fbpx
Wednesday, June 12, 2024
Duket se nuk ka paqe për aktoren e famshme Shannen Doherty. Aktorja amerikane, e njohur për rolin e Brenda-s në serialin “Beverly Hills” është sërish e sëmurë. 49-vjeçarja, prej disa muajsh po vuan fazën e katërt të kancerit. Siç...
Presidenti Donald Trump është infektuar me koronavirus. Ashtu sikurse bashkëshorti, edhe Melania Trump është prekur nga Covid-19.Lajmi vjen fill pas ditës së djeshme, kur këshilltari i Presidentit, Hope Hicks, rezultoi pozitiv. “Do ta nisim menjëherë karantinën dhe proçesin e...
Nëse jetoni në një vend ku bie borë gjatë dimrit, atëherë ka të ngjarët dini se flokët tuaja pësojnë ndryshime.Moti i dimrit është i ashpër në të gjitha strukturat dhe llojet e flokëve. Ashtu si lëkura, flokët kanë nevojë...
Teksa coronavirusi i ri vijon të shkaktojë viktima dhe të infektojë çdo  ditë e më shumë njerëz në të gjithë botën, një lajm i mirë vjen nga Italia.Specialistët italianë shprehen se kanë arritur të izolojnë një pjesë të ADN-së...
Trajtimet për një lëkurë të bukur dhe të re, funksionojnë vërtetë?Nëse duam të luftojmë shenjat e plakjes, mund të përfitojmë nga një seri kurash, trajtimesh që mund të na ndihmojnë vërtetë për të hequr rrudhat dhe për të...

Zbardhni dhëmbët me këtë recetë limoni

Janë dy përbërës natyralë që mund të ndihmojnë për t'i mbajtur dhëmbët tanë të bardhë, duke parandaluar njollat antiseptike: janë limoni dhe soda e bukës që së bashku ndihmojnë për të zgjatur efektin e dhëmbëve të bardhë nga dentisti.Shtrydhni...
David Beckham e kishte puthur vajzën e tij Harper në buzë, ndërsa të njejtën gjë e bën edhe Viktoria. Për ta duket se kjo është një gjë normale, mirëpo kjo shkaktoi reagimin e opinionit publik.Edhe pse psikologët thonë se...
Sipas shkencëtarëve ne mund ta kontrollojmë shëndetin e trurit tonë me një test të thjeshtë. Me këtë test mund të zbulojmë gjasat që ne të kemi një sulm në tru.Hulumtues nga Univeriziteti i Tokios kanë punuar me një grup...
Për të trajtuar belbëzimin me rezultatet më të mira është e nevojshme të kujdeseni për atë herët, më së miri do të ishte para moshës 7 vjeçare, dhe në çdo rast “brenda” adoleshencës, sepse në moshë të rritur, përmirësimet...
Ka shumë debate sa i përket çështjes së dietave të shëndetshme.Veganët besojnë se shmangia e produkteve të kafshëve është dieta më e mirë, ndërkaq entuziastët e dietës ketogjenike duan të hanë vetëm yndyrë ep proteina, transmeton Telegrafi.Por, ekziston një...
Kur doni që ta vini foshnjën në gjumë, madje edhe kur dremit, shtrijeni gjithmonë në shpinë.Ky është pozicioni më i sigurt i gjumit, për të ulur rrezikun e sindromës së vdekjes së papritur të foshnjës (SVPF). Ndonjëherë e...
Disa profesione e rrezikojnë më tepër shëndetin e zemrës te femrat, por cilat janë ato? Një studim i fundit mund ta ketë zbuluar përgjigjen.Problemet me zemrën janë një ndër sëmundjet më të pranishme te njerëzit në ditët e sotme.Edhe...
Ekspertët e ushqimit bëjnë të ditur se ushqimet për fëmijë përmbajnë të paktën një kemikal toksik.Ekspertët i këshillojnë prindërit që mos t'i ushqejnë fëmijët e tyre me produkte të orizit.Sipas  hulumtimeve të fundit ushqimet e fëmijëve kanë gjithnjë e...
Shkencëtarët kanë zhvilluar një test gjaku që mund të parashikojë predispozitat për vdekje në 10 vitet e ardhshme.Një ekip shkencëtarësh në Gjermani pasi analizuan të dhënat e 44 mijë njerëzve, zbuluan 14 tregues në gjak që duket se ndikojnë...
Lajm i keq për personat e dhënë pas karrierës dhe që u pëlqejnë flokët e gjata.Hulumtuesit kanë zbuluar se personat që punojnë më gjatë se 52 orë në javë janë dyfish më të prirë të mbesin pa flokëKjo është...
Hetem Ramadani i cili befasoi me thëniet e tij se sëmundjet mund të shërohen pa ilaçe, duke treguar se sëmundja e kancerit mund të shërohet edhe me ushqim nëse e gjeni në faza të hershme të saj.“Sëmundjet e njeriut...
Ka kaq shumë ushqime që ne duhet të hamë për të qenë të shëndetshëm, por shpesh ushqehemi me ushqim të pashëndetshme. Sot do t’ju flasim për gjellën që shkatërron kolesterolin, shmang sulmin në zemër dhe siguron energji.Për të përmirësuar...
Menaxhimi i emocioneve është shpesh një proces i ndërlikuar. Ndonjëherë është e nevojshme t’i zbusni, të heshtni ose të mbani qetësinë në momente stresi. Nëse dëshironi të mos i lëndoni marrëdhëniet personale duhet të veproni në këtë mënyrë. Mirëpo,...
Të gjithë e ndjejmë të ftohtin dhe nxehtin ndryshe, por disa njerëz vazhdimisht e kanë të ftohët dhe nuk e kanë idenë se përse ndodh kjo.Gjëndra juaj tiroide mund të mos jetë duke funksionuar mirëHipotiroidizmi është sëmundje ku gjëndra...
Nëse ndiheni të pakënaqur sepse jeni mbi 25 vjeç dhe akoma nuk e keni gjetur njeriun e zemrës, qetësoheni! Mos e merrni me vrap!Sipas shkencës, gratë e gjejnë dashurinë e vërtetë vetëm midis moshës 27 deri 35 vjeç.Hannah Fry...
Të gjithë e marrim telefonin me vete.Na është bërë zakon dhe edhe pse e dime qe nuk duhet, vijojme ta bëjmë një veprim të tillë. Megjithatë, ky zakon të jeni të sigurt se ju krijon probleme tepër serioze.Një prej...
Kombinimi I këtyre dy përbërësve, gjen një përdorim të gjerë edhe në kozmetike dhe si mjet për ruajtjen e shëndetit. Disa nga benefitet e këtij kombinimi janë:Rigjeneron lëkurën– qumështi dhe mjalti kanë veqori antimikrobike. Kjo veqori bëhet edhe më...

