fbpx
Monday, November 18, 2019
Home Blog

Një tjetër mashtrim i madh: Nëse pranoni një mesazh të tillë në Viber jeni në rrezik

Ditëve të fundit në mbarë botën përdoruesit e aplikacionit Viber kanë marrë një mesazh jo të zakonshëm.

Disa përdorues kanë pranuar mesazh nga një numër i dyshimtë +79183301602, ku shkruan se ata janë fitues në kuadër të fondit internacional të viberit.

Në mesazh shkruan se kanë fituar 500000 dollarë dhe për të marrë paratë do të duhet të jepni emailin tuaj ku do të merrni detaje më të hollësishme.

Bëhet fjalë për një tjetër mashtrim dhe duhet të keni kujdes që mos ti jepni informacionet tuaja. Qëllimi është marrja e informacioneve tuaja dhe keqpërdorim i tyre.

Viber nuk i dërgon përdoruesve emaile dhe nuk duhet të bini pre e këtyre mashtrimeve.

Në rast se merrni një mesazh të tillë, bëjeni bllok dhe raportojeni.

 

Pozicioni i gjumit që rrit vdekjen foshnjore, ja rekomandimet e pediatrëve për prindërit

Kur doni që ta vini foshnjën në gjumë, madje edhe kur dremit, shtrijeni gjithmonë në shpinë.

Ky është pozicioni më i sigurt i gjumit, për të ulur rrezikun e sindromës së vdekjes së papritur të foshnjës (SVPF). Ndonjëherë e quajtur edhe vdekja në gjumë, SVPF-ja është vdekja e papritur dhe e pashpjegueshme e një foshnje nën moshën një vjeç.

Studimet kanë treguar se foshnjat, të cilat vendosen të flenë barkas, kanë më shumë gjasa të ndërrojnë jetë nga SVPF-ja, krahasuar me ato që flenë në shpinë. Por edhe rreziku i foshnjave që flenë anash, është po aq i madh, ndoshta ngaqë nga ky pozicion, mund të kthehen shumë lehtë barkas. Që prej vitit 1992, kur Akademia Amerikane e Pediatrisë nisi të rekomandonte të fjeturin në shpinë, përqindja e SVPF-ve në Shtetet e Bashkuara ka rënë ndjeshëm. Nga ky pozicion gjumi bëjnë përjashtim ato foshnja, problemet shëndetësore të së cilave i detyrojnë që të flenë barkas. Në rast se foshnja juaj ka lindur me një defekt, vjell shpesh pasi ha, ka probleme me frymëmarrjen, mushkëritë ose zemrën, këshillohuni me mjekun pediatër për të mësuar se cili është pozicioni më i mirë i gjumit për të. Sigurohuni që kushdo që kujdeset për foshnjën, ta dijë që duhet ta shtrijë me shpinë. Këtu mund të përfshihen gjyshërit, infermieret, kujdestaret, miqtë dhe persona të tjerë.

Disa foshnjave nuk para ju pëlqen të flenë me shpinë, por do të mësohen shpejt me këtë pozicion. Shumë prindër kanë frikë se foshnja e tyre do të mbytet nëse vjell, kur është duke fjetur në shpinë, por mjekët nuk kanë konstatuar se ky pozicion ka lidhje me këtë gjë. Disa foshnjave që flenë në shpinë, mund t’u shtypet pjesa e pasme e kokës. Në shumicën e rasteve, kjo gjë zhduket pasi fëmija mëson të drejtojë trupin. Ju mund ta ndihmoni foshnjën të ketë një formë normale të kokës, duke ia ndryshuar shpesh pozicionin në krevat. Në këtë mënyrë, foshnja nuk do të flejë gjithmonë vetëm në një pozicion.

Disa këshilla të tjera që mund të zvogëlojnë rrezikun e SVPF-së.

* Ushqejeni foshnjën me qumësht gjiri. Ndonëse arsyet nuk janë krejtësisht të qarta, ushqyerja me gji mund t’i mbrojë ndaj SVPF-së.

*Visheni foshnjën me një kimono ose vendoseni në thesin e gjumit. Duke vepruar kështu, nuk është e nevojshme ta mbështillni me batanije dhe të shqetësoheni nëse ajo e pengon të marrë frymë.

* Zgjidhini me kujdes shtrojat. Përdorni një dyshek të fortë. Mos përdorni jastëk të fryrë, pasi ai mund ta pengojë foshnjën të marrë frymë, nëse e ngjesh fytyrën pas tij. Për të njëjtën arsye, mos lini në krevatin e foshnjës jastëkë apo lodra prej pelushi.

* Mos pini duhan ose mos e ekspozoni foshnjën ndaj tymit. Foshnjat, nënat e të cilave kanë pirë duhan gjatë shtatzënisë dhe vazhdojnë edhe pas saj, janë trefish më të rrezikuara nga SVPF-ja krahasuar me foshnjat, nënat e të cilave nuk pinë duhan.

*Mbajeni temperaturën në nivel të përshtatshëm. Në rast se foshnja është djersitur në qafë apo fytyrë, do të thotë se ka vapë.

Angela Martini rrëfehet për fëmijërinë e saj: Njerka s’më donte, babai…

Modelja e njohur shqiptare, Angela Martini, ka qenë e ftuar mbrëmjen e së martës në emisionin “Opinion”, ku ndër të tjera foli edhe për fëmijërinë e saj.

Ajo tregoi se është larguar nga Shqipëria që në moshën 10-vjeçare dhe fillimisht ka jetuar në Zvicër.

Më tej, Angela rrëfeu edhe dramën që ka përjetuar në familje, ku njerka nuk e donte dhe bënte mashtrime dhe shpikje.

Modelja zbuloi se këtë gjë e mbajti të fshehtë për vite me rradhë, pasi edhe babai s’e besonte.

Ajo tha;

“Njerka nuk më donte. Jo vetëm tek ngrohtësia, por mashtrimet, shpikjet. Babai nuk më besonte në fillim edhe atëherë unë e lashë këtë punë dhe e kam mbajtur sekret derisa jam bërë 18 vjeçe derisa ja tregova nënës sime”.

Modelja theksoi se lëvizja e saj nga Shkodra për në Zvicër, ka qenë një nga momentet më të vështira që ka përjetuar në jetën e saj.

Cilat profesione janë më të rrezikshme për shëndetin e zemrës te femrat?

Disa profesione e rrezikojnë më tepër shëndetin e zemrës te femrat, por cilat janë ato? Një studim i fundit mund ta ketë zbuluar përgjigjen.

Problemet me zemrën janë një ndër sëmundjet më të pranishme te njerëzit në ditët e sotme.

Edhe pse mjekët e dijnë se faktorët  si të ushqyerit me ushqim jo të shëndetshëm, aktiviteti i ulët fizik dhe duhani  ndikojnë në shëndetin e zemrës – një tjetër faktor më pak i përmendur që mund të ndikojë në shëndetin e zemrës është edhe profesioni.

Studimet e fundit kanë zbuluar se disa profesione mund të kenë ndikim në shëndetin e zemrës.

Një studim i fundit në Japoni ka zbuluar se individët me pozita menaxheriale, janë më të rrezikuar nga sëmundjet e zemrës.

Hulumtuesit kanë kryer një stduim në një grup prej 65000 femrave, me moshë mesatare prej 63 vjeç.

Nga ky studim është zbuluar se femrat që punojnë punë sociale janë 36% më të rrezikuara nga sëmundjet e zemrës. Motrat medicinale kanë 16% më tepër gjasa për tu prekur nga sëmundjet e zemrës.

Gjithashtu nga ky studim janë zbuluar edhe profesionet më të mira për shëndetin e zemrës te femrat.

Femrat që punojnë si brokere dhe agjente shitje janë 24% më pak të rrezikuara nga sëmundjet e zemrës, ndërsa asistentet në administratë janë 11% më pak të rrezikuara.

 

Si ta bëni që historia juaj në Google Chrome të fshihet automatikisht (FOTO)

Google Chrome është njëri nga brauserat më të përdorur në ditët e sotme.

Për të përmirësuar eksperiencën e përdoruesit, Google ruan shumë informacione si videot e shikuara në Youtube, lokacionin etj.

Për shkak të ligjeve të reja rreth privatësisë në Bashkimin Europian, Google ka vendosur që përdoruesve t’i jep më tepër kontroll mbi informacionet e tyre.

Google ka njoftuar se nga ky muaj do t’ia mundësojë përdoruesve një opsion të ri nëpërmjet të cilit informacionet e përdoruesve do të fshihen automatikisht.

Udhëzimet

Koha e nevojshme: 3 minuta

  1. Hapeni faqen Web & App Activity  (Kyçuni me llogarinë e Google të cilën e përdorni nëpërmjet këtij linku).

2. Gjejeni tastierën „Choose to delete automatically“.

3. Zgjedhni njërin nga opsionet dhe klikoni „Next“

-Opsioni i parë ju mundëson që të dhënat të fshihen automatikisht

-Opsioni i dytë ju mundëson që të dhënat të fshihen njëherë në 18 muaj

-Opsioni i tretë ju mundëson që të dhënat të fshihen njëherë në 3 muaj

4. Kontrollojeni se cilat informacione do të fshihen

Google e cek se cilat informacione do të fshihen menjëherë dhe cilat pas 3 muajve apo 18 muajve.

5. Konfirmojeni duke klikuar „Confirm“

Google nga tani e tutje do t’i fshijë informacionet në varësi të opsioneve që ju keni zgjedhur.

 

 

Kidën apo Loredanën? – Ja cilën zgjedh Mozzik (VIDEO)

Reperi i njohur Mozzik është shfaqur për herë të parë në një emision televiziv pas ndarjes me Loredanën.

Mozzik ishte i pranishëm në emisionin Nd’rrimi i Natës me Alaudin Hamitin në Klan Kosova.

Në rubrikën “Mozzik iu përgjigjet fansave”, reperi është dashur të zgjedh mes Kidës dhe Loredanës.

Se kë zgjodhi Mozzik shikojeni në videon e mëposhtme.

LABINOT TAHIRI LIDERI I ARDHSHMËM!

Derisa dikurë mbrëmjet e projektet muzikore ishin primare për Labinot Tahirin ,

sot vendin e tyre po e zënë studimet.

Labi tash e dy vite vijon ligjëratat në një fakultet privat për “Shkendat Politike”.

Përzgjedhja e kësaj lamie nuk ishte krejt rastësore. Labi shumë shpejt do t’i sfidojë

politikanët Kosovarë.

Cila është arsyeja që keni fillu studimet “Shkencat Politike”në këtë periudhë?

– Mendoj që cdo njeri ka obligim të punojë për vendin e tij edhe unë po të

mos mendoja që duhet t’i qasem dikurë politikës së mirfillt e të punoj për

të mirën e vendit, sigurisht pa studime mendojë që nuk di aq shumë për

politikën, por kjo më ka motivuar shumë pasi më intereson e ardhmja e

vendit tonë.

Çka pretendon të arrish në politikë, cili është posti që synon?

– Nëse rasisht në të ardhmen futet këmba ime në Parlamentin e Kosovës do

të kontriboj për atë qështje që unë e kom qëllimin, nuk ka rëndësi se cka do

të bëhem kryetarë, kryeminister apo minister por do të ngrijë zërin për

gjërat e kqia që ndodhin në vend si nga vendorët ashtu edhe nga

ndërkombëtarët.

