë të gjitha ato që shfaqen në ekran.

Kështu, duket që ata pëlqejnë serialin, por jo dramën e tij. Gjithsesi, mezi presim të shohim çfarë mendojnë për sezonin e fundit, sidomos Mbretëresha, sepse drama ka shumë.

Nuk mjafton një, Sarës dhe Ledrit i organizojnë edhe një tjetër babyshower para lindjes

Pak javë më parë, çifti më i përfolur i showbizzit shqiptar, Sara dhe Ledri u bënë kryefjalë e mediave rozë për baby shoëer-in e realizuar në vilën e tyre në Prishtinë. Teksa tashmë prisnim lajmin e ardhjes në jetë të vajzës nga çifti, Sara na tregoi se na duhet të presim edhe pak për të mësuar këtë lajm.

Çifti i njohur është zhvendosur tashmë në Gjermani, ku do të presin ardhjen në jetë të bebit, por jo vetëm kaq. Ata janë surprizuar me një baby shower të dytë nga miqtë dhe familjarët, që gjenden në Gjermani për shkak të pamundësisë së këtyre të fundit për të qenë prezent në Prishtinë.

Sara ka postuar një seri videosh dhe fotosh nga ambjenti i arreduar me të njejtat ngjyra si baby shower-in e parë e duket se po i shijon këto momente.

U tha se nuk publikohet, por Miley Cyrus dhe Dua Lipa kanë gati këngën e tyre të re

Sikundër na paralajmëruan pak muaj më parë Dua Lipa dhe Miley Cyrus po sjellin një super këngë.

Në muajin gusht, këngëtarja shqiptare ka postuar në Instagram një foto me Miley Cyrus dhe Andrew Watt, nga studioja muzikore në Los Angeles. Watt është producent, kitarist dhe muzikant mjaft i njohur dhe bashkëpunëtor i ngushtë i Mileyt. Ai po ashtu ka punuar edhe me Duan, për realizimin e këngës “Break my heart”.

Ndërkohë muajin që lamë pas vajzat kanë xhiruar edhe videoklipin. Miley Cyrus u shfaq në Brooklyn asokohe, teksa Dua u pa për darkë në Big Apple me partnerin Anwar Hadid.

Ndërsa ishte në xhirimin e saj në Brookly-n, Miley u shfaq e lyer me gjak nga mjekra e poshtë dhe e veshur me një korse të ngushtë të zezë për të treguar fizikun e saj elegant.

Ky projekt është pjesë e albumit të ri të Miley, të titulluar “Plastic Hearts”, nga i cili këngëtarja ka zbuluar listën e këngëve.

Nëpërmjet një postimi në Instagram, autorja e hitit “We can’t stop” ka zbuluar se projekti i saj dhe i Duas mban titullin “Prisoner” dhe publikohet më 27 nëntor.

Young Zerka harron Ronela Hajatin, flitet se është në lidhje me Kiara Titon

Prej dy ditësh Kiara Tito po përflitet për një romancë të mundshme me Young Zerkën. Gjithçka nisi nga fotot e çiftit në Instagram, ku të ftuar në “Shiko Kush Luan” ata ishin “date-i” i njëri-tjetrit.

Madje “Panorama Plus” raportoi se kanë qenë burime pranë çiftit që kanë deklaruar se kjo ishte dhe arsyeja pse Luana i ftoi të dy në emision, në mënyrë që të kishte ekskluzivitetin e lidhjes së tyre në programin e saj. Ndërkohë, ditën e sotme ka ardhur edhe reagimi i parë i Kiarës lidhur me këto zëra.

Ajo ka realizuar një bashkëbisedim me ndjekësit në Instagram, ku sigurisht është pyetur edhe rreth kësaj teme, por ajo  ka zgjedhur të tregohet “diplomate” dhe mos të japë përgjigje.

“Ç’thonë kështu për ty dhe Zerkën?”- ka pyetur fansja, teksa Kiara është përgjigjur: ” E pra, ç’bëhet kështu? Kur do na vijë kjo e shtuna mbrëma?”

Disa muaj më parë, Young Zerka i dha fund lidhjes 5-vjeçare me Ronela Hajatin dhe që pas ndarjes, s’kemi asnjë zhvillim të ri nga jetët e tyre private.

Ndërkohë Kiara bëhej shpesh kryefjala e mediave rozë për shkak të marrëdhënies së saj me këngëtarin Butrint Imeri.

