fbpx
Thursday, April 8, 2021
Shtatzënia, megjithëse eksperiencë e këndshme, din të sjell shumë brenga me vete.Sa do të zgjatë lindja, a do të keni shumë dhimbje, si ta kuptoni a është alarm i rrejshëm apo vërtet ka ardhur momenti për të lindur, etj.Për...
Është i ëmbël dhe i zjarrtë. Ka një shije, e cila duket sikur të ka munguar gjithë jetën. Në lugën e parë, ëmbëlsia e mjaltit të zgjon qiellzën ndërkohë që pak çaste më vonë përjeton nxehtësinë e papërmbajtur të...
Ndërsa moti bëhet gjithnjë e më i nxehtë në verë, akulloret shndërrohen në ushqimin e preferuar për shumë njerëz.Është e vërtetë se akullorja mund të na sjellë një ndjenjë freskuese gjatë stinës së nxehtë të verës, por jo të...
Sipas një hulumtimi të bërë nga Agjencia Ndërkombëtare për Kërkim mbi Kancerin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), pirja e dy gotave pije me sheqer ose ëmbëltues në ditë mund të rrisë rrezikun e vdekjes së hershme.Sipas lajmit të...
Si po rritet bebi juaj? Jeni në tremujorin e parë, këto gjëra duhet t’i dini! Zhvillimet e mëdha të kësaj jave : bebi mund ti mbyll sytë, të vrenjtet në fytyrë, të bëj urinën dhe madje të fus gishtin në gojë!...
Edhe marrja e një doze të ulët të aspirinës për të parandaluar sëmundjet e zemrës dhe goditjen e zemrës shoqërohet me një rrezik në rritje të gjakderdhjes në kafkë, sipas një raporti të ri.Hulumtuesit analizuan të dhënat nga 13...
Algat si laminaria, janë burimi më i mirë për të marrë jod. Ato ju ndihmojnë që tiroidet të funksionojnë normalisht, i mbajnë hormonet në nivelet normale dhe ju pengojnë të shtoni peshë.Kungulli i njomëNjë racion me kunguj të njomë...
Hirra është produkti magjik i cili krijohet gjatë prodhimit të djathit dhe kosit, dhe në të mbeten përbërësit më të mirë dhe më të vlefshëm të qumështit: 16 lloje proteinash, tetë minerale, vitamina kryesisht ato të grupit B, aminoacide,...
Qepët janë një produkt shumë i përdorur nga të gjithë. Që në kohët e lashta, popujt e ndryshëm e kanë përdorur qepën si  mjet që përmirëson cilësinë e jetës, duke parandaluar sëmundje dhe probleme të tjera të shëndetit.Qepër kanë...
Sipas një hulumtimi të ri, nëntë në 11 teste të shtatzënësisë nganjëherë dalin negative, ndonëse gratë që i bëjnë ato janë vërtet shtatzëna.Rreth 45 për qind e shtatzënive janë të paqëllimshme dhe vërtetimi i tyre është shumë i rëndësishëm...

Mos i hudhni bananet me lëkurë kafe!