Çka do të ndryshoje sikur të ipet mundësia dhe ku do të investoje?

– Çdo artist këngëtar apo aktor qkado që është para se të vdes do t’i dekoroja

me mirnjohje të shtrenjëta ndoshta edhe për së gjalli do tu ndërtoja buste,

pse mos ta bëjë këtë kur ata jan gjallë dhe kanë kontribuar për vendin,

pastaj sportin, pse Labinoti po bëhet kampion dhe është shqiptar e pasi të

bëhet kampion të marim lavdata pse është i kosovës apo i shqipris, unë

mendojë që talentin prej fillimit duhet ta ngritësh pastaj ku të dëshiron Zoti

ta qoj.

Çfarë ishte vizita juaj në Washington?

– Ishte një ofertë për dy javë të jemë me disa student në Ëazhington në një

seminarë por nganjëherë niset njeriu dhe ka fatin edhe më ndryshe nuk e e

kisha ëndërr te takohem me Joseph DioGuardin dhe Medlin Olbrajt por

krejt cka ndodhi ishte spontane, Medlin Olbrajt ia putha dorën dhe i thash

një nënë si e imja që ishte e dëbuar nga hekurudha nga Ferizaji deri në

Bllacë sikur shumë shqiptar që dolën ju jeni shkaktare që e kthyet nënën

time sërish në Kosovë dhe shumë nëna shqiptare pasi ka kontribuar në

urdhërin për të bombarduar në atë kohë caqet serbe.

A është e vërtetë se Labi do ta lë muzikën?

– jo jo nuk e lë muzikën, thjeshtë muzikën e lë kur të thotë Perëndia, unë

nëse kyqem në politikë dhe nëse vazhdoj rrugën time, qëllimet e mia, dhe

ndoshta prej të gjithë atyre në parlament vetëm unë di të këndoj ( pak

shaka ) po dua të them muzikën nuk e lë në atë aspekt përfundimtarë.

Atëherë me çka po meret Labi, a ke ndonjë projekt në furrë?

– Tash e dy vite jamë duke punuar në albumin tim të radhes i cili do të ketë

gjithsej tetë (8) këngë pesë (5) prej të cilave vetëm se i kamë përfundu,

derisa edhe tri të tjera janë në proces të përgatitjes. Albumi do të dal para

verës. Gjithashtu do ta realizoj edhe një duet bashkëpunim me Yllka Kuqin.

Kida shfaqet ‘shpërthyese’ në klipin e projektit të ri

Këngëtarja Kida, ka paralajmëruar se është duke e realizuar një projekt të ri muzikor, transmeton Klan Kosova.

Këngëtarja me anë të një postimi në rrjetin social Instagram ka bërë të ditur edhe emrin e kësaj këngë.

Kënga quhet “Malli”, dhe pritet të publikohet shumë shpejt.

Detaje: Çka e shtyu Azetin të largohet nga muzika?

Reperi shqiptar i famshëm në Gjermani, Azet, njoftoi së fundmi se po largohet nga muzika dhe nga rrjetet sociale. Ai tha se këtë gjë po e bën për t’u përkujdesur për familjen si Granit dhe jo si Azet duke thënë se nuk e di saktë kur do të kthehej.

Megjithatë, para se të ‘shkojë’, artisti lëshoi një EP si dhe videoklipin për “Seele”. Por cilat ishin ngjarjet që e shtynë Azetin që të ndërmarrë këtë veprim?

Burime për Prive.al kanë bërë të ditur se kjo lidhjet me humbjet e personave të afërt me të cilat u ndesh reperi përgjatë këtij viti. Humbja e babait ka bërë që Graniti ta shohë tejet të domosdoshme qëndrimin pranë familjes si djali i madh i saj për të zëvendësuar mungesën e prindit. Për këtë arsye, ai do t’i qëndrojë pranë familjes për një kohë të pacaktuar.

Kujtojmë se reperi ishte bërë gati që të anulonte të gjitha koncertet edhe pas aksidentit tragjik automobilistik që i mori jetën shokut të tij, Sefas, mirëpo ai kishte vazhduar të mbante secilën datë të caktuar prej tij edhe me kërkesë të familjes së Sefas./Prive.al

DITË ZIE PËR BIG MAMËN, NDAHET NGA JETA NJERIU I SAJ MË I SHTRENJTË

Për këngëtaren Big Mama dhe familjen e saj sot është një ditë zie.

Është ndarë nga jeta babi i saj Adi Kasami.

“Sot në mëngjes pas një sëmundje ka ndërruar jetë më i dashuri ynë babai Adi Kasami, njoftojmë familjarët miqt të tjerë se varrimi i të ndjerit bëhët nesër datë 10.11.2019 në namazin e drekës, funerali niset nga shtëpia e të ndjerit në Tetovë”,  ka shkruar krah fotos së babait Big Mama.

KEJVINA NDRYSHON PAMJEN NË MËNYRË DRASTIKE DHE ME SIGURI S’DO E NJIHNI

Një tjetër bionde besnike ndër vajzat e njohura shqiptare ka vendosur të surprizojë me ndryshimin në pamje të jashtme.

Kejvina Kthella ka pozuar në foton më të fundit me flokë të gjatë e ngjyrë të errët dhe nuk mund ta mohojmë që duket krejtësisht ndryshe.

Ndonëse kjo duket të mos jetë zgjedhja e përhershme e Kejvinës, ndjekësit kanë nisur menjëherë ta komplimentojnë.

Nuk dihet nëse Kejvina vendos të shndërrohet në brune për disa kohë, megjithatë një foto e tillë ka sjellë reagim pozitiv nga përdoruesit e Instagramit.

https://www.instagram.com/p/B4j-w6llrDq/?utm_source=ig_embed

TAYNA PA KOMPLEKSE, TREGON HAPUR DASHURINË PËR REPERIN E NJOHUR

ayna tashmë është kthyer në reperen më të komentuar në media dhe më e ndjekura në rrjete sociale ku numëron mbi 1 milion fansa që e ndjekin vetëm në Instagram.

Shpesh reperja tërheq vëmendjen me postimet e saj dhe kështu ka ndodhur edhe me postimin e fundit.

Tayna ka publikuar një fotografi të reperit Tupac Shakur dhe shkruan se për të është ‘dashuri’.

Siç duket reperja është fanse e madhe e Tupacut i cili ka lënë pas hite shumë të suksesshme.

Pak kohë më parë Tayna tregoi se ka edhe një varëse të njëjtë me Tupacun.

LOREDANA FILMOI HANËN DUKE KËRCYER ME KËNGËN E MOZZIK?

Ditën e djeshme Mozzik publikoi klipin e tij më të fundit, “Dhelpër dinake”.

Të gjithë e interpretuan si një dedikim pas ndarjes. Duke qenë se teksi është bërë nga vetë reperi, shumë fansa të tij mendojnë se i dedikohet Loredanës. Dhe në fakt, kur dëgjon tekstin e kupton që është personal:

“Dhelpën dinake, e kom dit prej asaj nate. Jena lodh tu bo debate. Ti moj dhelpën dinake, dhelpën dinake. S’ka ma debate, kaq e pate. Hiqmu prej qafe”, është refreni i këngës.

Por pavarësisht këtyre aludimeve, mëngjesin e sotëm Mozzik ka ndarë një video të vogëlushes së tij, Hana teksa kërcen me këngën e babit.

“Vajza e babit”, shkruan reperi.

Nuk e dimë nëse ka qenë Loredana ajo që i ka vendosur këtë muzikë vajzës së saj, apo vetë Mozzik, duke qenë se Hana rri më nënën e saj.

Video Player

Mc kresha publikoi edhe një këngë të re: Thug Life

Mc Kresha duket se paska përgatitur një grumbull projektesh, të cilat është duke i  publikuar njëra pas tjetrës, transmeton Gazeta Metro.


Kësaj here ai ka ardhur me Bllekin dhe Luar, ndërsa kënga mban titullin ‘Thug Life’.

Për tekstin është kujdesur treshja që po interpretojnë, ndërsa muzika është e K-Master.

Për më par se 3 orë kjo këngë mori mbi 45 mijë klikime në kanalin zyrtar të ‘PINT’./

Demi Rose edhe për Halloween ka çmendur fansat

Demi Rose dukej atraktive në kostumin që zgjodhi për ‘Halloween’.


Demi Rose ka ndarë me ndjekësit disa imazhe nga veshja që kishte zgjedhur për festën e mbrëmshme.

Për dallim prej shumë emrave të njohur, bukuroshja zgjodhi që për ‘Halloween’ të dukej sikurse ‘barbie’.

 

Ajo kishte veshur një kostum rozë, në të cilin theksonte format trupore, për çka edhe komentohet vazhdimisht.

Fotografitë e saj morën pëlqime të shumta nga ndjekësit, kurse Demi Rose dukej ‘përvëluese’.

Biznesmeni shqiptar gay puthej live në emision

Pasditen e sotme, biznesmeni Elton Ilirjani, ishte i ftuar në emisionin e pasdites “Ftesë në pesë” me Bieta Sulon.


Sot ishte dita e tij e fundit në Shqipëri, pasi biznesmeni do të vazhdojë sërish jetën në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Gjatë intervistës në studio, Ilirjani foli për kauzën e tij “Lëvizja e buzëkuqëve” dhe shpjegoi pse ka lyer buzët në çdo qytet të Shqipërisë.

Biznesmeni i ka bërë thirrje shikuesëve ta pranojnë njeriun ndryshe dhe në mes të studios, ai ftoi mikun e tij për ta puthur në buzë.

Mashkulli në fjalë u fut në studio me një maskë në fytyrë, ndërsa Ilirjani i dhuroi një puthje në buzë para kamerave.

E pyetur nga Bieta pse kishte vendosur të bënte këtë provokim, ai u shpreh:

“Provokimi duhet për t’i thënë shqiptarëve që të puthet një mashkull me një mashkull nuk është asgjë që mund të të heqë mendjen.”- ka thënë biznesmeni.

Rober Berisha foli haptazi për ndarjen: Një veshkë Norës…

as disa muajve, flet Robert Berisha në  lidhej me ndarjen e Norës, transmeton Gazeta Metro.


Ai e as Nora nuk kishin folur asnjëherë në publik në lidhje me ndarjen e tyre. Por së fundmi i pari që ka vendosur të flas haptazi është Roberti.

Në një nga emisionet që ai ishte i ftuar foli në lidhje me Norën.

‘Kam thënë në një intervistë, madje, ‘vetëm vdekja më ndan’ dhe është e vërtetë, vetëm vdekja të ndan nga nëna e fëmijës tënd. Kështu që gjithmonë kam me qenë babi i Renée-s dhe gjithmonë kemi me qenë bashkë, se kemi Renée dhe ishalla e kemi shëndoshë e mirë derisa të plaket.’, tha ai.

Ndër të tjerat ai tha:

‘Nëse nuk do mundesha në jetë të bëja asgjë, një veshkë për Norën, një veshkë për Renée… Ndërsa për vete jam plot zemër’.

Padyshim se nuk mungoi edhe pyetja a do të martohej përsëri, Roberti siç di ai shkurt e shqip:

‘Po s’bën me u martu dy herë. Unë jam i martuar njëherë, kështu që…’, duke konfirmuar në një mënyrë se me Norën nuk janë ndarë në dokumente./gazetametro.net

E tmerrshme: Gati vdiq pasi piu 5 litra ujë në ditë atletja

Na është thënë gjithmonë se të pishë sa më shumë ujë është një gjë e mirë për organizmin, por duket se teprimi me ujin mund të sjellë probleme serioze, deri edhe vdekjen.