Megjithëse lart e poshtë qarkullonin foto të dyshes që frekuentoheshin shpesh bashkë, ata nuk e pranuan asnjëherë të kishin pasur diçka me njëri-tjetrin.

 

Je trashur shumë, Bebe Rexha i jep një mësim të mirë fansit pasi e ofendoi

Bebe Rexha ka treguar gjithmonë se është gjykuar shumë gjatë jetës së saj për peshën trupore dhe për shkak të kësaj ka pasur probleme edhe në industrinë muzikore. Pavarësisht se artistja me origjinë shqiptare ka dhënë mesazhe të shumta për të mos paragjykuar askënd për këtë pjesë, duket se ka ende nga ata që vazhdojnë t’ja vënë në dukje shtimin në peshë.

Së fundmi këngëtarja ka komunikuar virtualisht me ndjekësit e saj dhe njëri prej tyre i ka bërë një pyetje që asaj nuk i ka pëlqyer aspak.

“Je shëndoshur… Pse ke shtuar kaq shumë?”, e ka pyetur një ndjekës Beben.

“E para, nuk është puna jote. E dyta, është për të qeshur që këtë gjë po e thotë një burrë”, i është përgjigjur këngëtarja ndjekësit.

Më pas ajo ka treguar disa nga arsyet që e kanë çuar drejt shtimit në peshë.

“Mendoj se është shumë pasjellshme të komentosh për peshën e dikujt. Unë ha, e dua ushqimin Marr ilaçe për shëndetin tim dhe ato më bëjnë të shtoj peshë. Gjithmonë kam pasur probleme me peshën time dhe dashurinë ndaj vetes”, i është përgjigjur Rexha.

Eurovisioni fillon përgatitjet, ja kur performojnë Maqedonia dhe Shqipëria

Eurovision pritet t’i rikthehet normalitetit vitin e ardhshëm, pas anulimit të këtij viti për shkak të pandemisë. Së fundmi është caktuar se në cilat gjysmëfinale do të performojë secili shtet. Për këtë vit është vendosur që të mos hidhet shorte, por të mbahet e njëjta ndarje që u bë në fillim të këtij viti.

Kjo do të thotë se vitin e ardhshëm Shqipëria do të këndojë në gjysmëfinalen e dytë në gjysmën e dytë, në 20 maj. Në po të njëjtën ditë do të ngjiten në skenë edhe përfaqësuesit e Austrisë, Moldavisë, Polonisë, San Marinos, Serbisë, Islandës, Republikës Çeke, Greqisë, Estonisë, Danimarkës, Bullgarisë, Zvicrës, Finlandës, Letonisë, Armenisë, Gjeorgjisë e Portugalisë. Ndërsa Maqedonia do të jetë në natën e parë të këtij festivali

Shqipëria pritet të zgjedhë përfaqësuesin e Eurovision në fund të këtij viti në finalen e Festivalit të Këngës. Ndërkohë ditën e djeshme u publikuan të gjitha këngët e artistëve që konkurrojnë këtë vit në festival.

Venera Lumani dhe Lindi nuk e tregojnë ku e kanë dhënë puthjen e parë se është turp

Çifti i njohur i artistëve shqiptarë, Venera Lumani dhe Lind Islami, ishin të ftuarit në puntatën e fundit të “E Diela Shqiptare”, në rubrikën “Tani mund të këndosh”, ku jo vetëm kanë kënduar sic dinë vetëm ata, por edhe kanë ndarë disa detaje nga lidhja dhe jeta e tyre personale.

Në intervistën me Ardit Gjebrean, këngëtarët ndër të tjera zbuluan edhe se ku e kanë dhënë puthjen e tyre të parë, edhe pse fillimisht hezituan pak sepse në të kaluarën e kanë thënë që të mos ja tregonin të tjerëve.

“Nuk e themi sepse sa herë që e kemi thënë, na i kanë marrë për keq këtu në Shqipëri.”- tregoi Lindi, ndërkohë që Gjebrea, duke u menduar të kuptojë se ku ishte ky vend tha me shaka:

“Mua mendja po më shkon në një tualet restoranti.”

Megjithatë nuk ka qenë as një tualet dhe as ndonjë vend i tillë, disi “i sikletshëm””.

