fbpx
Sunday, April 11, 2021
Një dietë ketogjenike përqëndrohet në konsumimin e yndyrave të shëndetshme, proteinave dhe karbohidrateve të ulëta. Zakonisht, një dietë e tillë është 75% yndyrë, 20% proteina dhe 5% karbohidrate. Por këto shifra mund të ndryshojnë, bazuar në rekomandimet e mjekut ose...
Duket se nuk ka paqe për aktoren e famshme Shannen Doherty. Aktorja amerikane, e njohur për rolin e Brenda-s në serialin “Beverly Hills” është sërish e sëmurë. 49-vjeçarja, prej disa muajsh po vuan fazën e katërt të kancerit. Siç...
Kujdesi për një lëkurë të butë dhe të lëmuar është shumë i rëndësishëm për parandalimin e plakjes së saj, veçanërisht në përpjekjet për të luftuar rrudhat. Pavarësisht se sot, në dyqane të kozmetikës apo edhe në farmaci gjenden lloje...
Teksa coronavirusi i ri vijon të shkaktojë viktima dhe të infektojë çdo  ditë e më shumë njerëz në të gjithë botën, një lajm i mirë vjen nga Italia.Specialistët italianë shprehen se kanë arritur të izolojnë një pjesë të ADN-së...
Fruti i arrës përmban deri në 60% yndyrë. Gjithashtu përmban karbohidrate, albumin, fosfor, kalium, kalcium etj. Është i pasur gjithashtu me vitaminat C, B, P, A, vaj eterik dhe lëndë ngjyrosëse. Lëngu që merret pas zierjes së gjetheve tëarrës...
Personat me probleme të zemrës që nuk marrin statinat ashtu siç u përshkruhet rrezikojnë të vdesin përbrenda vitit, ka paralajmëruar një studim. Pilulat e uljes së kolesterolit të marra nga miliona njerëz janë ndër “medikamentet më efektive” për sëmundjet e...
Azotemia është një bllokim i menjëhershëm apo gradual i daljes jashtë të urinës. Shkakton helmim të gjakut dhe si rrjedhojë helmohet i gjithë organizmi.Shkaqet e bllokimit të urinës janë të shumta: pakësim i gjakut që shkakton në veshka: trauma,...

Dietat që ju duhen për një muaj

Ka kaq shumë dieta, por jo të gjitha janë efektive. Disa prej tyre janë edhe të dëmshme për shëndetin tonë. Për të gjetur një metodë efektive dhe të shëndetshme që do t’ju tregojë rezultatet në 1 muaj, ju rekomandojmë...
Mjekët gjithashtu nuk janë të sigurt se çfarë shkakton këtë sindromë, edhe pse shumë mendojnë se mund të jetë një kombinim faktorësh. Sindroma e lodhjes kronike në thelbin e saj është një çrregullim që e bën një person të ndihet...
Po keni probleme me shikim kohët e fundit? Ndoshta do iu duhet kjo recetë natyrale për përmirësim të gjendjes. Mbajtja e shëndetit të syve në nivel është një nga gjërat më të rëndësishme, por mjaft të neglizhuar nga njerëzit, transmeton...
Ka dy shkaqe të zakonshme të dhimbjeve lidhur me tretjen. Së pari, probleme emocionale si ankthi dhe depresioni. Së dyti, një marrje e rregullt e ilaçeve që irritojnë stomakun. Kjo do të thotë që secili prej nesh është në...
Dhimbjet e mesit dhe ajo e nervit shiatik mund të trajtohen nëpërmjet shumë kurave natyrale. Foto: FlickrStatistikat tregojnë se një në dhjetë persona në botë vuajnë nga forma të ndryshme të dhimbjes së mesit.Një prej dhimbjeve më të përhapura...
Hemorragjia e hundës shkaktohet nga shumë faktorë si: dhimbja e kokës, zhurmat në vesh, infarkti i venave të portës së mëlçisë së zezë.Kjo në shumicën e rasteve ndodh tek të rinjtë, sidomos nga goditjet, rrëzimet, mërzitjet, pijet alkoolike si...

Spinaqi parandalon stresin

Radikalët e lirë janë nënprodukte të metabolizmit.Ata mund të shkaktojnë stres oksidativ, gjë që shkakton plakjen e shpejtë. Kjo gjithashtu rrit rrezikun e kancerit dhe diabetit. Për të mos ndodhur kjo preferohet të konsumoni spinaq, shkruan Klan Kosova. Pasi ai përmban...