Vrapuesja e maratonës Johanna Pakenham hyri në gjendje kome pasi pinte pothuajse pesë litra ujë.

Ajo kishte hiponatremi, një gjendje e shkaktuar nga pirja e shumtë e ujit, duke holluar të gjitha kripërat dhe mineralet në trup.

Ajo tregoi për BBC historinë e saj, ndërsa tha se dëshiron që njerëzit të kuptojnë rrezikun e pirjes së tepërt. Por, nga ana tjetër, nutricionistët thonë se shumica e njerëzve nuk po pinë aq sa duhet ujë.

Por cila është sasia e duhur e ujit që duhet të pimë? Sipas tyre, një grua duhet të pijë 1.5-1.7 litra ujë në ditë, ndërsa një mashkull duet të pijë 2 litra ujë në ditë.

Horoskopi ditor, 2 nëntor 2019

Dashi

Kjo e shtunë do të jetë e mbushur me nervozizëm dhe gjatë saj mund të ketë konflikte dhe debate. Kohëve të fundit të gjitha fundjavat kanë qenë të vështira dhe ka pasur gjithmonë persona me të cilët keni debatuar apo që i keni pasur kundër. Mundohuni që të jeni të kujdesshëm, sidomos në dashuri.

Demi

Është rasti për të thënë ‘Mirëserdhe nëntor”, pasi ky muaj do të sjellë për ju një sërë zgjidhjesh të frytshme, në dallim nga tetori i cili veçse ju ka krijuar shqetësime dhe ankth. Gjithsesi gjatë kësaj dite Diellin dhe Mërkurin do i keni kundër, gjë që do të sjellë probleme ekonomike. Bëni kujdes me raportet me të lindurit e shenjës së Binjakëve dhe Akrepit.

Binjakët

Gjatë këtyre ditëve mund të përballeni me ndonjë krizë apo dyshim në dashuri, ndaj bëni kujdes. Situata do të jetë më mirë në sferën profesionale, ku gjërat do të jenë më të sistemuara në raport me më parë. Mund të përballeni me më shumë angazhime.

Gaforrja

Duhet të mundoheni që të relaksoheni gjatë kësaj dite, pasi keni kaluar një periudhë stresuese për motive profesionale ose personale. Rrezikoni që të përballeni me debate gjatë kësaj të shtune, ndaj bëni mirë që ti shmangni. Duhet ti përkushtoheni më shumë dashurisë. Nëse jeni vetëm, jeni në kërkim të një historie pa shumë angazhime.

Luani

Ju pret një ditë pozitive sa i takon ndjenjave, ku emocionet pozitive nuk do të mungojnë. Sa i takon punës dhe jetës profesionale do të përfshiheni në projekte të reja, pasi yjet janë në anën tuaj. Përfitoni nga kjo e shtunë për të bërë diçka më shumë, pasi ditët në vijim janë mjaft të rënda.

Virgjëresha

Duhet të ndaleni për pak çaste dhe të mendoni lidhur me atë që po bëni, pasi jeni duke lënë pas dore njeriun e zemrës. Sigurisht që puna dhe projektet për të ardhmen janë të rëndësishme, por edhe jeta personale. Gjatë kësaj periudhe mund të ndiheni të dekurajuar për diçka, por kjo është një arsye më shumë për të mos lënë pas dore ndjenjat.

Peshorja

E shtuna do ju gjejë nervoz, ndaj ruajtja e ekuilibrit nuk do të jetë e lehtë. Në dashuri duhet të mundoheni të jeni më të qetë dhe të kufizoheni sa i takon dashurisë, pasi rrezikoni të komplikoni një raport. Lidhur me jetën profesionale, pavarësisht sforcimeve tuaja, nuk do të shpërbleheni siç duhet.

Akrepi

Ju pret një ditë mjaft e mirë sa i takon dashurisë, ku do të merrni konfirmime pozitive dhe do të arrini të kuptoni se sa rëndësi ka për ju një person. Kjo periudhë është mjaft pozitive pasi më në fund keni kaluar problemet e mbartura nga vera. Nëse ka probleme me të cilat duhet të ballafaqoheni bëjeni menjëherë. Zgjidhjet do të vijnë gradualisht.

Shigjetari

Jepuni më shumë hapësirë ndjenjave dhe hapeni zemrën, pasi dashuria mund të vijë atëherë kur nuk e prisni. Nëse prej pak kohësh keni nisur një lidhje, me shumë mundësi e ardhmja do të jetë e bukur. Tashmë do i shihni gjërat me më shumë optimizëm dhe do i përballoni problemet në mënyrën e duhur dhe me më pak ankth. Do të shikoni që ky stil jete do ju sjell rezultate shumë të mira.

Bricjapi

Për ata që janë vetëm parashikohet një periudhë mjaft e favorshme për takimet e reja. Nëse jeni në kërkim të një dashurie, mos rrini në shtëpi, por dilni, pasi mund të bëni takimin e duhur. Lidhur me jetën profesionale, mund të diskutoni për një projekt të rëndësishëm, ndaj mundohuni që të jeni optimist.

Ujori

Përdoreni këtë fundjavë në mënyrë që të rikuperoni emocione të bukura në dashuri. Bëni mirë që të shmangni polemikat dhe të zbuloni ndjenjat, shkruan noa.al. Ndoshta duke kaluar ditën jashtë me partnerin/en, do të mund të largoheni nga stresi dhe puna.

Peshqit

Sa i takon punës, kjo periudhë iu fton që të përshpejtoni hapat tuaj dhe t’iu jepni më shumë hapësirë ideve dhe projekteve ku jeni të përfshirë. Do të përballeni me sfida të cilat nëse i përballoni siç duhet, mund të rezultojnë të suksesshme. Sa i takon dashurisë do të jeni disi konfuz, sidomos nëse jeni duke përjetuar dy histori apo jeni të dyjëzuar nga situatat që iu rrethojnë.

Apple ka një njoftim të rëndësishëm për ata që kanë iPhone dhe iPad të vjetër

Apple po paralajmëron pronarët e iPhone dhe iPad më të vjetër se nëse nuk i bëjnë “update” pajisjeve të tyre në versionin më të fundit iOS brenda të dielës, ata nuk do të jenë në gjendje të lidhen me internetin.

Produktet iPhone dhe iPad nga 2012 dhe më herët do të kenë nevojë për “update” para mesnatës më 3 nëntor, në mënyrë që të ruajnë vendndodhjen e saktë GPS dhe të vazhdoni të përdorni App Store, iCloud, email dhe shfletim në internet, sipas Apple.

Kjo është e gjitha për shkak të çështjes së ndërrimit të kohës GPS, sipas Apple, diçka që ndodh për çdo 19 vjet kur pajisjet GPS duhet të rivendosen në mënyrë që të matin me saktësi kohën dhe datat, sipas Zyrës së Energjisë Elektrike në Departamentin e Energjisë.

Pra, nëse keni një iPhone 5, iPhone 4s, ose një iPad 2 ose një iPad të gjeneratës së tretë, kjo është për ju.

Gjysteja “me mend të fëmijëve”, kështu bëhet për Halloween (FOTO)

Edhe pse po shkon drejt të 50-ve, këngëtarja Gjyste Vulaj ka zgjedhur që ta festojë Halloween.

Madje për këtë festë, Gjysteja duket tamam si një adoleshente ku ajo ka bërë një maskotë interesante.

Halloween është një festë që më shumë festohet nga këngëtaret e reja, por ia që Gjyste Vulaj ka vendosur që bashkë më të rinjtë të tjerë ta festojë atë edhe sonte.

Ndryshe, Gjyste Vulaj nuk është edhe aq aktive me këngë të reja, por ajo vazhdon të jetë aktive me mbrëmje muzikore.

 

E tepron Lorena, e tregon gati tërë gjoksin (FOTO)

Modelja shqiptare në Amerikë, Lorena Haliti ka vazhduar që të tregoj gjoksin e saj seksi.

Vazhdimisht është e angazhuar nëpër fotosesione të ndryshme por edhe kur nuk ka të tillë ajo nuk harron që të ngacmojë më shumë se 180 ndjekësit e saj në Instagram me foto të nxehta.

Të tilla janë fotot e saj të fundit që ajo i ka postuar në rrjetet sociale e ku tregon pothuajse tërë gjoksin e saj.

E në këtë foto, modelja seksi ka treguar se është në Porto Riko, ku edhe pritet që të bëj edhe një fotosesion tjetër.

        

Prindër kujdes – Ushqimet e fëmijëve përmbajnë kemikale toksike, ja çfarë duhet të bëni…

Ekspertët e ushqimit bëjnë të ditur se ushqimet për fëmijë përmbajnë të paktën një kemikal toksik.

Ekspertët i këshillojnë prindërit që mos t’i ushqejnë fëmijët e tyre me produkte të orizit.

Sipas  hulumtimeve të fundit ushqimet e fëmijëve kanë gjithnjë e më tepër përmbajtje toksike.

168 ushqime për fëmijë janë testuar në Amerikë dhe 95 përqind prej tyre përmbajnë toksina kimike si arseni dhe merkuri.

Ushqimet për fëmijë nga orizi përmbajnë nivele të larta të arsenit, kjo pasiqë orizi njihet si absobues i arsenit që nga mbjellja e tij.

Ekspertët rekomandojnë ushqimet e fëmijëve nga orizi, të zëvendësohen me ato nga tërshëra.

Duke bërë ndryshime të tilla kemikalet e pranishme në ushqimin e fëmijëve mund të reduktohen deri në 80 përqind.

Cilat janë ushqimet më të mira për fëmijët? 

Alteranativat më të mira do të ishin ushqimet pa përmbajtje të orizit, si dhe të ushqyerit e fëmijëve me më shumë perime.

Megjithatë ekspertët rekomandojnë që fëmijët mos t’i ushqeni me perime me rrënjë si karrota dhe rrepa e kuqe, pasiqë këto perime njihen për përmbajtjen e lartë të pesticideve.

 

 

Testi që parashikon vdekjen brenda 10 vitesh me një saktësi të frikshme

Shkencëtarët kanë zhvilluar një test gjaku që mund të parashikojë predispozitat për vdekje në 10 vitet e ardhshme.

Një ekip shkencëtarësh në Gjermani pasi analizuan të dhënat e 44 mijë njerëzve, zbuluan 14 tregues në gjak që duket se ndikojnë në rrezikun për vdekje.

Këta tregues lidhen me gjithçka, që nga imuniteti deri tek kontrolli i glukozës, kolesterolit dhe inflamacioni, shkruan Daily Mail.

Pas kryerjes së një testi të këtyre treguesve, doli që rezultatet ishin 83% të sakta në parashikimin nëse dikush do të vdiste në 2-16 vitet e ardhshme.

Shkencëtarët shpresojnë që rezultatet e këtij studimi mund të çojnë në zhvillimin e një testi gjaku që një ditë mund të përdoret si udhëzues për trajtimin e pacientëve.

Ekspertët e kanë cilësuar këtë studim si ‘hap nxitës’, megjithatë theksojnë që duhet të kryhen më shumë studime derisa ky test të mund të përdoret në ‘jetën reale’.