Duart, treguesi më i mirë i shëndetit tuaj

Djersitja e tepërt (hiperhidroza) dhe stresi mund të jenë arsye për pëllëmbët e djersitura. Mundohuni të kufizoni konsumimin e alkoolit dhe të mësoni të kontrolloni nivelin e stresit përmes meditimit ose teknikave të frymëmarrjes. Nëse asgjë nuk duket se...
Të gjitha gratë në një pikë të jetës kanë përjetuar dhe përjetojnë cikël të vonuar.Mund të jetë befasuese kur cikli menstrual vjen pa pritur dhe më herët. Por, një cikël i vonuar mund të jetë shumë stresuese dhe shpesh...
Qepët janë një produkt shumë i përdorur nga të gjithë. Që në kohët e lashta, popujt e ndryshëm e kanë përdorur qepën si  mjet që përmirëson cilësinë e jetës, duke parandaluar sëmundje dhe probleme të tjera të shëndetit.Qepër kanë...
Konsumimi i sa më shumë frutave është një mënyrë e mirë për të menduar për mirëqenien fizike dhe mendore. Ndaj dhe ne ju këshillojmë të konsumoni këta 20 fruta sepse vlerat e tyre janë të jashtëzakonshme.Në çfarëdolloj diete, një...
Hulumtuesit e universitetit të Baltimorit “Johns Hopkins” kanë konstatuar që kafja e mëngjesit vërtet është e nevojshme, sepse nëse nuk e pimë mund të hetohen simptoma të krizës së abstinencës.Ekipi i ekspertëve amerikanë thekson që një filxhan kafe në...
Ekspertët thonë se simptomat e alergjisë dhe astmës mund të zbuten me anë të ushqimit: shmangia e disa ushqimeve dhe konsumimi i shtesës së vitaminave dhe mineraleve, mund t’iu ndihmojë.Është me rëndësi që të eliminohen proceset inflamatore në organizëm....
Dr. David Ludwig, ekspert për nutricizëm dhe obezitet në Fakultetin e Mjekësisë të Universitetit të Harvardit, ka shpikur planin e ushqimit të cilin e ka prezantuar në librin e vet “Always Hungry”Programi fillon me “frenimin e dëshirës” për artikuj...
Shumë prej neve e njohin dikë që hanë çfarë të dëshiroj dhe përsëri nuk shtojnë peshë fare. Shkencëtarët kanë analizuar trupat e njerëzve që hanë ushqime të ndryshme por janë mbesin të dobët.Njerëzit që janë natyralisht të hollë mund...
Pikat e zeza janë një papastërti e lëkurës që mund të bëhet e bezdisshme sa herë shihni veten në pasqyrë. Për fat të mirë ekzistojnë disa metoda natyrale për të parandaluar shfaqjen e pikave të zeza ose për t’i...
Lindja me operacion kryhet për shkak të indikacioneve të qarta. Duke marrë parasysh numrin e madh të lindjeve tek ne dhe përqindjen e lindjeve me prerje cezariane, komplikacionet janë të rralla, thotë gjinekologu Memli Morina.Sipas tij këto operacione kryhen...
Bluzat e bardha janë vdekje sa herë mendohesh për t’i veshur. Shumë prej tyre e kanë zbehur ngjyrën dhe shkëlqimin, aq sa janë bërë për t’u hedhur në pIehra, sidomos nëse kanë filluar të duken njollat e djersës në...