“E di pse thotë Lindi kështu? Sepse sa herë i kemi treguar shoqërisë sonë, kanë thënë mos ia tregoni njeriu tjetër, mbajeni për vete sepse turp. Në daljet tona të para unë doja që me Lindin të dilja siç dilja në Shkup, në një park, të ishte takim i thjeshtë. Nuk ishte nevoja të dilnim nëpër lokale e pube dhe unë i kërkoja të ishim gjëkundi në bar, piknik. Kështu shkojmë nga Liqeni (i Tiranës) dhe ne aty u puthëm, mirëpo kur ia tregojmë shoqërisë, thonë atje nuk bëhen punë të mira.”- ka treguar mënë fund Venera.

Kujtojmë se Lindi dhe Venera janë bashkë që prej kohës kur ishin pjesë e “The Voice” dhe në fakt, duke menduar që kanë qenë dy të rinj nga trevat në Tiranë, në fillimin e dashurisë së tyre, Liqeni duket si vendi më i mundshëm. Mund ta tregoni më shpesh, mos dëgjoni shoqërinë.

Çfarë veshën yjet në tapetin e kuq të People Choice Awards

Ndërsa ceremonia e këtij viti, për People Choice Awards, me siguri u dukë ndryshe nga vitet e kaluara, ishte e qartë që të gjithë të nominuarit dhe të pranishmit ishin të vendosur që ta bënin mbrëmjen të ndihej sa më normale, të paktën përmes veshjes së tyre.

Duke shfaqur aktorët dhe prezantuesit, interpretuesit dhe të nominuarit, ju sjellim disa nga pamjet në tapetin e kuq, për të shuajtur kuriozitetin se çfarë kanë zgjedhur të veshin në People Choice Awards 2020.

Jennifer Lopez fiton çmimin ‘Ikonë’ dhe jep një mësim të mirë për 2020-tën

Jennifer Lopez e përmblodhi vitin 2020 nëpërmjet fjalimit të saj, kur u ngjit në skenën e ‘People Choice Awards’.

“Oh, Zoti im, 2020-ta nuk ishte shaka, apo jo?”- tha Lopez ndërsa mori çmimin ‘Icon of 2020’. “Unë dua të them, para vitit 2020 ne ishim të fiksuar për të fituar këtë çmim, duke u nominuar për atë çmim, ne ishim të kapur se kush shiti më shumë rekorde apo gjëra të çmendura. Ky vit ishte niveli më i mirë që më tregoi se çfarë kishte më shumë rëndësi dhe çfarë jo dhe për mua, e përforcoi atë që ka më shumë rëndësi”.

Lopez mori disa surpriza para se të fillonte fjalimin e saj. Nicole Kidman, Renee Zellweger dhe fëmijët e saj ishin ndër ata që u shfaqën virtualisht për të ndarë admirimin e tyre.

“Të ndihmojmë njëri-tjetrin, ta duam njëri-tjetrin, të jemi të mirë me njëri-tjetrin. Dhe rëndësia e kësaj lidhjeje, kësaj prekjeje njerëzore, është ajo për të cilën përpiqem në gjithçka që bëj, për të arritur njerëz, për të prekur njerëzit. Unë besoj se kjo është ajo që ne të gjithë duam, përvoja të përbashkëta, të dimë se nuk jemi vetëm në gjithë këtë,”-vazhdoi ajo. “Besimi juaj mua më motivon për të vazhduar dhe ndonjëherë kur jam e lodhur, e rënë përtokë, si shumë prej nesh këtë vit. Është familja ime, miqtë e mi, fëmijët e mi dhe fansat e mi,jeni ju, ata të cilët më kanë ngritur lart kur nuk mund të ngrihem vetë”.

Lopez, e cila filloi karrierën e saj si kërcimtare në “In Living Colour” para se të gjente sukses si aktore, këngëtare dhe producente, foli dhe për këmbënguljen.

“Si latine dhe si grua, ne ndonjëherë duhet të punojmë dy herë më shumë për të marrë këtë mundësi. Ndonjëherë ëndrrat e mia të mëdha dhe ambiciet e mia i bënin njerëzit përreth meje të nervozoheshin, duke më thënë: ‘je një kërcimtare, nuk mund të jesh një aktore’. Sa më shumë që thanë se nuk mundem, aq më shumë e dija se duhej ta bëja “,- tha ajo. “Kështu që tani këtu qëndroj, shumë mirënjohëse, duke e ditur që masa e vërtetë e suksesit tim nuk është në rekordet e shitura, por nga dashuria që ndiej nga të gjithë ju.”