Nga Arbër në Arba, grimeri shqiptar shndërrohet në femër për Halloween

Grimeri i njohur shqiptar Arbër Bytyqi së fundmi ka befasuar fansat duke bërë një ndryshim drastik.

E këtë ka vendosur ta bëjë me rastin e ‘Halloween-it’ duke u shndërruar në pamje të një femre.

Ai këtë e ka treguar përmes një imazhi në llogarinë e tij në Instagram.

“Nga Arbër në Arba transformimi i arritur me make-up për Halloween” : ka shkruar ai në mbishkrimin e fotografisë.

4 hapa për lumturinë në çift

Këshillat që duhet të ndiqni për të qenë çift i lumtur dhe për të jetuar një marrëdhënie në harmoni. Ndiqni këto hapa që fillojnë, që nga zgjedhja e partnerit deri te përballimi i konflikteve të vogla.

Jeta në çift nuk është e lehtë. Shpesh përballemi me grindje, kompromise, fëmijë për të rritur. Dhe megjithatë është një përvojë që ia vlen ta jetosh me përkushtim të plotë dhe dedikim madje. Psikoterapeuti Edoardo Razzini, në librin e tij shpjegon 4 hapa të rëndësishëm për të ndërtuar lumturinë, për të evituar armiqtë e jetës në çift dhe për të mbrojtur dashurinë nga pengesat që hasni.

Rregullat e arta që duhet t’i mbani gjithmonë në mendje për të funksionuar sa më mirë historia juaj e dashurisë i gjeni si më poshtë:

1.Kërkimi i partnerit ideal. Mësoni të zgjidhni mirë

Një lajm i keq është që partneri ideal nuk ekziston. Por ka shumë kandidatë të mundshëm që fati na vë në rrugën tonë. Si ta gjejmë partnerin e duhur?

Jepi vetes kohë: Për të zgjedhur është e ditur, duhet të përfitoni përvojë. Prandaj mos hezitoni të njihni njerëz të rinj, të frekuentoni persona që kanë të njëjtat interesa me ju. Nëse një takim i mundshëm është premtues që në fillim, duhet të ndjeheni të përshirë ose nga dashuria ose nga pasioni. Por kujdes: jepini vetes gjithmonë kohë. Dihet që pas një periudhe pasioni, personin që keni përballë duhet ta gjykoni me objektivitet. Vetëm pas kësaj mund të kuptoni nëse ju stimulon ende dëshirat dhe nëse e shihni veten duke ndërtuar dhe projektuar të ardhmen me të. Është e vështirë pasi një marrëdhënie në çift nuk është vetëm një fushë e bukur me lule.

Sakrifiko: Qenia njerëzore ka tendencën të anojë nga ndjenja egoiste për veten, që shpesh prishen nga jeta në çift. Por për të pasur një marrëdhënie të shëndetshme, duket të sakrifikoni diçka nga jeta juaj dhe të vendosni limite.

2.Jepini vlerë zgjedhjeve tuaja

Ky argument ka të bëjë me atë çka ju mundni të zgjidhni. Pra, të vendosësh për partnerin dhe ai për ju. Para së gjithash, në marrëdhënien në çift, është shumë e rëndësishme të mund të plotësoni njëri-tjetrin në vendime dhe zgjedhje. Kjo do të thotë që në marrëdhënien tuaj duhet të jeni të dy lider. Është e rëndësishme që të dy të keni të drejtën të vendosur por, pa u imponuar në zgjedhjet e partnerit dhe pa i zgjidhur problemet me egërsi. Pra, është e nevojshme t’i japësh vetes dhe partnerit mundësinë për të vendosur së bashku.

Mos i merrni frymën partnerit: Nëse partneri juaj ndodhet në vështirësi mos ngulmoni të zbuloni me çdo kusht të vërtetën. Shpesh të pushtosh hapësirat personale të partnerit është e dëmshme. Është më e shëndetshme në jetën në çift që të viheni në dispozicion, të jeni të dobishëm për kërkesat dhe nevojat e tij. Duhet të jenë fleksibël, sepse me kohën do të zbuloni që edhe partneri do të jetë pranë dhe i dobishëm për ju në çfarëdolloj rasti dhe vështirësie.

3.Jini të vëmendshëm

Shumë shpesh gjatë jetës kemi tendecën t’i përdorim mendimet si ekuivalent të veprimeve. Për veten dhe për një jetë të shëndetshme në çift, është e rëndësishme të zhvilloni “shikimin me dylbi”, nëpërmjet të cilit nga një anë të mendoni se si të zgjidhni problemet e mundshme dhe nga ana tjetër të analizoni mendimet tuaja.

Bëj dallimin e botës tënde nga ajo e partnerit: Të njëjtën gjë duhet të bëni edhe me partnerin, duke pasur gjithnjë parasysh se sjellja e secilit prej jush është rezultat i mendimeve dhe mekanizmave të mendjes që ju përkasin vetëm juve. Francis Grier, një psikoanalist i njohur anglez, thotë se kur zgjidhni partnerin, në të vërtetë keni zgjedhur një njeri që nuk e njihni, por ju kujton babanë, mamanë apo vëllanë tuaj… Kjo do të thotë, që raporti me njerëzit është i lidhur thelbësisht me personat më të ngushtë të familjes suaj. Por kjo gjë ju pengon të bëni atë çka ju kërkon partneri. Ja pra përse është e rëndësishme të bëni dallimin midis asaj që ju përket dhe asaj që keni jetuar.

4.Kripa e jetës në çift: të grindesh nga pak

Pasi keni bërë zgjedhjen tuaj dhe jeni të lumtur dhe të kënaqur, papritmas ka diçka që nuk funksion. Dhe kjo është një arsye e vlefshme për të bërë fjalë. Nuk ka asgjë të keqe. Studimet kanë treguar që çiftet të cilat nuk kanë asnjëherë grindje, kanë një jetë të shkurtër së bashku ose akoma më keq, një bashkëjetesë të trishtë dhe pa emocione. Pra, mund t’i lejoni vetes ndonjë grindje të vogël. Por kujdes: asnjëherë nuk duhet të mbani inat dhe mëri, sidomos për një kohë të gjatë. Të grindesh do të thotë të përballesh me partnerin, të keqkuptohesh por edhe të sqarohesh. Ky përshkrim ka shumë ngjashmëri me mënyrën e të dashuruarit. Edhe kur dashurohesh ka rrëmujë, shkëmbim mendimesh dhe ndjesish të brendshme. Prandaj thonë që dashuria dhe grindjet janë të pandashme, por gjithnjë duhet të grindeni në mënyrë jo shkatërrimtare.

Mundohuni të rikuperoni: Është shumë e rëndësishme të mundoheni të rikuperoni gjërat. Duhet të mendoni që superior nuk jeni kur grindeni dhe kërkoni sherr, por kur arrini të qetësoheni dhe të mos përfshiheni nga inate të pashëndetshme. Është e rëndësishme që të gjeni qetësinë për vete dhe madje edhe për partnerin. Nëse e ndihmojmë që të rigjejë qetësinë dhe kthjelltësinë pas një inati të çastit, i bëjmë mirë jo vetëm vetes dhe partnerit por edhe gjithë familjes.

BEBE REXHA POZON ME BIKINI, MARIO MERR VËMENDJEN ME KOMENTIN NË SHQIP

Bebe Rexha ka tërhequr vëmendjen e të gjithë fansave me foton e fundit duke pozuar me rrobabanjo të zeza e ku në pah vë të pasmet. Bebe ka marrë komente e kritika të shumta, por komenti që ka rënë më shumë në sy është i Mario Dedivanoviç.

Grimieri me origjinë shqiptare, i njohur edhe si grimieri Kim Kardashianit e ka qortuar Beben për këtë foto dhe fakti që komenti i tij është në shqip i ka habitur fansat.

Mario i kërkon Bebes mos ta turpërojë duke i shkruar: “Mos na korit vajzë”.

Këngëtarja nuk i ka kthyer ende përgjigje patriotit.

“HAKERI S’MË KËRCËNON DOT”, MODELJA SHQIPTARE E PUBLIKON VETË VIDEON INTIME NË DUSH

Florida Sala është parë në klipe të ndryshme të këngëtarëve shqiptarë, ku jo vetëm bën modelen por edhe balerinën.

Së fundmi, Florida i ka lënë të gjithë me gojë hapur me atë që ka postuar në Instagram.

Ajo ka ndarë me ndjekësit një video me pamje “të nxehta” nga dushi, teksa shfaqet tërësisht e zhveshur në momente intime krah një mashkulli.

Në përshkrimin e videos, modelja shkruan:

“Siç tha dhe Bella Thorne, më mirë po i nxjerr vetë gjërat intime, që kështu hakeri s’me kërcënon dot.”

MISS-I I PARË I TURQISË ISHTE SHQIPTARE, JA KUSH ISHTE AJO

Mund t’iu duket e pabesueshme, por është e vërtetë.

Konkursin e bukurisë të organizuar për herë të parë në Turqi në vitin 1936 e fitoi vajza nga Çamëria, Haxhire Mirushoglu.

Bukuroshja, ishte me prejardhje nga Filati i Çamërisë, e cila bashkë me familjen e saj jetonte në Izmiri, shkruan rtv21.

Babai i saj, Xhevat Mirushi njihej si patriot dhe atdhetar i rezistencës për shpërnguljen e çamëve nga trojet e tyre etnike,nga vitet 1920-1923 ai e kundërshtoi rreptësisht edhe komisionin ndërkombëtar që vëzhgonin.

PLAS SHERRI NË RTSH – KOMPOZITORJA SHQIPTARE I DREJTOHET VERA GRABOCKËS PAS LAJMIT SE FESTIVALIN E FITON ELVANA

Kompozitorja Diana Ziu dhe aktori Vangjel Toçe i kanë dërguar regjisores Vera Grabocka një letër publike, pasi u është refuzuar pjesëmarrja në Festivalin e Këngës.

Këtë vit, Grabocka do të jetë regjisore e festivalit, ndërsa Zhani Çiko pjesë e jurisë për përzgjedhjen e këngëve pjesmarrëse.

Diana Ziu shprehet në letër se Zhani Ciko është një “violinist i dështuar” që për shumë vite ka prishur shumë punë te njerëzit që aq shumë e duan këngën:

“Po kush është akoma Zhani Ciko ne R.T.Sh.?? Një përkthyes në fest. e Sanremos, një folës në koncertet e Fund vitit që jep R.t.sh. (koncerti tradicional i Vienës) një drejtor apo violinist i dështuar (siç e njohin brezi jonë), pse patjetër duhet të jetë kryesori, kompetenti për këngën??? Boll më!!! Se për shumë vite ka prishur shumë punë te njerzit që aq shumë e duan këngën, ju ka thyer zemrën, me forcën e pushtetit jo me argumenta bindëse, për të thënë pse kompozitori të merrte pjesë apo jo!!”.

Më tej Ziu thekson gjithashtu se emrat e këngëtarëve fitues janë caktuar tashmë dhe se çmimin e parë do ta marrë Elvana Gjata:

“Thonë që është Elvana, por mos ma merrni për baze se thonë pastaj ku e dinte Diana. Goje të liga ndoshta, ose ndoshta gojë të vërteta. Kam dëgjuar dhe flitet shumë për korrupsion, kam parasysh qe për te mbuluar pazaret qe bëjnë, thërrasin nga bota jurinë e huaj, për të çuar “ndershmërisht ” në Eurosong këngën fituese. Edhe pse lista ka dale këngët janë renditur me kohë… Sigurisht, unë mendoj që dorën e ka vënë Vera dhe miqtë dhe servilat rreth saj… Mendoj që janë klane mes miqsh… Dhe kjo bën skifo…”.