Hulumtime të reja kanë sugjeruar që pirja e çajit mund të jetë e mirë për trurin tuaj si dhe të pengojë plakjen.Shkencëtarët tani thonë se konsumimi i rregullt i çajit mund të jetë një zgjedhje e thjeshtë jetese që...

Zbulohet aksidentalisht ilaçi i tullacëve

Një grup shkencëtarësh besojnë se kanë zbuluar gabimisht një kurë që zgjidh një herë e përgjithmonë problemin e rënies së flokëve.Lajmi i mirë për të gjithë ata që janë shndërruar në qerosë pa dëshirën e tyre mbërrin nga Universiteti...
Në momentet e nervozimit, lodhjes, ankthit apo inatit prindërit u thonë fëmijëve të tyre gjëra të cilat nuk i mendojnë. Disa nga ato mund ta bëjnë fëmijën të qeshë apo të nevozohet dhe ai, por disa të tjera mund...
Njerëzit shpesh thonë se inteligjenca është diçka e lindur dhe disa njerëz janë më fat që e kanë. Mirëpo, ka edhe nga ata që e hedhin poshtë këtë hipotezë. Inteligjenca mund të trashëgohet ose fitohet. Sipas ekspertëve, mjedisi rreth...

“Të hash, e të mos trashesh” zbulohet sekreti

Ky është përfundimi i një studimi të kryer nga një ekip aktiv në Institutin e Shkencave Shëndetësore Nestlè. Hulumtimi, detajet e të cilit u botuan në faqet e American Journal of Clinical Nutrion, monitoruan situatën e një kampioni prej...
Siç e dimë të gjithë, nuk duhet të përdorni shumë shpesh manikyr në thonjtë tuaj sepse ato do të fillojnë të thahen dhe të zverdhen.Megjithatë, ky lloj i kozmetikës mund të shkaktojë dëme shumë më serioze se kaq në...
Është një dialog dhe një pikëpyetje e përhershme që prej vitesh bëhet tek njerëzit: uji i gazuar e dëmton seriozisht shëndetin tonë? Po ndoshta është më i mirë se të gjithë sodat me sheqer apo pijet e tjera të...
Dhimbja e kokës është njër dhimbjet më të padurueshme që ekzistojnë.Sa herë ju kap një e tillë, uroni të keni në çantë ndonjë qetësues ose vraponi drejt farmacisë së parë për të blerë një të tillë.Megjithatë, sipas një studimi...
Shumë shpesh njerëzit kanë tendencë të flasin me mendjen e  tyre me zë të lartë. Disa njerëz e bëjnë këtë rregullisht dhe disa më rrallë. Mirëpo a është kjo gjë normale? Sipas ekspertëve të flasësh me vetën është shumë...
Sipas një hulumtimi të bërë nga Agjencia Ndërkombëtare për Kërkim mbi Kancerin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), pirja e dy gotave pije me sheqer ose ëmbëltues në ditë mund të rrisë rrezikun e vdekjes së hershme.Sipas lajmit të...
Lëngu i kokosit, i quajtur ndryshe si “Lëngu i Jetës”, ka vlera tepër ushqyese dhe ofron një gamë të gjerë të përfitimeve shëndetësore.Shumë studime kanë treguar se ai vepron si antioksidant i fuqishëm, antiinflamator, antibakterial, dhe si agjent antiviral,...
Domatet janë një sallatë e preferuar verore e shumë njerëzve. Frutat e lëngshme dhe freskuese të kuqe plot me likopen konsiderohen të sigurt dhe shumë të shëndetshëm, por domatet në të vërtetë mund të kenë disa efekte anësore të...