Bananet janë të shëndetshme dhe të shijshme, por kur ata bëhen ngjyrë kafe në lëkurë, bëhen më të shëndetshme se bananet normale, shkruan Gazeta Metro.Përfitimet që mund të merrni nga bananet kafe, janë të mëdha. Për shembull, këto banane...
Pjesëmarrësit e një gare për larjen e dhëmbëve janë kritikuar nga dentistët për higjien të dobët orale në të gjithë botën.Në epizodën e mbrëmshme të “reality show”-it, pjesëmarrësit e këtij emisioni u panë duke larë dhëmbët me furça elektrike.Por,...
Listën e sëmundjeve më vdekjeprurëse në botë deri tani e kryesonin ato kardiovaskulare.Por zbulimi i fundit tregon tjetër gjë: Vrasësi më i madh në mesin e njerëzve të moshës së mesme, dhe në vende të konsideruara të pasura, sipas...
Ka shumë debate sa i përket çështjes së dietave të shëndetshme.Veganët besojnë se shmangia e produkteve të kafshëve është dieta më e mirë, ndërkaq entuziastët e dietës ketogjenike duan të hanë vetëm yndyrë ep proteina, transmeton Telegrafi.Por, ekziston një...
Jo shumë kohë më parë, yndyra ishte keqtrajtuesi i dietës. Para yndyrës ajo ishte kripa. Tani dieta pa sheqere ka shpërthyer në skenën e shëndetit dhe mirëqenies – dhe duket se ka kryesuar listën e shumë njerëzve për rezolutat...
Aftet, apo herpesi i buzës është një infeksion që shkaktohet nga virusi herpes simplex tipi 1. Njësoj si virueset e tjerë dhe ky i fundit është ngjitës përmes kontaktit fizik. Herpesi shfaqet zakonisht kur bie imuniteti dhe rreth zonën...
Vitaminat luajnë një rol të rëndësishëm, përsa i përket qetësimit dhe gjumit. Një mangësi e vitaminës, mund të çojë në çrregullim të gjumit, duke përfshirë këtu pagjumësinë. Sot, dritare.net do t’ju tregojë se cilat janë vitaminat që ju mungojnë...
Shumë shpesh njerëzit kanë tendencë të flasin me mendjen e  tyre me zë të lartë. Disa njerëz e bëjnë këtë rregullisht dhe disa më rrallë. Mirëpo a është kjo gjë normale? Sipas ekspertëve të flasësh me vetën është shumë...
Shikuesit e emisionit, Hospital në BBC 2 kanë mbetur të prekur nga historia e një pacienteje me kancer e cila zgjodhi jetën e fëmijës që kishte në bark në vend të sajës.Në episodin e tretë të programit u tregua...
Simptomat e diabetit të tipit 2 përfshijnë humbjen drastike të peshës, ndjenjën e lodhjes së vazhdueshme dhe shkuarjen shpesh në tualet.Por, ju gjithashtu rrezikoheni niveli i sheqerit të lartë nga një shenjë tjetër paralajmëruese në gishtat tuaj, të cilën...
Shumica e njerëzve nuk janë të vetëdijshëm se lëkura e bananes është po aq e shëndetshme sa i përket vlerave ushqyese sa vetë fruti.Lëkura përmban kalium, magnez, fibra dietike , kaliumi dhe vitamina B6, B12, transmeton Living.Problemi është se...

Pse djersisim gjatë natës?