Kompozitorja më pas flet për bashkëshortin e saj, aktorin Vangjel Toçe, i cili ka vuajtur shumë pasi e hoqën nga teatri:

“Vërtet kemi vuajtur shumë si familje dhe nuk është e lehte të të heqin nga profesioni, për shumë vite siç Vangjon e hoqën nga teatri, dhe shpirtin ja copëtuan, por edhe tani si duket kohërat nuk kane ndryshuar, te persekutuar atëherë, te persekutuar edhe tani. Njerëzit që drejtojnë, nuk kanë ndryshuar, fatkeqësisht”.

FOTOGRAFIA E SAJ VENDOSET NË MES TË BEOGRADIT, RITA ORA ‘SULMOHET’ NGA SERBËT

Serbët vazhdojnë të jenë kundër shqiptarëve të suksesshëm, madje edhe atyre fama e të cilëve ka kaluar çdo kufi.

Këngëtarja shqiptare Rita Ora është një ndër këngëtaret më të suksesshme në botë dhe asnjëherë nuk e ka mohuar origjinën e saj.

Në daljet e ndryshme mediatike ajo është shprehur gjithnjë se është krenare për origjinën që ka. Mirëpo origjina e Ritës duket se ka bezdisur serbët, kur posterat e saj janë vendosur në mes të Beogradit.

Imazhi i Ritës është vendosur në reklamën e disa bizhuterive në mes të qytetit dhe këngëtarja shqiptare është bërë kryefjala e mediave serbe. Ata e cilësojnë Ritën si këngëtaren e preferuar të Haradinajt dhe Thaçit, duke thënë se ajo mbështet UÇK-në.

“Skandaloze! Shqiptarja Rita Ora i qesh Beogradit në fytyrë! Këngëtarja e preferuar e Haradinaj dhe Thaçit në pankartat e kryeqytetit!” shkruan gazeta serbe.

Madje, qytetarë serbë janë intervistuar dhe kanë shprehur hapur indinjatën e tyre për posterat e Ritës, duke kërkuar që të hiqen sa më parë.

“Nëse do të pyesja veten, nuk do të lejoja që një reklamë e tillë të shfaqej në vendin tonë, veçanërisht jo në kryeqytetin tonë. Dhe kjo vjen nga një grua që ka një qëndrim të qartë politik kundër Serbisë. Unë mendoj se këto tabela janë të panevojshme dhe duhet të hiqen, të paktën nga aty ku janë”, shprehet një qytetar.

GJITHÇKA MERR FUN – KJO ËSHTË FOTOGRAFIA E FUNDIT E FEROS ME ARBENITEN

Është përfolur shumë në lidhje me raportin e tyre së fundmi.

Për të disatën herë me rradhë u aludua se Fero dhe Arbenita janë ndarë, një lajm i cili u hodh sërish poshtë me rastin e publikimit të këngës së re të Feros, të cilën e përkrahu bukuroshja përmes shpërndarjes në rrjete sociale.

E se çifti janë në ditët e tyre më të mira e vërteton edhe një fotografi e siguruar nga Prive.al.

Në të, çifti shihen bashkë në Berlin teksa e shijojnë një të diele larg të gjithëve por jo edhe të ndjekësve besnikë të Prive.al të cilët kanë shkrepur fotografinë e cila dëshmon se Fero dhe Arbenita janë më të lumtur se kurrë më parë.

Mbesa e Shyhrete Behlulit ju mahnitë me bukurinë e saj (FOTO)

Bota e artit dhe e showbizit ka pasur fatin të ketë një artiste të mrekullueshme dhe të zonjën, dhe kjo është Shyhrete Behluli.

E pëlqyera dhe shumë e dashura në trojet shqiptare, ka rrjedhuar që moti në shkëndijat e faqeve rozë, dhe ka marrë pothuajse e gjithë famën në supet e saj, shkruan Kosovarja.

Por, bashkë me famën dhe afirmimin e saj janë bërë pjesë dhe familja e saj e ngushtë, duke nisur nga bashkëshorti e deri tek mbesat dhe nipat.

Tashmë, për gjithçka jemi të informuar rreth tyre, e më së shumti rreth bijave të saj, ku gjithmonë janë përmendur dhe komentuar për bukurinë e tyre.

Por, duke marrë parasysh se kjo bukuri e tyre ka të bëjë rrënjësisht me gjene, ka dalë dikush tjetër që po i lë në zero ato dhe është drejt hapave të afirmimit.

Është kjo vajza e Njomzës dhe mbesa e Shyhretes, Elira, që lirshëm mund ta thërrasim bukuri përrallore apo princeshë që ti lë sytë hapur me sharmin e saj.

Këtë nuk e themi vetëm në por dhe fotografi në vijim, e cila vërtetë ëshët për admirim.

Xhirimet e serialit i hapin probleme në martesë Burak Ozçivitit (FOTO)

Aktori i njohur turk Burak Ozçivit do të jetë kryeprotagonisti kryesor në vazhdimin e telenovelës “Ertugrul”. Xhirimet kanë nisur dhe Burak do luajë rolin e Osmanit, djalit të Ertugrul.

Mediat turke shkruajnë se aktori po punon për këtë telenovelë nga ora 7 e mëngjesit deri në 8 të darkës, në 7 ditët e javës duke u larguar kështu për orë të gjata nga shtëpia.

Ky orar kaq i zgjatur ka sjellë probleme për çiftin Burak dhe Fahriye të cilët së fundmi u bënë prindër.

Fahriye është detyruar që të lidhet me kamera me Burakun gjatë xhirimeve dhe i dërgon shpesh video të djalit të tyre 5-muajsh. Kështu aktori e ndjen më pak mungesën e bashkëshortes dhe djalit.

Shenjat e Horoskopit që vdesin të kursejnë dhe ato që shpenzojnë për luks

Business Insider ka bërë një klasifikim të shenjave zodiakale duke u bazuar se cilat janë të prirura të kursejnë më shumë dhe cilat janë ato që duan luksin.

Dashi: I pëlqen të bëjë shopping luksoz, pothuajse në mënyrë kompulsive. Blen duke u bazuar vetëm tek emocionet

Demi: Është natyrë materialiste, e do luksin. Shopping ‘loë cost’ nuk bën për këtë shenjë.

Binjakët: Shpesh lunatikë dhe kapriçozë, nuk janë kursimtarë të mirë!

Gaforrja: Është shenjë kursimtare, vështirë të blejë pa racionim.

Luani: Është një shenjë shumë ambicioze, tenton të kursejë për t’u përqëndruar tek diçka luksoze dhe më pas të shpenzojë më shumë.

Virgjëresha: Kjo shenjë kursen, ndonjëherë më shumë se duhet. Vështirë t’i dorëzohet ndonjë kënaqësie të vogël.

Peshorja: Me shpirt shumë rinor, kjo shenjë shpenzon shumë për eventet që kanë të bëjnë me mbledhjet e miqve.

Akrepi: Një shenjë gentlemen-e si kjo, preferon të mos flasë për çështje materiale si paratë ose si t’i kursesh apo shpenzosh ato.

Shigjetari: Nuk bazohet shumë tek materializimi i parasë, por tek cilësia e përvojave.

Bricjapi: Ka një qëndrim shumë negativ ndaj atyre që shpenzojnë për gjëra të tepërta apo ekscentrike.

Ujori: Shumë bujar dhe ëndërrues, ujori ka tendencë të shpenzojë më shumë se sa fiton!

Peshqit: Zakonisht janë të shpërqëndruar dhe nuk mendojnë shumë për paratë e aq më tepër t’i kursejnë ato.

Burri me 39 gra, 94 fëmijë dhe 33 nipër e mbesa kërkon përsëri nuse (FOTO)

Ziona Chana ka 39 gra, 94 fëmijë dhe 33 nipër e mbesa. Ata të gjithë jetojnë me të në shtëpinë e tij katër-katëshe me 100 dhoma, të rrënuara midis kodrave të fshatit Baktwang në shtetin Indian Mizoram.

Kjo nënkupton shumë vota. Dhe çdo votë numërohet. Kështu që familja është shumë e njohur dhe e parapëlqyer tek politikanët.

70 vjeçari tregon se kurdoherë bëhen zgjedhjet në shtëpinë e tyre vijnë politikanë që lusin për votë. Familja e tij quhet më e madhja në botë, dhe është në fakt një sekt patriarkal i krishterë.

Në një vakt ushqimor kjo familje ka nevojë për 30 pula, 60 kg patate dje 100 kg oriz.

Chana tregon se ende është i interesuar për një grua: “Për të zgjeruar sektin tim, unë jam i gatshëm të shkoj edhe në SHBA për t’u martuar,” tha ai.

Personave që punojnë në dy orare pune, dyfish më shumë iu bien flokët

Lajm i keq për personat e dhënë pas karrierës dhe që u pëlqejnë flokët e gjata.

Hulumtuesit kanë zbuluar se personat që punojnë më gjatë se 52 orë në javë janë dyfish më të prirë të mbesin pa flokë

Kjo është në rregull sepse shumica punojnë vetëm 40 orë në javë – ose të paktën për kaq orë e kanë kontratën – por në shtetet tjera, si Koreja e Jugut, është mjaft e zakonshme që të punojnë më gjatë.

Kjo është arsyeja se përse studimi e ka ndërlidhur orarin e stërzgjatur me rënie të flokëve, duke i marrë rezultatet nga analizat me 13,000 meshkuj.

Logjika prapa kësaj është e thjeshtë: Stresi shkakton ndryshime në nivelet e hormoneve në zona të caktuara të trupit, duke përfshirë skalpin.

Kur stresoheni, ndryshimi hormonal mund t’i “pushtojë” gjëndrat e flokëve në skalp.

Kështu, edhe nga hulumtimet e mëhershme e kemi mësuar se stresi e nxitë sistemin tonë të imunitetit që t’i sulmojë gjëndrat e flokëve.

Hetem Ramadani: Këto janë ushqimet që shërojnë kancerin!

Hetem Ramadani i cili befasoi me thëniet e tij se sëmundjet mund të shërohen pa ilaçe, duke treguar se sëmundja e kancerit mund të shërohet edhe me ushqim nëse e gjeni në faza të hershme të saj.

“Sëmundjet e njeriut janë bërë pazari i industrisë farmaceutike. Nuk jam kundër farmacisë por kam këtë teori bindëse të vërtetuar shkencërisht. Vaksinat janë burim i shumë sëmundjeve kancerogjene. Trupi nuk ka nevojë për viruse të reja që merren nga ilaçet. Kanceri shërohet, kanceri fillon kur mjeku të thotë “ke kancer”, tregoi Ramadani.

Ai rrëfen se gjendja natyrore e njerëzve është të jenë të shëndetshëm dhe për ta ruajtur mjafton harmonia me produktet natyrore inteligjente.

Ja si mund ta shëroni.

Gjella e mrekullisë: Largon kolesterolin, parandalon sulmet në zemër dhe ju jep energji

Ka kaq shumë ushqime që ne duhet të hamë për të qenë të shëndetshëm, por shpesh ushqehemi me ushqim të pashëndetshme. Sot do t’ju flasim për gjellën që shkatërron kolesterolin, shmang sulmin në zemër dhe siguron energji.