Kujdes me stresin, dëmton lëkurën

Një bashkëpunim i shkencëtarëve të Universitetit të Mjekësisë në Berlin dhe të Universitetit Kanadez të McMasterit në realizimin e një studimi të ri ka treguar se stresi mund të shkaktojë sëmundje inflamatore të epidermës dhe të dobësojë qelizat e...
Vetëm për shkak se disa vende na janë të padukshme, kjo nuk do të thotë që rregullisht t’i verifikojmë, sepse kjo mund të na shpëtojë jetën.Është shumë me rëndësi që rregullisht t’i verifikojmë hapësirat midis gishtave të këmbëve, sepse...
Hipertensioni apo tensioni i lartë i gjakut padyshim është një nga problemet më të mëdha për shëndetin e njeriut.Tensioni i lartë i gjakut është një nga shkaktarët kryesor të sëmundjeve të zemrës. Kohëve të fundit një numër i madh...

Lulja që mund të shkatërrojë kancerin

Luftues i fortë kundër sëmundjeve të rënda, të tumoreve, mund të bëhet edhe lulja e verdhë që përdoret në shëndetësi për shërimin e shumë sëmundjeve.Në mbarë botën njihet si shenjë mbrojtëse në luftën kundër kancerit. Bëhet fjalë për narcisin....
Tensioni i lartë i gjakut mund të shkaktohet duke marrë sasi të lartë të kripës në trup.Por një ushqim që thuhet se ulë shtypjen e gjakut është çokollata e errët.Një përmbledhje e 15 provave sugjeroi që çokollata e pasur...
Shpesh vuajmë për të gjetur ushqime që na ndihmojnë të tresim shpejt yndyrën e akumuluar. Në këtë artikull do të mund të gjeni perimet që duhet të konsumoni për të humbur peshë.Harroni dietat me të cilat mbeteni gjithë kohën të...
Kjo pasi një studim i American Journal of Clinical Nutrition gjeti se gratë që konsumuan së paku një herë në ditë një produkt i cili përmban qumësht si akullorja ndihmon të humbësh peshë më shumë.Por të gjitha këto nuk...
Migrena mund të rrisë rrezikun për të patur rrahje të çrregullta të zemrës. Njerëzit që vuajnë nga migrena me simptoma vizuale, duke përfshirë drita të lehta, vizion të paqartë ose spote të verbuara, janë 30 për qind më të...
Të deklarosh ndjenjat në rrjetet sociale nuk është diçka e jashtëzakonshme në ditët që po jetojmë. Ndonjëherë ndesheni në Instagram ose Facebook me çifte që në dukje paraqiten shumë të dashuruar: Foto romantike, dedikime marramendëse, surpriza të mëdha, dhurata...
Imagjinoni se po qëndroni para pasqyrës me një buzëqeshje në fytyrën tuaj duke festuar humbjen tuaj të peshës. A doni të digjni dhjamin ndërsa mbani nivelin e ulët të sheqerit në gjak? Atëherë duhet të hani disa lloj ushqimesh, transmeton...
E keni pyetur ndonjëherë veten përse të gjitha gratë japoneze kanë një trup perfekt, të tonifikuar dhe lëkurë të pastër.Po të bëni vetëm një kërkim të vogël në internet për to, do të zbuloni një ritual që ato e...

Duart, treguesi më i mirë i shëndetit tuaj

Djersitja e tepërt (hiperhidroza) dhe stresi mund të jenë arsye për pëllëmbët e djersitura. Mundohuni të kufizoni konsumimin e alkoolit dhe të mësoni të kontrolloni nivelin e stresit përmes meditimit ose teknikave të frymëmarrjes. Nëse asgjë nuk duket se...
Qepët janë një produkt shumë i përdorur nga të gjithë. Që në kohët e lashta, popujt e ndryshëm e kanë përdorur qepën si  mjet që përmirëson cilësinë e jetës, duke parandaluar sëmundje dhe probleme të tjera të shëndetit.Qepër kanë...
Besojeni ose jo, shumica e qelizave të kuqe që trupi prodhon vijnë nga palca e kockave – një substancë dhjamore që gjendet në sasi të lartë tek fundet e kockave. Te personat që vuajnë nga leukemia, një nga këto...
Limonët e ngrirë përmirësojnë shëndetin tuaj dhe mund të trajtojnë edhe sëmundje të rënda, siç janë diabeti ose obeziteti.Ajo që shumë njerëz nuk e dinë është se përqendrimi më i lartë i lëndëve ushqyese është brenda lëvozhgës së limonëve,...
Ulçera e stomakut është një sëmundje e dhimbshme që prek miliona njerëz në botë. Bakteri H.Pylori është shkaktari kryesor i dëmtimit të shtresës së stomakut, megjithatë ulçera mund të shkaktohet edhe nga abuzimi me aspirinë, ibuprofen e ilaçe...
Speci djegës është përdorur prej shumë kohësh kundër disa problemeve shëndetsore.A e keni provuar ndonjëherë mjaltin me spec djegës?Është i ëmbël dhe i zjarrtë. Ka një shije, e cila duket sikur të ka munguar gjithë jetën. Në lugën e...