Arsyet pse duhet të konsumoni kos në mëngjes

Kosi është një nga ushqimet më të konsumuara nga shqiptarët. Ai mund të përdoret në forma të ndryshme dhe i kombinuar me produkte të shumta. Kosi mund të hahet siç është, mund të bëhet dhallë, tarator, mund të kombinohet...
Të deklarosh ndjenjat në rrjetet sociale nuk është diçka e jashtëzakonshme në ditët që po jetojmë. Ndonjëherë ndesheni në Instagram ose Facebook me çifte që në dukje paraqiten shumë të dashuruar: Foto romantike, dedikime marramendëse, surpriza të mëdha, dhurata...
Një opinioniste e Huffington Post ka bërë një eksperiment me veten. Alexii Lardis vendosi të mos ankohej për dy javë. Nuk ankohej më në orën 3 pasdite në zyrë se u lodh, nuk acarohej kur të tjerët i zinin...
Nëse jeni ndër ata për të cilët humbja e peshës është një mision pothuajse i pamundur, grupi juaj i gjakut mund të jetë arsyeja.Nutricionistja Sima Khan sqaron se njerëzit me grup gjaku AB + ose AB – e kanë...
Këtu janë pesë gabime që, pa e ditur, mund të jesh duke bërë gjatë larjes së flokëve.1. Përdor shampo çdo ditë dhe përdor po atë shampo gjatë gjithë vititJo vetëm që e përdor shampon shumë shpesh, një herë në...
Zgjatja e qerpikëve në mënyrë artificiale, tashmë është shndërruar në një proces estetik që mund të kryhet nga gjithkush që ka një ‘karton’ trajnimi 1, 3 apo gjashtë mujor ! Duket se çdo parukeri e specializuar apo jo, ofron...
Dieta ketogjene përqendrohet në konsumimin e yndyrnave të shëndetshme, proteinave dhe karburanteve të ulëta.Kjo lloj diete është 75% yndyrë, 20% proteina dhe 5% karbohidrate. Por këto numra mund të ndryshojnë, bazuar në rekomandimet e mjekut ose dietologut tuaj.Qëllimi i...
Listën e sëmundjeve më vdekjeprurëse në botë deri tani e kryesonin ato kardiovaskulare.Por zbulimi i fundit tregon tjetër gjë: Vrasësi më i madh në mesin e njerëzve të moshës së mesme, dhe në vende të konsideruara të pasura, sipas...
Dr Sarah Grey është padyshim një prej mjekëve më të veçantë botë, për shkak të tatuazheve të shumta që mban në trup.Ajo po përpiqet që të thyejë paragjykimet, për “profesionistët me tatuazhe”.Modelja dhe mjekja 31-vjeçare, që punon në një...
Stili i jetës, mungesa e aktiviteteve si dhe përdorimi i shumë ushqime të pashëndetshme, janë vetëm disa nga faktorët, që ndikojnë në shkaktimin e dhimbjes së shpinës dhe eshtrave në përgjithësi.Përdorimi i medikamenteve, për të qetësuar dhe trajtuar dhimbjen...
Një i ri besohet se ka humbur shikimin dhe dëgjimin për shkak të përdorimit të tepërt të ushqimeve të shpejta, shkruan The Telegraph.17-vjeçari ka aplikuar një dietë që përmban patatina, bukë të bardhë dhe mish të procesuar për një...
Për shumë burra, të mos pasurit flokë është një temë e ndjeshme: ata mund të ndjehen sikur janë më pak tërheqës dhe mashkullor. Sidoqoftë, një hulumtim i kryer së fundmi ka treguar se nuk ka asnjë arsye për një...
Prindër, ju që keni fëmijë, të cilët do të fillojnë shkollën për herë të parë, përpiquni të flisni me ta.Tregojini se si e keni pritur ju vetë këtë çast.Çfarë keni përjetuar; sa frikë keni patur, por edhe sa kënaqësi...
Dhimbjet e nyejve, qafës, këmbëve, shpinës etj., janë të tmerrshme dhe shpeshherë janë rezultat i stresit, qëndrimit të dobët dhe stilit të pashëndetshëm të jetesës.Shpeshherë njerëzit kanë tendenca ta injorojnë këtë dhimbje derisa dhimbja fillon të shndërrohet në diçka...
Qepët janë ilaç natyral për shërimin e shumë sëmundjeve.Qepa vjen nga familja e Alliumit dhe është e pasur me sulfur, gjë që e furnizon atë me veti antibiotike dhe antiseptikeSidoqoftë, shumë pak i dinë efektet e saja të mahnitshme...