Për të përmirësuar shëndetin tonë në maksimum, ne duhet të hamë herë pas here një gjellë me thjerrëza, karrota dhe selino. Ju duhet ta gatuani me kujdes duke e mbajtur atë në sobë për tre orë. Megjithëse mund të duket shumë, përfitimet shëndetësore janë me të vërtetë të jashtëzakonshme.

Gjithashtu mund të konsumohet ftohtë. Ajo para së gjithash është e dobishme për uljen e niveleve të kolesterolit, duke na ndihmuar kështu që të para ndalojmë sulmet në zemër dhe sëmundjet kardiovaskulare.

Në fakt, mund të thuhet se kjo supë vepron si një filtër për gjakun, në sajë të fibrave që kanë një efekt pastrimi dhe ulin nivelet shumë të larta të kolesterolit. Për më tepër, pak a shumë me të njëjtin mekanizëm, kjo supë është e dobishme për kontrollin e niveleve të sheqerit në gjak dhe prandaj është e mirë për diabetikët. Falë fibrave të saj përmirëson tretjen edhe në nivelin e zorrëve.

Gjithashtu kjo supë është e dobishme për sigurimin e energjisë së re. Në të vërtetë është veçanërisht e rekomanduar për të gjitha ato gra që kanë ciklin me nstrual, të cilët janë shtatzënë ose janë anemikë.

Është treguar se kjo supë, në sajë të përbërësve të saj, është shumë më e shëndetshme se mishi i kuq dhe në të njëjtën kohë përmban nivele edhe më të larta të hekurit. Gjithashtu përmban pak kalori dhe pak yndyra, kështu që është e përshtatshme për të gjithë, madje edhe për ata që po marrin dietë të ulët në kalori. Shkurtimisht, është e mirë, është shumë e mirë për shëndetin.

Shpikja e thjeshtë që i bëri dy motrat milionere

Bianca dhe Bridget Roccisano janë dy motra që kanë krijuar një shpikje të veçantë që tani ka nisur t’u japë me miliona euro fitime.

Prej shumë vitesh, vajzat donin të gjenin një mënyrë që të mbanin sutjena të cilave nuk u dukeshin rripat në shpinë dhe as në supe.

Kështu, ato shpikën “Ngjitësen e gjirit”, një mënyrë që krijon të njëjtin efekt si sutjenat, por pa qenë nevoja të ngatërrohen me rripa në supe dhe në shpinë.

Vajzat ishin frymëzuar nga Kim Kardashian, e cila kishte thënë një herë se përdorte ngjitëse për të krijuar formën e duhur të gjirit në dekolte.

Vajzat blenë ngjitëse në dyqan, por u krijonte alergji dhe u shkaktonte dhimbje kur hiqej.

Kërkuan në internet por pasi nuk gjetën ndonjë produkt që të ishte enkas për atë punë, vajzat vendosën ta prodhojnë vetë.

Fillimisht e nisën me 14 mijë euro investim dhe i shitën me nga 20 euro pakon, por kërkesa është rritur aq shumë sa kanë nisur të fitojnë miliona.

Deklarata e çuditshme e Shpat Kasapit: Vajzat shkulin krevatin për mua

Do bëhem deputet, vajzat shkulin krevatin për mua”.

Këngëtari shumë i dashur për publikun, Shpat Kasapi ishte i ftuar në “E diell”, ku gjatë intervistës me Ervin Kurtin zbuloi se ka ndërmend t’i futet politikës e të bëhet deputet.

“Pse jo mos t’i futem politikës, kam ndërmend, do bëhem deputet nëse populli më beson”, u shpreh Shpati.“Më përpara vajzat shkulnin flokët prej teje, po sot që je rritur çfarë bëjnë vajzat?”, e pyeti Ervini. “Sot shkulin krevatin “, u përgjigj Shpati duke shkaktuar të qeshura.

“Ti vërdallë bën namin, por në televizion thua jam single“, i tha Ervini.“Nuk kam diçka konkrete“, u përgjigj Shpati.

Tuna një Kësulëkuqe tërheqëse për Halloween (FOTO)

Tuna dhe Patrisi janë shndërruar në Kësulëkuqen dhe Ujkun për festën e organizuar për ‘natën e shtrigave’.

Këngëtarja e njohur shqiptare, Altuna Sejdiu- Berisha, e cila aktualisht gjendet në Amerikë ka filluar disa ditë më herët festimin e Halloween-it, apo siç njihet tek ne “Nata e shtrigave”.

Në rrjetin social Instagram, Tuna ka publikuar fotografi në të cilën duket tërheqëse e veshur me një kostum për Halloween.

Ndërsa përveç miqve, ajo ka qenë e shoqëruar edhe nga bashkëshorti i saj, Patrisi.

Ata kanë kombinuar kostumet, ku una ka qenë Kësulëkuqja ndërsa Patrisi është bërë Ujku nga përralla e famshme.

Halloween, konsiderohet të jetë dita e rikthimit të shpirtrave të vdekur, shtrigave me fshesë, maceve të zeza, errësirës dhe çdo gjëje të frikshme.

Kjo festë edhe pse me imazhe të frikshme, festohet edhe nga fëmijët. Përpos maskave të frikshme, shenja e kësaj feste vazhdon të mbetet kungulli.

Halloween-i festohet çdo vit me 31 tetor.

Artistja nga Ukraina mahnit jurinë e Greqisë me këngën shqipe (VIDEO)

Artistja nga Ukraina ka mahnitur jurinë e ‘The Voice Greece’ me këngën shqipe ‘Lule Lule’.

Angelina Statyeva është një këngëtare ukrainase që ka spikatur një ndër këngët më të vlerësuara shqiptare me të cilën ka zgjedhur të konkurojë në “The Voice of Greece”.

Dhe padyshim që me vokalin e saj shkëlqeu dhe mahniti jurinë me performancën e saj.

“Lule Lule”, kënga shqiptare me të cilën artistja ukrainase mahniti jurinë e “The Voice of Greece”.

Teksa sezoni i ri i “The Voice of Greece” ka nisur në shtetin grek, këngëtarja ukrainase ka çmendur jurinë dhe të gjithë publikun me këngën më të bukrur shqiptare.

“Lule Lule”, kjo ka qenë kënga me të cilën këngëtarja nga Ukraina ka dashur të shkëlqejë në skenën e “The Voice of Greece”.

Njihuni me ‘Bishat e Noizyt’, miliona euro në garazh (FOTO)

Noizy ka në garazhin e tij një koleksion veturash!

Reperi i famshëm shqiptar, Noizy, është i njohur për jetën luksoze që ai bën, por mbi të gjitha për veturat luksoze që ai koleksionon në oborrin e shtëpisë së tij.

Përveç këngës ai investon shuma të mëdha edhe për të blerë super-vetura.

Por ai ka vendosur të prezantojë makinat e tij edhe për publikun e gjerë nëpërmjet një fotografie të publikuar në profilin personal në rrjetet sociale.

Por ai gjithashtu shpeshherë nuk i ka kursyer edhe këtu “kunjat” kundrejt rivalëve të tij, duke treguar me mburrje koleksionin e mahnitshëm dhe duke theksuar se të gjitha këto para i ka bërë vetë.

Për më tepër ju mund të ndiqni galerinë me fotografitë bashke me shtimin e fundit në koleksion.

Më e bukur e ëma se e bija! Vera Ora shkëlqen në fustanin e artë krah Ritës

Mama Vera e Rita Ora la pa frymë fansat me pamjen e saj të fundit – një veshje ari magjepsëse Stella McCartney.

55 vjeçarja hyri në Instagram për të ndarë veshjet para se të shkonte në eventin e  Cartier me vajzën e saj në Chiltern Fire House.

Duke pozuar në një portë, me flokë të shkurta ngjyrë kafe të lehtë, Vera shkroi: “Rrugës për të mbështetur vajzën time @ritaora në eventin @cartier në veshjen time @stellamccartney #VisualsWithVera.”

Ajo postoi gjithashtu një foto bashkë me Ritën, duke shkruar se është shumë krenare për vajzën e saj superstar.

Ajo shkroi: “Si nënë, ju papritmas e kuptoni se fëmijët një ditë bëhen të rritur dhe ata do t’ju ndihmojnë ju të udhëheqni rrugën në jetë dhe dashuri. /Prive.al

A e kopjojnë apo jo? E thotë vet Arta Bajrami

Këngëtarja Arta Bajrami ishte protagoniste e rubrikës 60 sekonda në Prive.

Ajo iu përgjigj pyetjeve provokative të shumta të Artan Telakut, mes tjerash edhe pyetjes se a ka ndikuar të qenurit nënë në jetën intime të këngëtares.

Mirëpo tek pyetja “A të kopjojnë?” – Arta Bajrami përgjigjet pa e menduar dy herë.

Përgjigjet e plota i gjeni në videon e mëposhtme./Prive.al

Njihuni me 9-vjeçarin shqiptar që di të gjithë historinë e botës (VIDEO)

Të ftuar në “Ftesë në 5” së fundmi ishte një djalosh me aftësi të jashtëzakonshme në memorie. Ai quhet Anxhelo Yzeiraj dhe është vetëm 9 vjeç. Anxhelo shoqërohej nga e motra e tij Debora, 8 vjeç.

Anxhelo vërtetoi përmes një testi të realizuar në studio se ka një memorie të fortë, sidomos në ngjarje e informacione që lidhen me historinë dhe gjeografinë.

9-vjeçari iu përgjigj saktë të gjitha pyetjeve që i drejtoi profesor Erald Kapri. Anxhelo tha me përpikmëri vitin e nisjes së ndërtimit të Shtëpisë së Bardhë, emrat e presidentëve të ShBA-së e shumë data të tjera.

Vogëlushi tregoi se pjesën më të madhe të njohurive i ka përftuar duke lexuar e studiuar me ndihmën e prindërve. Anxhelo tregoi se një ndihmë të madhe ka dhënë i ati i cili ka qenë i apasionuar pas historisë dhe gjeografisë.

 

Kilogrami i këtij speci shitet 23 mijë euro (FOTO)

Speci djegës i llojit “Çarapija” e cila vjen nga pjesa veriore e Perusë ka një kosto të lartë për t’u blerë dhe shërbehet vetëm në restorante luksoze.

Për t’u kultivuar ky lloj speci nevojitet një klimë e përshtatshme tropikale dhe lartësi e madhe mbidetare.

Kjo perime karakterizohet me një formë të vogël dhe është mjaft djegës.

Çmimi me të cilin mund ta gjeni një kilogram nga ky spec është 23 mijë euro.

Gratë që ngrenë zërin janë më të shëndetshme, mësoni arsyet pse

Menaxhimi i emocioneve është shpesh një proces i ndërlikuar. Ndonjëherë është e nevojshme t’i zbusni, të heshtni ose të mbani qetësinë në momente stresi. Nëse dëshironi të mos i lëndoni marrëdhëniet personale duhet të veproni në këtë mënyrë. Mirëpo, ka edhe nga ato raste kur në lidhje të ndryshme duhet të shpreheni. Në fund të fundit, njerëzit mund të keqkuptohen nëse ju nuk flisni dhe nëse nuk tregoni atë që ndjeni.

Sidoqoftë, ju duhet të dini se të dyja sjelljet kanë efekte të rëndësishme në shëndetin tuaj. Bright Side na tregon një studim që pretendon se ngritja e zërit nuk është gjithmonë një ide e keqe.