Përfitimet nga lëngu i rrepës

Rrënja e trashë si dhe gjethet e rrepës (kur janë të reja) janë pjesët e ngrënshme të kësaj perimeje. Rrënjët e rrepave mund të jenë në formën e topit ose të zgjatura, në formën e një veze. Shija e...
Ushqimet jeshile të tilla si sallata, lakra, spinaqi po edhe arrat, farat, fasulet dhe qumështi i sojës mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit LDL (të keq) në organizëm dhe kjo sipas një studimi të bërë nga Dr. David...
Një parim themelor i mjekësisë është se nëse nuk e përdorni një muskul ai bëhet më i dobët. Ashtu si çdo muskul tjetër, ju duhet të stërvitni edhe muskujt e syve tuaj dhe t’i mbani ato në gjendje të...
Kolesteroli dhe presioni i lartë i gjakut po kthehen në një ndër problematikat më të mëdha shëndetësore.Ato janë shkaktare të sëmundjes së zemrës, e cila më pas mund të dërgojë në sulm dhe vdekje të parakohshme, transmeton portali arbresh.infoSipas...
Venat e zgjeruara janë një problem i zakonshëm vaskular që i prekë si meshkujt ashtu edhe femrat, edhe pse më shumë vuajnë femrat.Përveç se është një problem estetik, venat e zgjeruara mund të jenë edhe të dhimbshme gjithashtu.Kjo gjendje...
Trajneri i fitnesit Craig Ballantine shkruan në një blog në lidhje me ngrënien e shëndetshme de gjumin. Ai ka zhvilluar një formulë, falë së cilës çdokush mund të bëjë gjumë të mirë dhe të zgjohet me përplot enërgji ditën tjetër,...

Ushqimet që kurojnë prostatën

Sipas studimeve të fundit, pretendohet se mënyra e ushqyerjes së meshkujve ndikon në rritjen e rrezikut e kancerit të prostatës.1 – Një program i pasur me fibra, karbohidrate, me pak yndyra dhe proteina ul me 70% rrezikun e kancerit...

Pse dhemb koka pasi qajmë?

Të qarët është një reagim natyror i trupit ndaj emocioneve që mund të jenë shteruese nga aspekti fizik dhe psikik.Kur një e qarë e fortë shkakton dhimbje koke, ka hapa që një person mund të marrë për të ndihmuar...
Të flesh me fëmijët në një krevat është një gjë mjaft e zakonshme për prindërit, por një studim i fundit paralajmëron këta të fundit ta mendojnë mirë përpara se të marrin fëmijët në shtratin e tyre, pasi një gjë...
Në një ditë shumë të nxehtë, patjetër që një gotë ujë e ftohtë do t’iu shijonte shumë. Mirëpo ekspertët tregojnë se konsumimi i ujit shumë të ftohtë mund të shkaktojë probleme me shëndetin tonë. Disa nga arsyet se pse...

Teknikat popullore që ju ndihmojnë të zgjateni

Tashme falë disa metodave popullore efektive një blogere e njohur angleze tha se ishte zgjatur me 1.5 cm në javë.Kjo falë ushtrimeve që realizojnë shtrirjen e shtyllës kurrizore dhe rritjes së lartësisë së diskut ndërvertebral me 1-2 mm. Postura...
Ne të gjithë duam të mbajmë higjienën e gojës dhe të kemi dhëmbët më të bukur dhe më të bardhë. Prandaj, ne shpesh blejmë preparate (të cilat përmbajnë shumë kimikate të dëmshme) për zbardhjen dhe të ngjashme.Ne as nuk...