Nuhasja dhe sqetullat, Hugh Grant tregon se po çmendeshte kur u infektua nga virusi

Hugh Grant mendoi se po çmendej pasi u infektua me Covid-19. Aktori më intervistën e tij të fundit tregon se i kishte humbur shija e nuhatja, një nga simptomat e këtij virusi dhe nuhaste plehrat dhe lulet me shpresën se do e ndjente erën e tyre. Grant e kaloi virusin së bashku me gruan e tij Anna Eberstein.

“Gjithçka filloi me djersitje, pulsim dhe ënjtje sysh. E mbaj mend shumë mirë ndjenjën e ngushtimit në kraharor. Më dukej sikur një burrë i rëndë ishte ulur në kraharorin tim. U alarmova dhe një ditë fillova të nuhas gjithçka, nga lulet tek plehrat. Por nuk nuhasja asgjë. Isha aq i dëshpëruar sa do i merrja erë edhe sqetullave të ndokujt vetëm që të nuhasja sërish”-tregoi aktori.

Luana Vjollcës i thyejnë xhamat e Ferrarit të saj teksa xhironte

Gjatë ditës së djeshme me fotot dhe videot e ndryshme, Luana na tregoi se gjendej sërish në xhirime, por pa zbuluar se për çfarë bëhej fjalë. Moderatorja ndau vetëm disa video të ëmbëlsirave nga të cilat rrethohej dhe pamjen e saj të kuruar nga artisti i ‘makeup-it’, Arbër Bytyqi.

Ndërsa pas orëve të shumta në xhirime, Luana ka ndarë një foto të makinës në ngjyrë të kuqe të goditur e të dëmtuar tek e gjithë pjesa përpara e saj.
“U qyqa, kush e bëri këtë?”, ka shkruar moderatorja krah fotos së fundit. Ndonëse në mendjen tonë mund të shkojë edhe fakti se gjithçka mund të jetë e inskenuar për ndonjë xhirim, na mbetet që më qartë të na tregojë vetë Luana.

Deri më tani moderatorja nuk e ka treguar çfarë e ka bërë të punojë sërish deri në orët e vona, por tashmë këto angazhime duhet të jenë kthyer në normalitet për Luanën, e cila ka zbuluar se dhe montazhi i ‘Shiko Kush Luan’ i merr orë të tëra pune.

Këto janë gjenitë e botës që nuk kanë përfunduar kurrë studimet e tyre

Edhe pse shumë persona nuk kanë përfunduar studimet, kjo nuk i ndali për as edhe një moment që ata të vazhdojnë të ndjekin ëndrrat e tyre  dhe sot konsiderohen si gjenitë e teknologjisë informative dhe të arketojnë miliona dollarë në vit.

Dëshmi se mund të arrihet edhe pa diplomë universitare janë Mark Zuckerberg nga Facebook dhe Bill Gates i Microsoft. Mirëpo ata nuk janë të vetmit që sot konsiderohen si “mbretër” të teknologjisë informative, dhe që kanë krijuar pasuri marramendëse.

Më poshtë ju sjellim 17 personat që janë në krye të kompanive të suksesshme dhe që asnjëherë nuk kanë arritur t’i përfundojnë studimet.

Mark Zuckerberg — bashkëthemelues dhe drejtor i përgjithshëm i Facebook

Zuckerberg ndiqte studimet në psikologji dhe shkencat kompjuterike, megjithatë asnjëherë nuk arriti t’i përfundojë ato. Ai braktisi studimet nga Universiteti i Harvardit, për të hapur kompaninë e tij me të cilën pati sukses të madh.

Matt Mullenweg — themelues i WordPress

Mullenëeg ka arritur ta zhvillojë softuerin WordPress qysh kur ishte 19-vjeçar dhe student i Universitetit të Houston, ku studionte për filozofi dhe shkenca politike. Me të dalë në vitin e dytë, ai i braktisi studimet për të filluar punën në CNET në San Franciso.

James Park — bashkëthemelues dhe drejtor i përgjithshëm i Fitbit
Sikurse shumë gjigantë të suksesshëm të teknologjisë informative, Park braktisi studimet në Universitetin e Harvardit. Sot është drejtor i përgjithshëm i Fitbit.