Heshtja automatike

Heshtja automatike është një sjellje në të cilën përfshihen njerëzit kur kanë frikë të shprehin emocionet e tyre të vërteta. Ata shqetësohen se ndjenjat e tyre mund të ndikojnë në marrëdhëniet me njerëzit e afërt: familjen, miqtë apo kolegët. Ata zgjedhin heshtjen automatike, sepse kanë frikë se mund të lindë një konflikt dhe nuk duan të bëhen shkak për shkatërrimin e një marrëdhënjeje.

Sa më shumë të bërtisni, aq më pak stres

Një nga pikat që studiuesit matën ishte shpeshtësia në të cilën këto gra përjetuan zemërim ose shpërthime euforie. Ata i adresuan këto si momente, kur ato ishin në gjendje të linin emocionet, duke ngritur zërin e tyre për të folur për çështjen që kaq shumë i ka irrituar. Studimet treguan se në rastet kur ndodh shpërthimi dhe ngrihet zëri, kjo gjë i bën mirë shëndetit, sepse nëse flisni nuk i shtypni ndjenjat tuaja.

Fshehja e emocioneve tuaja ka pasoja fizike

Mbajtja e një fasade gëzimi dhe qetësie nuk do të thotë se kjo gjendje është reale. Është një sjellje që lidhet me një ndjeshmëri më të madhe për refuzimin. Nëse jeni gjithmonë gati për të tjerët vetëm, sepse nuk dëshironi të shkatërroni marrëdhëniet që keni me ta, kjo gjë ul jetëgjatësinë e burrave dhe grave në të gjithë botën. Gjatë këtyre episodeve, presioni i gjakut dhe nivelet e glukozës rriten, kështu që mundësia e zhvillimit të një gjendje kardiovaskulare rritet gjithashtu.

Ka një mënyrë të shëndetshme për të shprehur veten

Megjithëse ngritja e zërit herë pas here për të lëshuar emocione negative mund të jetë çliruese, duhet të kemi parasysh gjithashtu se kjo na mundëson të themi gjëra që nuk na ndihmojnë në marrëdhëniet tona. Për këtë arsye, është mirë të mbani mend dhe të tregoni respekt për veten dhe njerëzit që ju rrethojnë, pasi është thelbësore për të pasur një trup dhe marrëdhënie të shëndetshme.

Mos u martoni me dikë që i ka këto shprehi

Jeni duke menduar të martoheni? Ky patjetër se është vendim i madh.

Nëse e zgjedhni partnerin e duhur, ju mund ta kaloni tërë jetën me dikë që ju ndihmon të mësoni e të zhvillohen, duke jua dhënë mundësinë të bëni një jetë të përmbushur e të lumtur.

Por, bëjeni zgjedhjen e gabuar dhe… Nuk duam të tregohemi dramatik, megjithatë mund ta bëni një jetë të tërë me dhimbje.

Prandaj, kur është fjala për zgjedhjen e partnerit jetësor, ka disa lloje të njerëzve që duhet t’i shmangni.

Qëndroni larg nga dikush që është mendjengushtë

Nëse jeni person mendjehapur, atëherë është e rëndësishme që ta gjeni një partner të tillë.

Arsyeja është e thjesht: personat mendjehapur në lidhje romantike munden ta përkrahin njëri-tjetrin për t’i zgjeruar horizontet së bashku.

Shmangni njerëzit që i trajtojnë kafshët pa respekt e mëshirë

Ka një tendencë fatkeqe mes njerëzve që t’i trajtojnë kafshët me mos respekt. Kjo vjen nga besimi se njerëzit janë më superior sesa të gjitha speciet tjera.

Por, si mund të justifikohet kjo? A jemi më të mençur?

Në fakt, respekti dhe mëshira për të gjitha speciet e gjalla është një atribut që duhet të kërkohet te njerëzit.

Dikush që është i sjellshëm me kafshët zakonisht është edhe me njerëzit.

Mos u martoni me dikë që thyen premtime

Pavarësisht se a i anulon planet apo “harron” ta ndërrojë vajin e veturës, ju nuk mund të qëndroni në lidhje me dikë që nuk mund t’i mbajë premtimet.

Mos u martoni me dikë që nuk e respekton familjen e vet

Nëse partneri sillet keq me familjen e vet, ka shans që njësoj do t’ju trajtojë edhe juve.

Kujdes nga personat që nuk e përkushtojnë kohën tek anëtarët e tyre të familjes ose te miqtë e ngushtë.

Kujdes nga njerëzit që nuk janë emocionalisht të pjekur

Shumica e njerëzve nuk dinë të kujdesen për veten ditëve të sotme.

Nëse e gjeni dikë që nuk është rritur ende, shmangeni. Nuk ju nevojitet kjo në jetë.

Dy llojet e grave që burrat i duan

Për shekuj me radhë, shumë gra janë përpjekur të kuptojnë se cilat tipare të personalitetit dhe sjelljes janë më tërheqëset për burrat. Ka po aq përgjigje sa ka burra në botë. Ajo që është e sigurt është se çdo burrë ka nevojë për një grua të veçantë që do të bëhet bashkëshortja e tij e shpirtit. Ekzistojnë disa lloje të grave që duken më tërheqëse për shumicën e burrave.

Ne kemi zgjedhur 2 gra, nga të cilat burrat janë tërhequr:

Nëna

Psikologët pohojnë se vajzat po kërkojnë burra atëror dhe djemtë kërkojnë gra si nënë. Këto tendenca janë të rrënjosura thellë në nënvetëdijen tonë dhe kanë të bëjnë me mënyrën se si ne e perceptojmë mjedisin në shtëpi. Me fjalë të tjera, ne i mbështesim idealet tona të një shtëpie të përsosur në përvojat e fëmijërisë sonë, kur ndiheshim të sigurt, të lehtë dhe të lumtur. Një pjesë tjetër është e lidhur me kërkimin për të gjetur shoqëruesin e përsosur, një grua që do të jetë në gjendje të kujdeset për burrin e saj, të gatuajë ose pastrojë shtëpinë dhe, mbi të gjitha, të rritë fëmijë të shëndetshëm.

Mikja

Jo të gjithë burrat janë duke kërkuar bukuri dhe seks. Ndonjëherë ata kanë nevojë për dikë që të flasin ose të luajnë një lojë futbolli. Për të nuk jeni vetëm një kukull, por një partner me mendime dhe ide. Të keni gjëra të përbashkëta me partnerin tuaj është çelësi i një marrëdhënieje të fortë dhe të shëndetshme. Nuk ka asgjë më të mërzitshme se të kaloni kohë me njëri-tjetrin dhe të mos keni asgjë për të ndarë ose bërë. Të paktën duhet të jeni në gjendje të bini dakord për disa gjëra për ta bërë një marrëdhënie afatgjatë.

Nëse dëshironi, një burrë do të ndajë edhe pasuritë e tij më private me ju, si tastierën e lojës ose bluzën e tij të preferuar. Kini kujdes që të mos e dëmtoni atë, sepse do ta lëndoni atë thellë. Të jesh “mik” nuk do të thotë që pjesa intime e marrëdhënies suaj duhet të vuajë. Bëhuni gati të bëheni dashnori i saj në dhomën e gjumit dhe përdoreni atë afërsi të re për të kaluar momente të paharrueshme së bashku.

“ÇDO GJË VETËM PËR TY”, LOREDANA TREGON KUSH FSHIHET PAS SUKSESEVE TË SAJ

Loredan është një ndër reperet në të suksesshme jo vetëm në vendin tonë por edhe në Gjermani.

Ajo është duke punuar fort për karrierën e saj dhe duket se as mëmësia nuk e ndaloi dot.

Pak kohë më parë ajo hodhi në treg albumin e saj “King Lori”, i cili po bën namin duke u renditur në majë të klasifikimeve.

Ky vit ka qenë shumë i suksesshëm për të dhe i gjithi i dedikohet një personi të veçantë.

Nëpërmjet një fotoje të publikuar në Instagram, Loredana tregon se ka marrë një çmim për këngën e saj me Mero, dhe se çdo gjë ia dedikon vetëm një njeriu, vajzës së saj.

“Çdo gjë vetëm për ty Hana”, shkruan Loredana në foton ku shfaqet me vajzën e saj.

TEUTA RUGOVA “HARRON” POLITKËN, NIS RRUGËN SI “MODELE”

Është një nga  fytyrat publike më të komentuara në media, kjo për shkak se është e bija e ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova.

Ndonëse ishte pasive në  Kuvendin e Kosovës, Teutë Rugova, duket se i ha hyrë një “rruge” të re shkruan Reporteri.net.

Ish deputetja së fundmi ka pozuar para aparatit të fotografit, Shenoll Zehri, ku ka realizuar foto me dy shoqet e saj, Teuta shihet të jetë sikur një modele.

Ajo shihet tejet e buzëqeshur, siç duket i ka bërë hajër shkëputja nga politika.

ADELINA TAHIRI POZON NË MES TË RRUGËS, FANSAT E KRITIKOJNË PËR PHOTOSHOP

Prej disa ditësh Instagram-in e AdelinaTahirit e kanë pushtuar fotot dhe videot të shkëputura nga kënga e re.

Ajo mban titullin “Hile hile” dhe në klip Adelina shfaqet shumë hot.

Së fundmi ajo ka publikuar një foto me belin shumë të hollë dhe ndjekësit nuk i kanë kursyer aspak komentet.

Ata e kanë kryqëzuar këngëtaren, duke e akuzuar për photoshop.

“Beli yt është ky? Apo rroftë photoshop-i”, i shkruan një ndjekës.

“Krejt photoshop e ki”, i shkruan dikush tjetër.

ALBAN SKËNDERAJ MERR POST TË RËNDËSISHËM

Këngëtari shumë i dashur për publikun e që prej vitesh na ka sjellë vetëm hite, Alban Skënderaj po shënon sukses pas suksesi. Së fundmi Albani është emëruar si ‘I pari Ambasador i Gjuhës Italiane në Shqipëri’.

Lajmin e ka dhënë vetë Albani me postimin e fundit në rrjete sociale ku falenderon ambasadorin Alberto Cutillo dhe Ambasadës Italiane për këtë çmim.

“Faleminderit ambasadorit Alberto Cutillo dhe Ambasades Italiane ne Shqipëri e cila me nderoi si te parin Ambasador te gjuhes italiane ne Shqiperi. Nje shembull miqesie, integrimi dhe respekti reciprok i dy popujve tane”, shkruan Albani.

Kujtojmë që muajin e kaluar Albani mbajti koncertin madhështor “Nën yjet e Tiranës”.

TAYNAS I BLLOKOHET INSTAGRAMI

Ditë më parë, Tayna ka publikuar këngën e saj më të re më titull “Sicko”.

Kënga është shoqëruar edhe me videoklip.

Tani “Sicko” ka afër 3 milionë shikime në YouTube.

Në storje në Instagram ajo ka filluar t’i publikojë videot e adhuruesve me këngën më të re.

“M’u blloku instagrami dmth”, kishte shkruar Tayna në një postim, që kuptohet se ajo po ka kërkesa të shumta që t’i publikojë videot.