Nëse zgjoheni natën për shkak të djersitjes dhe ndërroni bluzën, ky fenomen njihet si djersitje gjatë natës.Një nga shkaqet e djersitjes së natës te burrat mund të jetë rënia e nivelit të testosteronit.Gjatë plakjes, niveli i këtij hormoni gradualisht...
Kombinimi I këtyre dy përbërësve, gjen një përdorim të gjerë edhe në kozmetike dhe si mjet për ruajtjen e shëndetit. Disa nga benefitet e këtij kombinimi janë:Rigjeneron lëkurën– qumështi dhe mjalti kanë veqori antimikrobike. Kjo veqori bëhet edhe më...
Edhe pse, në të kaluarën, zorra qorre u konsiderua si 'ajo' pjesë e trupit pa funksion të veçantë, sot këto besime po ndryshojnë. Shumë shkencëtarë po pretendojnë se më në fund kanë zbuluar funksionin origjinal të organit. Sipas tyre, zorra...
Simptomat e diabetit tip 2 përfshijnë humbjen e papritur të peshës, ndjenjën e lodhjes së vazhdueshme dhe shkuarjen e shpeshtë në tualet. Por, ju gjithashtu mund të jeni në rrezik nga niveli i sheqerit të lartë nëse keni një...
Verifikimi i thjeshtë i cili mund t’jua zbulojë në cilën gjendje shëndetësore jeniKoha të cilën mund ta kaloni duke qëndruar në njërën këmbë është mënyra shumë e lehtë të parashikoni sa mirë do të plakeni, por edhe a do...
Dieta ketogjene përqendrohet në konsumimin e yndyrnave të shëndetshme, proteinave dhe karburanteve të ulëta.Kjo lloj diete është 75% yndyrë, 20% proteina dhe 5% karbohidrate. Por këto numra mund të ndryshojnë, bazuar në rekomandimet e mjekut ose dietologut tuaj.Qëllimi i...
Për të trajtuar belbëzimin me rezultatet më të mira është e nevojshme të kujdeseni për atë herët, më së miri do të ishte para moshës 7 vjeçare, dhe në çdo rast “brenda” adoleshencës, sepse në moshë të rritur, përmirësimet...
Grupi i gjakut AB është një nga grupet më të rralla të gjakut dhe shihet biologjikisht si i ndërlikuar. Nuk shkon me asnjë nga kategoritë e tjera, pasi antigjenet e grupit AB bëjnë që herë të ngjajë me grupin...
Arrat janë shumë të pasura me acidet yndyrore omega-3 të cilat mbrojnë shëndetin e zemrës dhe trurit.Ato ulin rrezikun e sëmundjeve të trurit, sklerozës dhe Alzheimerit. Arrat janë të vetmet që përmbajnë sasi domethënëse të omega-3 me bazë bimore,...
Të gjithë kemi dëgjuar për vlerat e mëdha shëndetësore të limonit, por në kombinim me piperin dhe kripen e kualitetit të lartë, ka mundësi të shërojë nëntë probleme shëndetësore.Dhimbjet e fytit:Bëni një përzierje me një lugë gjelle lëng limoni...
Dhimbja e kokës është njër dhimbjet më të padurueshme që ekzistojnë.Sa herë ju kap një e tillë, uroni të keni në çantë ndonjë qetësues ose vraponi drejt farmacisë së parë për të blerë një të tillë.Megjithatë, sipas një studimi...
Ne po ju japim një listë me ushqime që do t’ju ndihmojnë të ruani linjat, të reduktoni shqetësime dhe të parandaloni rreziqe dhe sëmundje që lidhen me moshën, nisur nga një ushqyerje e shëndetshme dhe me përmbajtje të lartë...
Vetëm mendimi për masazhimin ofron një lloj ndjesie të mirë dhe relaksuese.Masazhi ka shumë efekte terapeutike dhe përfitime, duke mbështetur shëndetin dhe mirëqenien tuaj e përgjithshme, transmeton lajmi.net.Studimet tregojnë se është një lloj masazhi që duhet ta bëni përpara...
Një gjendje shëndetësore, e cila njihet si atrofia vaginale, vjen si rezultat i mungesës së estrogjenit, hormonit përgjegjës për zhvillimin seksual të femrës.Atrofia vaginal është inflamacioni, thatësia, dhe tëhollimi i lëngut të mureve vaginale.Simptomat e atrofisë vaginale mund të...