Kam shumë dhimbje gjatë periodave, pse?!

Dhimbja që shoqëron ciklin menstrual nuk është e njëjtë për të gjitha. Për disa është një ditë krejt normale (plus hemoragjinë), për disa të tjera janë ditë makthi. Dhimbjet mund të jenë kaq të sikletshme, sa gjithçka duan është...
Gjatë periudhës së shtatzënisë nënat ndjehen nervoz dhe të lumtura në të njëjtën kohë! Me aq shumë këshilla që njerëzit do t’ju japin gjatë kësaj periudhe rreth asaj se çfarë duhet të hani dhe çfarë jo, me siguri jeni...
Në një studim të huaj, u vëzhguan 680 pacientë nga klinika onkologjike dhe u krahasua me të njëjtin numër të meshkujve të të njëjtës moshë që përfaqësonin grupin e kontrollit.Është vërtetuar se njerëzit që filluan t’iu binin flokët në...

Këto janë ilaçet natyrore për kapsllëkun

Kapsllëku është me rëndësi të shërohet jo vetëm për shkak të dhembjeve dhe nervozizmit që i shkakton, por edhe për shkak se materiet e mbetura në trup duhet mbajtur sa më pak.Nëse kapsllëku për shumicën është temë tabu mbi...
Historikisht, qenia njerëzore është përpjekur të gjejë eliksirin e përjetësisë. Kushdo kërkon të qëndrojë përgjithmonë i ri! Por teksa orientohemi drejt mjeteve moderne harrojmë në fakt se metodat e vjetra janë gjithashtu çudibërëse, ndoshta edhe më shumë. Akupunktura dhe...
Sëmundja e mbitiroidizmit që mund të njihet edhe si: tiroidet, hipertirozë, thyrotoxicosis, hyperthyroidism ose sëmundja e gushës, mund të japë simptoma të ndryshme.Shqetësimet mund të vijnë tinëz dhe shumë vetë mendojnë se shkaktohen nga stresi, mbingarkimi në punë apo...
Ndodh që gjatë çdo muaji, pa u vënë re, hormonet në trupin tonë krijojnë kaos të vërtetë që reflekton në disponimin tonë, mendjen dhe lëkurën.Ky debalancim te femrat zvogëlohet gjatë ciklit menstrual, por duhet të dini se si duhet...
Truku më i thjeshtë që mund ta përdorni për ta lënë sheqerin dhe për të humbur peshë01:47 | 15 Qershorë 2019 Një grua 40-vjeçare, e quajtur Mary, nuk kishte pasur probleme mjekësore derisa ishte futur në fazën e menopauzës.Kjo grua...
Pirja e duhanit është një prej shkaktarëve më të mëdhenj të vdekjeve dhe sëmundjeve në botë.Vetëm në Mbretërinë e Bashkuar, çdo vit vdesin 78,000 persona nga pirja e duhanit, ndërkaq një pjesë shumë e madhe jetojnë me sëmundje të...

Dhimbjet, shenjë paralajmëruese e sëmundjeve

Dhimbjet janë një ndjenjë e pakëndshme dhe ndër shenjat më të shpeshta të sëmundjeve. Përmes tyre, trupi na paralajmëron se me të nuk është diçka në rregull.Sot, është vështirë të ndash angazhimet në punë, në shtëpi dhe kohën e...
Ekspozimi i vazhdueshëm në diell, çrregullimet hormonale dhe përdorimi i produkteve kozmetike jo cilësore janë disa prej shkaqeve kryesore që çojnë në shfaqjen e njollave kafe në fytyrë.Shumë femra vazhdojnë të mendojnë që këto njolla shfaqen vetëm tek nënat...
Një gjilpërë mund të na shpëtojë nga një bllokim i venave. Kjo mund të duket e çuditshme, por nëse bëhet në mënyrë të drejtë, ajo mund të jetë me të vërtetë vendimtare.Natyrisht kjo nuk është një “shërim” që zëvendëson...
Shëndeti i këmbës lihet pas dore nga shumë njerëz. Ne kujtojmë se këmbët tona janë të shëndetshme derisa shfaqen problemet e para.Nëse këto mund të duken si gjëra të zakonshme, ato në të vërtetë mund të jenë shenjë e...
Besojmë se nuk ka familje shqiptare që nuk ka ilaçe në shtëpi e disa prej tyre mos t’i kemi në frigorifer me idenë se po i ruajmë siç duhet. Në çdo rast, të gjithë duhet të dinë rregullat kryesore...
Njerëzit e prekur nga diabeti i tipit 1, janë më të rrezikuar nga frakturat, thotë një studim i fundit.Studimi në fjalë u krye në Mbretërinë e Bashkuar.Ekspertët analizuan të dhënat e 3300 personave të prekur nga diabeti i tipit...