Përziejeni qumështin me këtë përbërës

Perimet, frutat dhe erëzat janë pjesë e disa prej kurave më të mira mjekësore që njeriu mund të përdorë kundër shumë sëmundjeve dhe çrregullimev.Një prej këtyre kurave bashkon qumështin dhe hudhrën për të krijuar një lëng të fuqishëm kundër...
Më poshtë keni shtatë fakte për gurët në veshka.1. Për shkaqe të panjohura numri i personave me gurë në veshka është rritur në vitet e fundit. Në vitet e 70-ta të shekullit të kaluar, 3.8 % e njerëzve kishin...
Një nga simptomat më të bezdisshme të gripit është padyshim hunda e bllokuar.Sipas ‘Prevention’ ka disa mënyra që mund t’ju ndihmojnë të zhbllokoni hundët pa përdorur mjekime specifike.Truku i parë është përkulja e kokës mbrapa, mbajtja e hundëve dhe...

Ky është efekti i farave të shalqirit

Askush nuk e ka menduar se farat e shalqirit mund të jenë aq të shëndetshme.Shalqiri është një frutë, i cili ka prejardhjen nga Afrika e Perëndimore.Brenda shalqirit gjenden një numër i konsiderueshëm i farave, këto për disa janë të...
Ne të gjithë duam të mbajmë higjienën e gojës dhe të kemi dhëmbët më të bukur dhe më të bardhë. Prandaj, ne shpesh blejmë preparate (të cilat përmbajnë shumë kimikate të dëmshme) për zbardhjen dhe të ngjashme.Ne as nuk...

Sëmundja po ecën shpejt, aktorja amerikane thotë se i mbetet pak...

Duket se nuk ka paqe për aktoren e famshme Shannen Doherty. Aktorja amerikane, e njohur për rolin e Brenda-s në serialin “Beverly Hills” është...

NJIHUNI ME ALINËN, 6-VJEÇARJA MË E BUKUR NË BOTË

Një vogëlushe 6-vjeçare nga Rusia, e quajtur Alina Yakupova, është cilësuar si vajza më e bukur në botë.6-vjeçarja nga Moska e ka nisur modelimin...

‘A DO FLIJE NJË NATË ME ALBIN KURTIN?’, KËSHTU PËRGJIGJET KËNGËTARJA...

Mes të ftuarve në një emisionin ishin edhe Bledi Mane dhe Iva Aliko.Gjatë bisedës, nuk munguan ngacmimet e gazetarit për lidhjen e shumëpërfolur të...

Zonja e parë e Kosovës pozon me fustan të gjatë, siç...

Lumnije Thaçi, bashkëshortja e presidentit të Kosovës kohën e fundit dukshëm po i kushton më shumë rëndësi pamjes së saj.Së fundmi, ajo është paraqitur...

Ja si mund te dukeni bukur edhe pa make up

Çka duhet të përdorni për të pasur një fytyrë të bukur edhe pa makeup?Shumica e vajzave vendosin makeup për shkak që nuk ndihen mirë...

Nusja e Milot Rashicës sjell imazhet me të gjitha veshjet në...

Futbollisti i Kombëtares së Kosovës, Milot Rashica po i jep fund beqarisë këtë muaj.E e fejuara Rashicës, Belkiz Kera, ditët e fundit ishte pjesë...