John dhe Patrick Collison — bashkëthemelues të Stripe
Vëllezërit Collision u rritën në Irlandë dhe që të dy filluan studimet në Boston, Patrick në MIT, kurse John në Harvard. Por, gjatë studimeve atyre u erdhi në kokë një ide për të filluar një biznes shumë fitimprurës, që sot konsiderohet si gjigant në San Francisco. Në vitin 2008 ata arritën ta shesin kompaninë Auctomatic për pesë miliardë dollarë.

Jack Dorsey — bashkëthemelues dhe drejtor i përgjithshëm i Twitter dhe Square
Dorsey kishte braktisur studimet në dy universitete. Ai fillimisht ishte regjistruar në universitetin Missouri-Rolla, por dy vite më vonë u transferua në universitetin e Nju Jorkut. Atij i kishte ardhur në mendje ideja për themelimin e Tëitter derisa ishte student në Nju Jork, ku edhe braktisi studimet për të vazhduar me kompaninë e tij në Bregun Perëndimor.

Daniel Ek — bashkëthemelues dhe drejtor i përgjithshëm i Spotify
Ek është rritur në Suedi, kurse në vitin 2002 u regjistruar në universitetin mbretëror të teknologjisë për inxhinieri. Por, studimet e tij zgjatën vetëm tetë javë, pasi i braktisi për biznes.

Larry Ellison — bashkëthemelues i Oracle
Si fëmijë jetoi në Chicago, kurse Ellison planifikonte të ndiqte studimet në mjekësi në USC, të martohet dhe të ketë fëmijë dhe më pas të vendoset në Los Angeles, ku do të punonte si mjek. Megjithatë një gjë e tillë kurrë nuk ndodhi. Edhe përkundër faktit që tentoi dy herë t’i përfundojë studimet në universitetin e Illinois në Urbana-Champaing dhe në Chicago, ai mbeti pa diplomë, por jo edhe pa biznesin e tij që i sillte miliona dollarë.

Sean Parker — bashkëthemelues i Napster dhe ish-presidenti i kompanisë Facebook
Si nxënës i shkollës së mesme, Parker fitonte 80 mijë dollarë në vit duke u marrë me projekte të ndryshme në fushën e programimit dhe të kodimit. Ishin para të mjaftueshme për të bindur prindërit e tij që të heq dorë nga universitetit dhe t’i bashkohet Shan Fanning, për të lansuar ueb-faqen për muzikë në vitin 1999 e njohur si Napster.

Steve Jobs — bashkëthemelues dhe ish-drejtor i përgjithshëm i Apple
Jobs ndoqi studimet në Reed të Portland, Oregon, një universitet privat. Por, dukej se nuk po i ecte siç kishte menduar, pasi vazhdimisht i braktiste studimet ose ndiqte ligjëratat vetëm në ato fusha që ai i cilësonte interesante. Por, kush do ta kishte menduar se ky njeri një ditë do ta sillte në treg kompjuterin Mac, që konsiderohet që bëri reformë të thellë në fushën e teknologjisë informative.

Jan Koum — bashkëthemelues i WhatsApp
Koum ishte student i universitetit San Jose derisa të njëjtën kohë punon si roje në Ernst & Young. Por, një ditë i erdhi shansi që të kontribuoj në Yahoo, ku u takua me punëdhënësin Brian Acton që më vonë do të ishte bashkëthemelues i aplikacionit WhatsApp.

Justin Moskovitz — bashkëthemelues i Facebook dhe Asana
Moskovitz studio shkencat politike në Harvard dhe banonte në një dhomë me Mark Zuckerberg. Ai vazhdimisht e ndihmonte në mënyrë vullnetare Zuckerbergun në krijimin e ueb-faqes së re dhe mësoi gjuhën e kodimit për “pak ditë”.  Kështu së bashku me Zuckerberg braktisën studimet në Harvard që të vazhdojnë të punojnë në Facebook në Palo Alto.

Travis Kalanick — bashkëthemelues dhe ish-drejtor i përgjithshëm i Uber
Kalanick u rrit në Kaliforni dhe filloi studimet në UCLA në fushën e shkencave kompjuterike. Aty u takua me MichaelTodd dhe Vince Busam, me të cilët filloi të punojë në projekte të ndryshme. Pas një kohe ndërpreu studimet për t’u fokusuar në projektin Scour.