Dobitë shëndetësore nga specat djegës

Shumë njerëz janë të fiksuar se nuk duhet të hajmë djegës e disa të tjerë i bëjnë pjesë e të gjitha shujtave.E vërteta është se specat djegës mund të bëjnë më shumë sesa thjesht ti jepni shije më të...
A e dini se dhimbja në qafën dhe shpatullën tuaj ka gjasa të vijë nga dora juaj?Sipas Jill Miller, krijuesi i Yoga Tune Up , aktivitetet e përditshme si shkrimi, mbajtja e një fëmije ose madje edhe biseda në...
Dieta ketogjene përqendrohet në konsumimin e yndyrnave të shëndetshme, proteinave dhe karburanteve të ulëta.Kjo lloj diete është 75% yndyrë, 20% proteina dhe 5% karbohidrate. Por këto numra mund të ndryshojnë, bazuar në rekomandimet e mjekut ose dietologut tuaj.Qëllimi i...
Një gjendje shëndetësore, e cila njihet si atrofia vaginale, vjen si rezultat i mungesës së estrogjenit, hormonit përgjegjës për zhvillimin seksual të femrës.Atrofia vaginal është inflamacioni, thatësia, dhe tëhollimi i lëngut të mureve vaginale.Simptomat e atrofisë vaginale mund të...

Romaneska, perimja e re e fermave shqiptare

Romaneska është një nga perimet me interesante që mund të gjesh në treg. Ajo bie menjëherë në sy për shkak të formës dhe kurorës krejt jashtë të zakonshmes, e megjithatë ka shumë konsumatorë që hezitojnë ta përfshijnë në ushqimet...

Shëro tiroiden me mjaltë dhe koriandër!

A po kërkoni një zgjidhje natyrale për tiroiden tuaj?Ndryshimet në gjëndrën e tiroides po bëhen gjithnjë e më të shpeshta dhe shfaqen deri në 7 herë më shpesh tek gratë sesa te meshkujt.Shkaqet për këtë mund të ndryshojnë, duke...
Dr. David Ludwig, ekspert për nutricizëm dhe obezitet në Fakultetin e Mjekësisë të Universitetit të Harvardit, ka shpikur planin e ushqimit të cilin e ka prezantuar në librin e vet “Always Hungry”Programi fillon me “frenimin e dëshirës” për artikuj...

Sëmundja po ecën shpejt, aktorja amerikane thotë se i mbetet pak...

Duket se nuk ka paqe për aktoren e famshme Shannen Doherty. Aktorja amerikane, e njohur për rolin e Brenda-s në serialin “Beverly Hills” është...

NJIHUNI ME ALINËN, 6-VJEÇARJA MË E BUKUR NË BOTË

Një vogëlushe 6-vjeçare nga Rusia, e quajtur Alina Yakupova, është cilësuar si vajza më e bukur në botë.6-vjeçarja nga Moska e ka nisur modelimin...

‘A DO FLIJE NJË NATË ME ALBIN KURTIN?’, KËSHTU PËRGJIGJET KËNGËTARJA...

Mes të ftuarve në një emisionin ishin edhe Bledi Mane dhe Iva Aliko.Gjatë bisedës, nuk munguan ngacmimet e gazetarit për lidhjen e shumëpërfolur të...

Zonja e parë e Kosovës pozon me fustan të gjatë, siç...

Lumnije Thaçi, bashkëshortja e presidentit të Kosovës kohën e fundit dukshëm po i kushton më shumë rëndësi pamjes së saj.Së fundmi, ajo është paraqitur...

Ja si mund te dukeni bukur edhe pa make up

Çka duhet të përdorni për të pasur një fytyrë të bukur edhe pa makeup?Shumica e vajzave vendosin makeup për shkak që nuk ndihen mirë...

Nusja e Milot Rashicës sjell imazhet me të gjitha veshjet në...

Futbollisti i Kombëtares së Kosovës, Milot Rashica po i jep fund beqarisë këtë muaj.E e fejuara Rashicës, Belkiz Kera, ditët e fundit ishte pjesë...