fbpx
Tuesday, April 6, 2021

Dhimbjet, shenjë paralajmëruese e sëmundjeve

Dhimbjet janë një ndjenjë e pakëndshme dhe ndër shenjat më të shpeshta të sëmundjeve. Përmes tyre, trupi na paralajmëron se me të nuk është diçka në rregull.Sot, është vështirë të ndash angazhimet në punë, në shtëpi dhe kohën e...

Ngrënia e thonjve ul imunitetin

Kur i fusni thonjtë në gojë, nuk ekzistojnë kufij për baktere dhe viruse dhe për hyrjen e tyre në organizëm, gjë që mund të rezultojë me ftohje, por edhe me virus serioz në lukthJo vetëm që është shprehi e...
Shumicën e kohës, lëkura juaj duket e vrazhdë për shkak të shtresave të lëkurës së vdekur. Megjithatë, për eliminimin e lëkurës së vdekur juve do t’iu nevojitet vetëm një limon dhe pak kripë, transmeton lajmi.net.Limonët sigurojnë një dozë të antioksidantit...
Imagjinoni se po qëndroni para pasqyrës me një buzëqeshje në fytyrën tuaj duke festuar humbjen tuaj të peshës. A doni të digjni dhjamin ndërsa mbani nivelin e ulët të sheqerit në gjak? Atëherë duhet të hani disa lloj ushqimesh, transmeton...

Si ndikon gjumi në luftimin e infeksionit

Studiuesit në Gjermani kanë zbuluar se pse gjumi nganjëherë mund të jetë ilaçi më i mirë. Gjumi përmirëson aftësinë potenciale të disa prej qelizave imune të trupit për t’u bashkuar me objektivat e tyre. Studimi, i udhëhequr nga Stojan...
Të flini më pak se shtatë orë gjatë natës, shkakton dëmtimin e “ADN”, e cila gjë mund të shkaktojë kancerPagjumësia shkakton dëmtim permanent të ADN-së dhe rrit rrezikun për kancer, besojnë shkencëtarët.Privimi nga gjumi redukton aftësinë e ADN-së për...
Po keni probleme me shikim kohët e fundit? Ndoshta do iu duhet kjo recetë natyrale për përmirësim të gjendjes. Mbajtja e shëndetit të syve në nivel është një nga gjërat më të rëndësishme, por mjaft të neglizhuar nga njerëzit, transmeton...
Nëse keni probleme me ndonjë gjendje ‘kokëfortë’ shëndetësore, siç është disbioza në zorrë, duhet të ndiqni këshilla të profesionistëve mjekësor. Disbioza e zorrëve mund të shfaqet në trup në të gjitha format: simptoma të ndryshme të tretjes si fryrje barku,...

Si ta kujtoni gjithë atë që keni harruar?

Të gjithëve na ndodh që truri ndonjëherë dështon, mirëpo me ndihmën e disa trukeve, lehtë mund të përmirësojmë memorienKëto janë gjashtë teknikat të cilat do t’ju jenë të dobishme, transmeton Telegrafi.Bëni dush me sy të mbyllurZhvishuni, hyni në vaskë...

Ushqimet që mund t’i hani pa u trashur fare

Përderisa nuk ekziston diçka e tillë si ushqim me zero kalori, ka disa ushqime të cilat mund t’i hani lirshëm pa u brengosur se do të shtoni kile.Sipas ekspertes së ushqimit, Dr. Lisa Young, këto ushqime në përgjithësi ndahen...
Marrja e një tablete vitaminë C dy herë në ditë mund të ndihmojë në luftën ndaj diabetit të 2 tipeve të sheqerit në gjak, sipas një studimi të ri. Studiuesit në Universitetin Deakin të Melbourne-it gjetën se marrja e dy...

Sa ndikon të ushqyerit tek gjumi

A keni probleme me gjumin gjatë natës? Kjo mund të jetë për shkak të asaj çfarë ju konsumoni gjatë ditës. Kequshqyerja ndikon në mënyrë të drejtpërdrejtë në cilësinë e gjumit. Ndiqni këto këshilla në mënyrë që të bëni një...