Arash Ferdoësi — bashkëthemelues i Dropbox
Ferdoësi mendoi se do të përfundojë studimet në MIT, por jo gjithçka shkoi siç e kishte menduar dhe kështu në vitin 2007 i la anash studimet për t’u fokusuar në zhvillimin e projekt Dropbox.

Richard Branson — themelues i Virgin Group
U rrit në Londër ku Branson vazhdimisht pranoi haptazi se shkollimi nuk i kishte shkuar edhe aq shumë për dore. Dhe është interesant se si menaxhmenti i shkollës ku ai kishte vijuar mësimet vazhdimisht kishte potencuar, se si ai një ditë ose do të përfundojë prapa grilave ose do të bëhet milioner. Si 15-vjeçar, Branson nxori në shitje revistën e quajtur “Student” dhe kështu hoqi dorë nga shkolla për të vazhduar jetën me projekte të ndryshme. Por, edhe pse kjo revistë nuk pati jetë të gjatë, ai korri sukses në porositë online dhe kështu themeloi më vonë kompaninë Virgin Records.

Bill Gates — bashkëthemelues i Microsoft
Gates u largua nga universiteti i Harvardit, për të filluar punën në kompaninë Microsoft të cilën e themeloi së bashku me Paul Allen. Sot ai konsiderohet si një nga filantropët më të mëdhenj në botë dhe vazhdimisht figuron në listën e njerëzve më të pasur në botë.

Larry Ellison, chairman and co-founder of Oracle Corp., speaks during the Oracle OpenWorld 2017 conference in San Francisco, California, U.S., on Sunday, Oct. 1, 2017. OpenWorld is a business and technology conference that delivers insight into industry trends and breakthroughs in Cloud technology, hosting educational sessions as well as exhibitions from over 400 partners. Photographer: David Paul Morris/Bloomberg via Getty Images

Pak para dasmës, Fjolla Morina tregon zënkat që ka me të dashurin biznesmen

Me një buqetë gjigante me trëndafila të kuq në formë zemre dhe shkronjën “F” të formuar me trëndafila të bardhë, si dhe me një unazë të bukur diamanti, Fisnik Syla i propozoi për martesë Fjolla Morinës. Ajo i tha “PO” këtij propozimi, duke zyrtarizuar kështu lidhjen e saj dhe duke dhënë lajmin e bukur se po i jep fund beqarisë.

Prej disa ditësh raportohet se ajo dhe Fisniku po martohen, ndaj përgatitjet për dasmën kanë nisur që tani. Ata do të kurorëzojnë dashurinë e tyre me martesë në fillim të muajit dhjetor. Çifti ka menduar organizimin e dasmës së tyre në Shqipëri.

Ndryshe nga sa u tha në fillim, ceremonia do të jetë private dhe jo me shumë persona të ftuar.

Në rrjete sociale Fjolla nuk i kursen momentet e veçanta me partnerin e zemrës, ndërsa sonte ka treguar arsyen për të cilën ata “grinden” më shpesh.

E kemi fjalën për peshën e Fjollës, pyetje të cilën duket se këngëtarja ia bën shpesh Fisnikut.

“Zemër, a jom e trashë a?”

“Flej tash loqk, nesër përlahem”- është biseda e tyre me nota humori, të cilën Fjolla e ndau në InstaStory.

 

Disa ditë më parë përfundoi hetimi për këngëtaren, teksa dosja për të do të kalojë në gjykim pas mbledhjes të së gjitha provave. Ndërsa sa i përket dy personave të tjerë që ndodheshin në makinë me të, bisnesmenit Fisnik Syla dhe shoferit Fitim Muji, Prokuroria ka vendosur që të pushojë çështjen pasi nuk ka gjetur vepër penale të kryer nga ta.

Këngëtarja u arrestua më 18 shtator në pikën kufitare të Morinës, pasi u kap me dy armë me vete. Kujtojmë që këngëtarja po udhëtonte me një makinë tip ‘Audi’ ndërsa i është gjetur një armë në çantë dhe një në bagazh.

Oriola Marashi i nënshtrohet testit për Covid, si doli rezultati?

Pavarësisht emergjencës Covid-19, modeles Oriola Marashi i është dashur shpesh të udhëtojë gjatë kësaj periudhe për shkak të punës. Mirëpo, lëvizjet e saj të shpeshta e kanë vënë në rrezik modelen, e cila i është nënshtruar një testi për Covid-19.