Ky është efekti i farave të shalqirit

Askush nuk e ka menduar se farat e shalqirit mund të jenë aq të shëndetshme.Shalqiri është një frutë, i cili ka prejardhjen nga Afrika e Perëndimore.Brenda shalqirit gjenden një numër i konsiderueshëm i farave, këto për disa janë të...
Të gjithë e marrim telefonin me vete.Na është bërë zakon dhe edhe pse e dime qe nuk duhet, vijojme ta bëjmë një veprim të tillë. Megjithatë, ky zakon të jeni të sigurt se ju krijon probleme tepër serioze.Një prej...
Pastrimi akneve është një problem që shqetëson si femrat ashtu edhe meshkujt.Është shumë e rëndësishme mbajtja e një diete me përbërje hormonesh dhe antioksidantësh në mënyrë që të arrihet balancimi i hormoneve. Këto 5 ushqime janë ato të cilat...
Etja e tepërt ose e vazhdueshme nuk ka të bëjë vetëm me nevojën për ujë.Ajo mund të jetë tregues i një problemi shëndetësor që kërkon vëmendje të menjëhershme.Çfarë është etja intensive Etja intensive dhe e vazhdueshme që nuk shuhet edhe...
Vagina është plot me baktere probiotike. Termi zyrtar për këtë ekosistem gjenital është mikrobiomi vaginal. Mikrobiomi vaginal parandalon shumimin e baktereve të dëmshme. Rreth 70 për qind e vagjinave kanë më së shumti një lloj të bakterit Lactobacillus, i...
Zgjatja e qerpikëve në mënyrë artificiale, tashmë është shndërruar në një proces estetik që mund të kryhet nga gjithkush që ka një ‘karton’ trajnimi 1, 3 apo gjashtë mujor ! Duket se çdo parukeri e specializuar apo jo, ofron...
Sipas shkencëtarëve ne mund ta kontrollojmë shëndetin e trurit tonë me një test të thjeshtë. Me këtë test mund të zbulojmë gjasat që ne të kemi një sulm në tru.Hulumtues nga Univeriziteti i Tokios kanë punuar me një grup...
Nga sot myslimanët në mbarë botën nisin muajin e shenjtë të Ramazanit, transmeton Gazeta Metro.Përgjatë 30 ditëve ata do të agjërojnë, që nënkupton se ata mund të hanë vetëm dy vakte në ditë, një para lindjes së diellit(syfyr) dhe...
Prerjet apo plagët nuk do të infektohen nëse i trajtojmë drejt, thonë mjekët e praktikës së përgjithshmeKjo do të thotë që duhet shpëlarë me ujë të ftohtë dhe të pastër, kohë pas kohe të mbrohen me gazë dhe të...
Të ecurit është një proces kompleks.Përfshin trupin tuaj nga koka deri tek gishtërinjtë e këmbës, duke i përfshirë edhe disa pjesë të trurit.Ecja juaj, sjellja dhe ritmi mund të transmetojnë të dhëna për shëndetin dhe personalitetin tuaj, raporton “WBHMD”.Jetë...
Është një dialog dhe një pikëpyetje e përhershme që prej vitesh bëhet tek njerëzit: uji i gazuar e dëmton seriozisht shëndetin tonë? Po ndoshta është më i mirë se të gjithë sodat me sheqer apo pijet e tjera të...
Stresi mund të jetë shkaktar i disa problemeve shëndetësore, andaj rekomandohet të mos neglizhohen këto shenjaSipas mjekëve, ky tensionim emocional dhe fizik është shkaktar i sëmundjeve të ndryshëm, transmeton lajmi.net.Bright Side ka radhitur disa nga simptomave më të njohura,...
Dhimbja e gjunjve mund të na ndërpresë nga detyrat e përditshme, duke na e bërë më të vështirë të lëvizim.Kjo dhimbje mund të ndryshojë, mund të bëhet nga akute në kronike, nga e lehtë në të rëndë.Kryesisht, dhimbja e...
Limoni përmban një sasi të madhe të vitaminës C.Sipas Healthline, një limon përmban 31 mg vitaminë C.Disa hulumtime tregojnë që konsumimi i frutave dhe perimeve që janë të pasura me vitaminën C zvogëlon rrezikun e prekjes nga sëmundjet e...
Një nga simptomat më të bezdisshme të gripit është padyshim hunda e bllokuar.Sipas ‘Prevention’ ka disa mënyra që mund t’ju ndihmojnë të zhbllokoni hundët pa përdorur mjekime specifike.Truku i parë është përkulja e kokës mbrapa, mbajtja e hundëve dhe...
Nëse ndiheni të pakënaqur sepse jeni mbi 25 vjeç dhe akoma nuk e keni gjetur njeriun e zemrës, qetësoheni! Mos e merrni me vrap!Sipas shkencës, gratë e gjejnë dashurinë e vërtetë vetëm midis moshës 27 deri 35 vjeç.Hannah Fry...
Historikisht, qenia njerëzore është përpjekur të gjejë eliksirin e përjetësisë. Kushdo kërkon të qëndrojë përgjithmonë i ri! Por teksa orientohemi drejt mjeteve moderne harrojmë në fakt se metodat e vjetra janë gjithashtu çudibërëse, ndoshta edhe më shumë. Akupunktura dhe...
Sipas statistikave, kanceri i mushkërive është kanceri i tretë më i shpeshtë.Simptomat e para të këtij kanceri nuk vërehen deri sa sëmundja të ketë avancuar. Kështu që është e mira ti nënshtroheni kontrolleve periodike te mjeku.Shenjat e hershme që...
Për ata të cilët shtojnë peshë me vetëm një rriskë torte, padyshim se jeta është e padrejtë.Por, është e vërtetë se ka njerëz që mund të hanë çdo gjë që duan dhe të mos shtojnë fare peshë.Përse ndodh kjo?Sipas...
Këtu janë pesë gabime që, pa e ditur, mund të jesh duke bërë gjatë larjes së flokëve.1. Përdor shampo çdo ditë dhe përdor po atë shampo gjatë gjithë vititJo vetëm që e përdor shampon shumë shpesh, një herë në...
David Beckham e kishte puthur vajzën e tij Harper në buzë, ndërsa të njejtën gjë e bën edhe Viktoria. Për ta duket se kjo është një gjë normale, mirëpo kjo shkaktoi reagimin e opinionit publik.Edhe pse psikologët thonë se...
Kjo pije përshpejton metabolizmin, forcon trupin dhe jep energji.Farat e lirit janë të pasura me kalium, fibra dhe thartira yndyrore omega 3. Për shkak të strukturës së vet, këto fara do t’ju ngopin, por me atë rast nuk...
Një studim gjerman ka treguar se si tensioni i lartë mund të ulet me muzikën klasike të Wolfgang Amaedus Mozart dhe atë të Johann Strauss, dy artistë dhe kompozitorë të mëdhenj të cilët kanë lënë pas vepra të paharrueshme.Këtë...
Gurët në veshka janë problem për shumë njerëz. Mirëpo me kushte shtëpiake ato mund mund të hiqen.Jo vetëm lëkurat dhe lëngu i shalqirit janë të dobishme për shëndetin dhe estetikën.Përveç frutit që është i mrekullueshëm, edhe bërthamat e tij...
Siç e dimë të gjithë, nuk duhet të përdorni shumë shpesh manikyr në thonjtë tuaj sepse ato do të fillojnë të thahen dhe të zverdhen.Megjithatë, ky lloj i kozmetikës mund të shkaktojë dëme shumë më serioze se kaq në...
Ferma e Gomaricave, në fshatin Papër të Elbasanit, (për të cilën mund të lexoni më shumë në revistën Living) kërkon të hapë një treg të ri në Shqipëri për qumështin e freskët të gomaricës. Një produkt me vlera kuruese,...
Ka dy shkaqe të zakonshme të dhimbjeve lidhur me tretjen. Së pari, probleme emocionale si ankthi dhe depresioni. Së dyti, një marrje e rregullt e ilaçeve që irritojnë stomakun. Kjo do të thotë që secili prej nesh është në...
Që të gjithë e njohin fikun për shkak të frutit të shijshëm dhe të ëmbël, por shumë pak e dinë se vetitë e tij nuk qëndrojnë vetëm tek fruti, por edhe tek gjethet.Në antikitet gjethet e fikut përdoreshin si...
Qepët janë ilaç natyral për shërimin e shumë sëmundjeve.Qepa vjen nga familja e Alliumit dhe është e pasur me sulfur, gjë që e furnizon atë me veti antibiotike dhe antiseptikeSidoqoftë, shumë pak i dinë efektet e saja të mahnitshme...
Ka kaq shumë ushqime që ne duhet të hamë për të qenë të shëndetshëm, por shpesh ushqehemi me ushqim të pashëndetshme. Sot do t’ju flasim për gjellën që shkatërron kolesterolin, shmang sulmin në zemër dhe siguron energji.Për të përmirësuar...