Ushqimet që përmirësojnë shikimin tuaj

Shikimi është një pjesë e rëndësishme e shëndetit të gjithsecilit nga ne. Ushqimet kanë një rol të rëndësishëm në shëndetin e tyre.Vitamina C, E, A dhe zinku ndihmojnë në uljen e problemeve të syrit me 35%. Më poshtë do...
Gjumi pranë një personi që gërhet natën mund të jetë e bezdisshme, por ndikon dhe në shëndetin tuaj. Sipas një studimi nga "College of London", zhurma e madhe mund të rrisë presionin në gjak.Presioni i lartë i gjakut është...
Mjekët kanë paralajmëruar rrezikun që vjen nga dhimbjet e fytit, të cilat mund të kenë lidhje me sëmundjen e rëndë.Problemet me frymëmarrjen, gëlltitjen si dhe dhimbjet në vesh mund të jenë shenjat e para të kancerit të laringut, thonë...
Dhimbjet e kokës që shfaqen në mëngjes mund të kenë shkaktarë të ndryshëm. Këto dhimbje mund t’i përjetoni pas një nate me gjumë të dobët, kur keni pasur stres ose mund t’i përjetoni edhe rregullisht.Ato mund të jenë rezultat...
Dieta mund të jetë shumë e vështirë, sidomos për ata që kthehen të lodhur nga puna. Gjithçka do të donit në ato moment është ushqimi. Shpesh herë, mesvaktet i japin më shumë kalori trupit dhe ato kilogramë janë më...
Pas reklamës së re të pastës së dhëmbëve "Colgate" ku konsiderohet si produkti më i mirë për pastrimin e dhëmbëve, ka patur disa hulumtime sa i përket përbërësve.Kompania po përballet me një studim të fundit e publikuar nga një...
E keni pyetur ndonjëherë veten përse të gjitha gratë japoneze kanë një trup perfekt, të tonifikuar dhe lëkurë të pastër.Po të bëni vetëm një kërkim të vogël në internet për to, do të zbuloni një ritual që ato e...

Ushqimet që konsumojmë gabim çdo mëngjes

Mëngjesi është një nga vaktet më të rëndësishme në organizmin e një individi. Nga dietologët rekomandohet që të marrim sa më shumë energji, duke përdorur ushqimet e duhura. Por ”Healthline” ka publikuar se cilat janë disa nga ushqimet,...
Disa të porsalindur qëndrojnë 20 orë në gjumë, dhe disa të tjerë 14, duke bërë që kjo kohë të shkurtohet edhe më shumë me rritjen e fëmijës. Në muajin e 3-të fëmija mund të flejë 5-6 orë pa ndërprerje,...
Nutricionistët këshillojnë se si do të duhej të dukej ushqimi i fëmijës i cili vuan nga ekzemaEkzemat dhe problemet në përgjithësi me lëkurën te bebet dhe fëmijët e vegjël shfaqen goxha shpesh. Aq shpesh sa që me siguri madje...
Senatori amerikan Bernie Sanders i ka dërguar një letër kompanisë farmaceutike duke i pyetur për një justifikim rreth vendimit për të rritur çmimin e një ilaçi në 375 mijë dollarë, i cili ishte falas prej vitesh.Bëhet fjalë për ilaçin...
A e dini se dhimbja më e vogël e dhëmbëve, mund të jetë shenjë e një problemi në trupin tuaj? Siç duket, ekziston një lidhje e fortë mes gjendjes së dhëmbëve dhe gjendjes së organeve të brendshme të trupit. ...
Trupi ka mënyrat e veta që na tregon se çfarë na mungon dhe ajo që duhet të bëjmë ne është të dimë t’i dëgjojmë ato. Në këtë mënyrë, organizmi i trupit do të funksionojë siç duhet dhe ne...
Shenjat e hershme të kancerit të mushkërive mund të zbulohen së shpejti me një test të thjeshtë të gjakut.Hulumtuesit britanikë kanë krijuar një lloj të ri të testimit që mund të identifikojë fazat e hershme të sëmundjes - dhe...
Minjtë janë alergjikë ndaj mentës. Prandaj menta është mjet natyral, efikas, jotoksik me aromë të këndshme në luftën kundër minjve.Njëra ndër mënyrat është që të mbillni mentë në saksi dhe t’i shpërndani nëpër shtëpi apo banesë.Nëse keni pastrues apo...
Milia, kështu quhen pikat e bardha ose dhjamore që dalin disa herë në fytyrën tuaj. Ato janë një kusht i zakonshëm që mund të ndodhë në çdo moshë. Ëeb MD tregon se ato zakonisht zhduken pas disa muajsh dhe,...
Vitamina E është një vitaminë tejet e rëndësishme e cila luan role shumë thelbësore për shëndetin e njeriut.Ajo është para së gjithash një antioksidant i madh dhe i fuqishëm që mund të neutralizojë efektin e dëmshëm të radikaleve të...
E keni pyetur ndonjëherë veten përse të gjitha gratë japoneze kanë një trup perfekt, të tonifikuar dhe lëkurë të pastër.Po të bëni vetëm një kërkim të vogël në internet për to, do të zbuloni një ritual që ato e...
Kjo lloj diete ju lejon të humbisni deri në 5 kg në një javë!Dieta e orizit dhe mollës është një nga regjimet e shumta të dietave që ju lejon të humbisni kilogramët shtesë. Një dietë e ulët në kalori...
Shumica e grave marrin trajtime të veçanta të fytyrës për të luftuar procesin e plakjes. Ka produkte të ndryshme në treg që luftojnë pamjen e puçrave të fytyrës, pikave të errëta, rrathëve të errët rreth syve dhe rrudhave, por shumica...
Nëse doni të keni marrëdhëni intime të shëndetshme me partnerin tuaj, duhet të kujdeseni për të pasur një shëndet të shkëlqyer seksual.Dhe diçka e thjeshtë si urinimi menjëherë pas përfundimit të aktit seksual sjell përfitime të mëdha për ju...