Oriola ka ndarë në InstaStory rezultatet e testit të saj, i cili fatmirësisht ka rezultuar negativ. Pasi ka marrë përgjigjen negative, Oriola ka mundur të takojë të dashurit e saj, siç edhe ka treguar në këtë foto.

Prej kohësh modelja bukuroshe po shijon romancën e saj me futbollistin Eros Grezda, ndërsa kjo lidhje vjen shpesh në qendër të vëmendjes së mediave rozë.

Herë pas here dyshja është përfolur për ndarje, por postimet në rrjete sociale kanë treguar se lidhja e bukur e dashurisë së tyre ende vazhdon.

Taylor Swift nuk është më bjondje e përhershme, këngëtarja ndryshon tërësisht pamje

Që në fillimet e saj, këngëtaren Taylor Swift e kemi parë bjonde dhe besonim se kështu do ta shihnim gjithmonë. Për vite me radhë, Taylor ka ruajtur të njëjtin look por e keni parasysh shprehjen “Kurrë mos thuaj kurrë?”

Kështu ka ndodhur edhe me këngëtaren, e cila pas kaq shumë vitesh është tunduar dhe ka vendosur të ndryshojë pamje.

Në pozën e fundit në Instagram, ku shfaqet në kopertinën e “Rolling Stone” së bashku me Paul McCartney, Taylor duket me flokët e kthyer në ngjyrën e saj natyrale.

Në fakt, kthimi i flokëve në ngjyrën natyrale apo lyerja në ngjyrat e tokës ka qenë trendi i kësaj vjeshte, e cila erdhi me plot ndryshime nga personazhet VIP.

 

Meghan Markle dhe Harry nuk e urojnë Princin Charles për ditëlindjen e tij

Princi Charles ka mbushur së fundmi 72 vjeç dhe të shumta kanë qenë urimet drejtuar atij. ‘The Royal Family’ ndau në Instagram një foto të vjetër të Princit dhe një urim publik për të.

Po ashtu, Kate Middleton dhe Princi William s’vonuan të ndajnë gjithashtu një urim për Princin Charles në rrjete sociale, por i vetmi urim që mungoi ishte ai i Meghan Marke dhe Harry-t.

Që prej largimit nga familja mbretërore dhe pasi hoqën dorë nga statusi i tyre, Meghan dhe Harry kanë nisur të sillen “çuditshëm”.

Megjithëse rrjeti ziente nga lajmet e ditëlindjes dhe urimet drejtuar Princit Charles, nuk kishim asnjë reagim publik nga Meghan dhe Harry, të cilët thuhet se i kanë prishur marrëdhëniet me pallatin mbretëror.

Momentalisht, çifti po jeton në Santa Barbara ku është shpërngulur prej pak kohësh së bashku me të voglin e tyre Archie Harrison.

Meghan dhe Harry dëshirojnë të bëjnë një jetë sa më të thjeshtë dhe larg mediave. Kjo ishte edhe një ndër arsyet kryesore që dysha hoqi dorë nga titujt mbretërorë.

 

Meghan Markle dhe Harry nuk e urojnë Princin Charles për ditëlindjen e tij

Princi Charles ka mbushur së fundmi 72 vjeç dhe të shumta kanë qenë urimet drejtuar atij. ‘The Royal Family’ ndau në Instagram një foto të vjetër të Princit dhe një urim publik për të.

Po ashtu, Kate Middleton dhe Princi William s’vonuan të ndajnë gjithashtu një urim për Princin Charles në rrjete sociale, por i vetmi urim që mungoi ishte ai i Meghan Marke dhe Harry-t. Që prej largimit nga familja mbretërore dhe pasi hoqën dorë nga statusi i tyre, Meghan dhe Harry kanë nisur të sillen “çuditshëm”.

Megjithëse rrjeti ziente nga lajmet e ditëlindjes dhe urimet drejtuar Princit Charles, nuk kishim asnjë reagim publik nga Meghan dhe Harry, të cilët thuhet se i kanë prishur marrëdhëniet me pallatin mbretëror.

Momentalisht, çifti po jeton në Santa Barbara ku është shpërngulur prej pak kohësh së bashku me të voglin e tyre Archie Harrison.

Meghan dhe Harry dëshirojnë të bëjnë një jetë sa më të thjeshtë dhe larg mediave. Kjo ishte edhe një ndër arsyet kryesore që dysha hoqi dorë nga titujt mbretërorë.