Sëmundja po ecën shpejt, aktorja amerikane thotë se i mbetet pak...

Duket se nuk ka paqe për aktoren e famshme Shannen Doherty. Aktorja amerikane, e njohur për rolin e Brenda-s në serialin “Beverly Hills” është...

NJIHUNI ME ALINËN, 6-VJEÇARJA MË E BUKUR NË BOTË

Një vogëlushe 6-vjeçare nga Rusia, e quajtur Alina Yakupova, është cilësuar si vajza më e bukur në botë.6-vjeçarja nga Moska e ka nisur modelimin...

‘A DO FLIJE NJË NATË ME ALBIN KURTIN?’, KËSHTU PËRGJIGJET KËNGËTARJA...

Mes të ftuarve në një emisionin ishin edhe Bledi Mane dhe Iva Aliko.Gjatë bisedës, nuk munguan ngacmimet e gazetarit për lidhjen e shumëpërfolur të...

Zonja e parë e Kosovës pozon me fustan të gjatë, siç...

Lumnije Thaçi, bashkëshortja e presidentit të Kosovës kohën e fundit dukshëm po i kushton më shumë rëndësi pamjes së saj.Së fundmi, ajo është paraqitur...

Ja si mund te dukeni bukur edhe pa make up

Çka duhet të përdorni për të pasur një fytyrë të bukur edhe pa makeup?Shumica e vajzave vendosin makeup për shkak që nuk ndihen mirë...

Nusja e Milot Rashicës sjell imazhet me të gjitha veshjet në...

Futbollisti i Kombëtares së Kosovës, Milot Rashica po i jep fund beqarisë këtë muaj.E e fejuara Rashicës, Belkiz Kera, ditët e fundit ishte pjesë...