‘DO NA BËSH NDONJË DASMË?’, ÇILJETA VIHET NË SIKLET NGA PUBLIKU NË EMISION

Një ndër të ftuarat speciale të mbrëmjes së djeshme në, ‘Shiko kush luan’, nën drejtimin e moderatores Luana Vjollca ishte edhe këngëtarja dhe aktorja e njohur, Çiljeta Xhilaga. Në një moment Çiljeta është vendosur përballë publikut që nuk ka ngurruar t’i drejtojë disa pyetje ndër to edhe një vërtetë interesante:

‘Do na bësh ndonjë dasmë?’, i është drejtuar një grua nga publiku.

Ndërkohë Çiljeta e cila është vënë disi në siklet, i është përgjigjur duke thënë se si fillim ka ndërmend të bëjë lekët e nevojshme për dasmën duket se e ka kthyer në humor situatën si edhe bën shpesh këngëtarja për të shpëtuar nga situata të sikletshme.

“PRINDËRIT MË RRAHËN SE U LIDHA ME BURRIN E MARTUAR”, BLOGERJA SHQIPTARE TREGON HISTORINË E SAJ

Një nga blogeret më të komentuara shqiptare është padyshim Estela Ujka, e cila është shumë aktive në profilin e saj në Instagram.

Së fundmi, blogerja ka treguar gjatë shfaqjes “Orat” se si vite më parë familja e saj nuk e pranuan lidhjen që ajo kishte me një burrë të martuar.

“Ndodhi që u dashurova, me njeriun, atëherë, të gabuar për të gjithë shoqërinë shqiptare. Ishte i martuar. Për ta ishte fundi i botës. Sigurisht që i dhanë zgjidhjen më të gabuar të mundshme. Gjetën një burrë tjetër. Sigurisht që pati edhe momente dhune; unë i kam falur dhe i dua njësoj se e di që thellë-thellë për të mirën time janë munduar, pavarësisht se forma ishte e gabuar. Duhet të më kishin dëgjuar, siç dëgjoj unë vajzat e mia”, ka treguar Estela.

Por blogerja është shprehur se e duroi dhunën dhe sot ai burrë i martuar është bashkëshorti i saj, me të cilin ka tre vajza.

“TRESHI PËSHESHI”, SI U BËNË BASHKË CIMA, LECI DHE QUMILI?

Karriera e tyre me rolet komike filloi që nga paralufta në Kosovë me skeqet e “Treshit Përsheshit”.

Një një intervistë për emisionin Revieë, Rasim Thaçi, I njohur si Cima ka treguar se si erdhi bashkimi i tre personazheve, duke përshirë atë me Qulimin dhe të njerin Lecin.

Përpos kësaj ai i bëri edhe një Review humorit në përgjithësi, që nga kasetat e deri tek televizionet…

SI TENTOI TA MASHTROJË DOGANËN MORENA TARAKU ME VETURËN E SAJ 200 MIJË EUROSHE

Ajo është e njohur për veturat, shtëpitë dhe veshjet e shtrenjta që i ka në dispozicion. Por, Morena Taraku ka tentuar ta rrisë flotën e saj të veturave duke e futur në Kosovë një makinë superluksoze të tipit Bentley që kushton hiç më pak se 200 mijë euro duke bërë një dallaver.

Kësaj përpjekje të 26 vjeçares, që është nga më të njohurat në botën e showbizit shqiptar, i ka rënë në fije Dogana e Kosovës duke e zbuluar se Morena ka tentuar t’ ikën tarifës doganore prej 5 mijë eurosh duke e deklaruar veturën si të re, e në fakt vetura ka qenë e përdorur.

Vetura, sipas është e tipit Bentley dhe kap vlerën e 200 mijë eurove, dhe sipas dokumentacioni është e regjistruar në një datë më të hershme, para dy muajve, dhe nuk është e re ashtu siç është deklaruar nga pronarja, raporton Gazeta Express.

Dogana e Kosovës në një përgjigje për Gazetën Express ka konfirmuar se rastin e ka dërguar në Prokurori dhe se Morena është marrë në pyetje.

Me këtë rast, për shkak të deklarimit të pasaktë, ajo është referuar nga Dogana në Prokurori, në të cilën thuhet se është marrë në pyetje.

Gazeta Express ka kontaktuar me ushtruesin e detyrës së kryeprokurorit të Prokurorisë Themelore të Prishtinës i cili ka thënë se nuk është në dijeni për rastin. Por, gjithçka është konfirmuar nga zëdhënësi i Doganës, Adriatik Stavileci.“Duke iu referuar rastit te trajtuar nga ju, ju informojmë se  kjo veture është deklaruar si e re por duke u bazuar ne dokumentacionin është konstatuar se automjeti është i përdorur dhe se vetura nuk e gëzon trajtimin si veturë e re.  Vetura ne procedure regjistrimin e pare e ka me date 22.07.2019 (mbi dy muaj nga tani). Pasi importuesi nuk deklaron sakte numrin tarifor dhe automjeti është i përdorur, nen dyshimin per pagese me te ulet te detyrimeve doganore dhe vlera e detyrimeve doganore e tejkalon shumen 5000 euro. Rasti per shkak te deklarimit te pasaktë te dhe shmangies se konstatuar mbi 5000 euro është referuar ne Prokurori nga Sektori i Hetimeve të DK-së.”

U THA SE JANË NDARË, FERO DHE ARBENITA KAPEN ‘MAT’

Prej disa ditësh është përfolur se Fero dhe Arbenita i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shkaku bë fakti që prej kohësh ata nuk janë shfaqur më bashkë dhe për më shumë, ata i kanë fshirë fotot me njëri-tjetrin nga rrjetet sociale.

Mirëpo fjalët për ndarje nuk janë aspak të vërteta e fshirja e fotos ka qenë thjesht strategji e dyshes për t’u komentuar.

Arbenita ndodhet aktualisht në Berlin, në të njëjtin vend ku ndodhet edhe Fero për të përgatitur projekte të reja pas largimit nga On Records.

Arbenita ka marrë rrugën drejt Gjermanisë për të qenë pranë personit të zemrës dhe çifti dje kanë vizituar kopshtin zoologjik.

BRENDA SHTËPISË ME NJË PISHINË SUPER LUKSOZE TË BLEROS DHE AFRONËS

Blero dhe Afrona tashmë kanë filluar jetën e tyre si çift bashkëshortor.

Pak pas dasmës së madhe që organizuan në një nga plazhet e Shqipërisë, çifti i njohur tashmë kanë nisur jetën bashkëshortore.

E Blero ka ndarë me ndjekësit e tij në Instagram një video me pamje nga brendia e shtëpisë së tij me Afronën.

Aty shihet një pjesë e pishinës e cila duket se ka një hapësirë mjaft të madhe dhe duket shumë luksoze.

TAYNA SUPER EROTIKE NË KLIPIN E RI

Kënga ka lansuar sonte këngën e saj më të re “Sicko”.

Edhe pse një këngë paksa më e lehtë, që edhe i përshtatet stinës së vjeshtës, Tayna na këtë këngë nuk ngurron që të bëj edhe ca skena erotike, ku tregon gjoksin dhe të pasmet e saj.

Ndryshe, ky vit ishte një vit i Taynas pasi që këngëtarja vazhdimisht ka lansuar këngë të reja kurse kënga që ajo bëri më se shumti bujë ishte dueti i saj me Dafina Zeqirin “Bye, bye”.

Para kësaj kënge Tayna është parë në Amerikë, ku edhe kishte pushuar për disa javë pasi që kishte një verë të suksesshme dhe me koncerte në tërë trojet shqiptare.

 

AKTORJA E NJOHUR DËNOHET ME BURG

Aktorja e njohur e serialit Desperate Housewifes Felicity Huffman u raportua sot në burg për të shërbyer dënimin e skandalit të pranimeve në kolegj. Burgimi i saj do të zgjasë 14 ditë

Ylli fitues i Emmy hyri në një burg federal për gra, me siguri të ulët në Qarkun Alameda në Kaliforninë veriore.

Ajo do të fillojë të vuajë pjesën e mbetur të dënimit të shqiptuar gjyqtarja Talwani – një vit lirim të mbikëqyrur, me kushte përfshirë 250 orë shërbim në komunitet – kur ajo të lirohet.

Në maj, Huffman u shpall fajtore sepse kishte paguar një konsulent një shumë rreth 15,000 $ për të bërë një prokuror të ndryshojë përgjigjet e SAT (testi të pranimit në universitet) të vajzës së saj 19-vjeçare Sophia.

Ajo do të fillojë të vuajë pjesën e mbetur të dënimit të shqiptuar gjyqtarja Talwani – një vit lirim të mbikëqyrur, me kushte përfshirë 250 orë shërbim në komunitet – kur ajo të lirohet.

Në maj, Huffman u shpall fajtore sepse kishte paguar një konsulent një shumë rreth 15,000 $ për të bërë një prokuror të ndryshojë përgjigjet e SAT (testi të pranimit në universitet) të vajzës së saj 19-vjeçare Sophia.

NEYMAR NIS NJË LIDHJE TË RE DASHURIE, NJIHUNI ME SUPERMODELEN

Një histori e re dashurie duket se po lind për brazilianin Neymar.

Ylli i PSG-së kohët e fundit është duke flirtuar me modelen Natalia Baruliçi. Bukuroshja e cila numëron plot 2 milionë e 500 mijë ndjekës në “Instagram”, shfaqet tepër joshëse në fotot e saj në rrjetet sociale.

Sipas medias braziliane “O Dia’, kohët e fundit, Natalia dhe Neymar, janë parë së bashku në Paris, teksa janë takuar disa herë.

Mësohet se Natalia në të kaluarën ka pasur një lidhje me këngëtarin e famshëm Maluma, por interesimi i Nejmarit, duket se e ka joshur së tepërmi bukuroshes, e cila i ka bërë dalje Malumës.

Pozicioni i gjumit që rrit vdekjen foshnjore, ja rekomandimet e pediatrëve...

Kur doni që ta vini foshnjën në gjumë, madje edhe kur dremit, shtrijeni gjithmonë në shpinë.Ky është pozicioni më i sigurt i gjumit,...

NJIHUNI ME ALINËN, 6-VJEÇARJA MË E BUKUR NË BOTË

Një vogëlushe 6-vjeçare nga Rusia, e quajtur Alina Yakupova, është cilësuar si vajza më e bukur në botë.6-vjeçarja nga Moska e ka nisur modelimin...

‘A DO FLIJE NJË NATË ME ALBIN KURTIN?’, KËSHTU PËRGJIGJET KËNGËTARJA...

Mes të ftuarve në një emisionin ishin edhe Bledi Mane dhe Iva Aliko.Gjatë bisedës, nuk munguan ngacmimet e gazetarit për lidhjen e shumëpërfolur të...

Zonja e parë e Kosovës pozon me fustan të gjatë, siç...

Lumnije Thaçi, bashkëshortja e presidentit të Kosovës kohën e fundit dukshëm po i kushton më shumë rëndësi pamjes së saj.Së fundmi, ajo është paraqitur...

Ja si mund te dukeni bukur edhe pa make up

Çka duhet të përdorni për të pasur një fytyrë të bukur edhe pa makeup?Shumica e vajzave vendosin makeup për shkak që nuk ndihen mirë...

Nusja e Milot Rashicës sjell imazhet me të gjitha veshjet në...

Futbollisti i Kombëtares së Kosovës, Milot Rashica po i jep fund beqarisë këtë muaj.E e fejuara Rashicës, Belkiz Kera, ditët e fundit ishte pjesë...