 

Mbyllen hetimet për Fjolla Morinën, ky është vendimi për të dhe të dashurin biznesmen

Prokuroria e Kukësit ka përfunduar hetimet për Fjolla Morinën, pasi këngëtarja u kap pak muaj më parë me dy pistoleta në makinë në kufirin e Morinës për të kaluar ën Shqipëri. Pas arrestimit këngëtarja deklaroi se ishte shtatzënë, por pas disa vlerësimeve nga mjekët rezultoi se kjo nuk ishte e vërtetë.

Pas përfundimit të hetimeve, Fjolla akuzohet zyrtarisht për armëmbajtje pa leje. Ndërsa për dy shoqëruesit në makinë me të, i dashuri i saj biznesmeni Fisnik Sylaj dhe shoferi Fitim Muji, është pushuar akuza. Dosja mësohet të ketë kaluar tek gjykatësi paraprak, ndërsa pritet të caktohet data e gjyqit.

Për Fjollën u vendos masa “arrest shtëpie” për të kryer hetimet në lidhje me këtë çështje. Pas ngjarjes së bujshme, këngëtarja bëri publike lidhjen me biznesmenin, Fisnik Syla dhe pritet që për pak kohë ata të kurorëzojnë me martesë dashurinë e tyre.

 

Prezantuesja shqiptare pranon në mes të emisionit se i ka para borxh të ftuarit

Një ndër aktoret më të dashura për publikun shqiptar, Anna Lika, i është futur tashmë moderimit. Së bashku me Enis Ujkanin, aktorja prezanton tashmë emisionin më të ri të titulluar “Gladiator”.

Të ftuarit e parë të emisionit ishin katër aktorët e “Al Pazar”, Genc Lleshi, Klejdi Gishto, Alex Prodani dhe Ersiljano Xhelollari.

Teksa po prezantonte këtë të fundit, Anna ka shkrirë së qeshur me deklaratën, pasi ka pranuar se Ersiljanos i ka disa para borxh që nga koha e Akademisë, ndaj ka zgjedhur ta ndihmojë gjatë garave në studio që t’i shlyejë borxhin.

“Nuk bëjmë lëshime. Pazare s’ka, unë ju kam shokë. Miq, vëllezër, po në gara s’ka lëshime. Faktikisht do të tregoj një sekret shumë të vogël që publiku nuk e di. Unë këtij djalit këtu i kam disa lekë borxh që nga koha e Akademisë, shpresoj të mos m’i kërkojë sot. Do ta ndihmoj te një garë dhe pastaj të mos mi quajë më”- ka treguar ajo duke qeshur.

Sëmundja po ecën shpejt, aktorja amerikane thotë se i mbetet pak...

Duket se nuk ka paqe për aktoren e famshme Shannen Doherty. Aktorja amerikane, e njohur për rolin e Brenda-s në serialin “Beverly Hills” është...

NJIHUNI ME ALINËN, 6-VJEÇARJA MË E BUKUR NË BOTË

Një vogëlushe 6-vjeçare nga Rusia, e quajtur Alina Yakupova, është cilësuar si vajza më e bukur në botë.6-vjeçarja nga Moska e ka nisur modelimin...

‘A DO FLIJE NJË NATË ME ALBIN KURTIN?’, KËSHTU PËRGJIGJET KËNGËTARJA...

Mes të ftuarve në një emisionin ishin edhe Bledi Mane dhe Iva Aliko.Gjatë bisedës, nuk munguan ngacmimet e gazetarit për lidhjen e shumëpërfolur të...

Zonja e parë e Kosovës pozon me fustan të gjatë, siç...

Lumnije Thaçi, bashkëshortja e presidentit të Kosovës kohën e fundit dukshëm po i kushton më shumë rëndësi pamjes së saj.Së fundmi, ajo është paraqitur...

Ja si mund te dukeni bukur edhe pa make up

Çka duhet të përdorni për të pasur një fytyrë të bukur edhe pa makeup?Shumica e vajzave vendosin makeup për shkak që nuk ndihen mirë...

Nusja e Milot Rashicës sjell imazhet me të gjitha veshjet në...

Futbollisti i Kombëtares së Kosovës, Milot Rashica po i jep fund beqarisë këtë muaj.E e fejuara Rashicës, Belkiz Kera, ditët e fundit ishte pjesë...