5 Ushqimet që dëmtojnë flokët tona

Pijet energjikePijet energjike jo vetëm që shkaktojnë diabet,sëmundje të zemrës dhe shumë simptoma të tjera të sëmundjeve të ndryshme po ashtu ajo është, edhe shkak I humbjes se flokëve tona.SheqeriKëtë vit është zyrtarisht viti i “ndalimit të sheqerit”! Dhe...
Gjilpërët mund të shpëtojë jetën e pacientit në rast të parainfarktit. Kjo këshillë është dhënë nga një profesor kinez, i cili thotë se gjithmonë duhet të keni një gjilpërë në shtëpinë tuajKjo është mënyrë e mrekullueshme dhe e pazakontë...
Marrja e një tablete aspirinë në ditë dëmton shëndetin e moshës së mesme, sepse rrit mundësitë për gjakderdhje të brendshme.Kjo në bazë të një studimi të ri.Aspirina, që shërben për trashjen e gjakut, u jepet rregullisht personave në moshë...
Kanella është një nga erëzat më të shëndetshme të të gjitha kohërave.Ajo ofron një sërë përfitimesh për shëndetin e organizmit nga koka tek këmbët.Kjo erëz rekomandohet gjërësisht për shëndetin e lëkurës sepse i rikthen asaj gjallërinë dhe shkëlqimin rinor.AgroWeb.org...

3 arsyet e fshehta pse nuk ngel dot shtatzënë

Faktorët kryesorë që zvogëlojnë shanset për të pasur një fëmijë janë të njohura: pirja e duhanit, konsumimi i alkoolit, pilulat për kontrollin e lindjes, etj.Megjithatë shumë shpesh edhe mungesa e këtyre arsyeve nuk garanton që ju do të mbeteni...
9 nga 10 femra te të cilat shfaqet gjakrrjedhja gjatë shtatzënisë, lindin bebe të shëndetshme.Çdo gjakrrjedhja gjatë shtatzënisë kërkon konsultim me gjinekologun apo me maminë.Nëse gjakrrjedhja është e pakët shkoni te mjeku për t’i bërë kontrollet e nevojshme, mirëpo...
Ndër dietat e shumta që tashmë dimë, shfaqet një e re: dieta braziliane. Kjo ju lejon të humbisni deri në 12 kg në muaj, sepse është shumë e lehtë.Një dietë në të cilën agjërimi nuk pritet qartë, por falë...
E gjitha është një përkujdesje e vazhdueshme, një ushqim i mirë, por edhe një “formulë”, e cila kërkon vetëm 30 minuta kohë, 15 në mëngjes dhe 15 në darkë para gjumit.Gjeje kohën kur të mundesh, mjafton t’i zbatosh disa...
Shikuesit e emisionit, Hospital në BBC 2 kanë mbetur të prekur nga historia e një pacienteje me kancer e cila zgjodhi jetën e fëmijës që kishte në bark në vend të sajës.Në episodin e tretë të programit u tregua...
Si po rritet bebi juaj? Jeni në tremujorin e parë, këto gjëra duhet t’i dini! Zhvillimet e mëdha të kësaj jave : bebi mund ti mbyll sytë, të vrenjtet në fytyrë, të bëj urinën dhe madje të fus gishtin në gojë!...

Sëmundja po ecën shpejt, aktorja amerikane thotë se i mbetet pak...

Duket se nuk ka paqe për aktoren e famshme Shannen Doherty. Aktorja amerikane, e njohur për rolin e Brenda-s në serialin “Beverly Hills” është...

NJIHUNI ME ALINËN, 6-VJEÇARJA MË E BUKUR NË BOTË

Një vogëlushe 6-vjeçare nga Rusia, e quajtur Alina Yakupova, është cilësuar si vajza më e bukur në botë.6-vjeçarja nga Moska e ka nisur modelimin...

‘A DO FLIJE NJË NATË ME ALBIN KURTIN?’, KËSHTU PËRGJIGJET KËNGËTARJA...

Mes të ftuarve në një emisionin ishin edhe Bledi Mane dhe Iva Aliko.Gjatë bisedës, nuk munguan ngacmimet e gazetarit për lidhjen e shumëpërfolur të...

Zonja e parë e Kosovës pozon me fustan të gjatë, siç...

Lumnije Thaçi, bashkëshortja e presidentit të Kosovës kohën e fundit dukshëm po i kushton më shumë rëndësi pamjes së saj.Së fundmi, ajo është paraqitur...

Ja si mund te dukeni bukur edhe pa make up

Çka duhet të përdorni për të pasur një fytyrë të bukur edhe pa makeup?Shumica e vajzave vendosin makeup për shkak që nuk ndihen mirë...

Nusja e Milot Rashicës sjell imazhet me të gjitha veshjet në...

Futbollisti i Kombëtares së Kosovës, Milot Rashica po i jep fund beqarisë këtë muaj.E e fejuara Rashicës, Belkiz Kera, ditët e fundit ishte pjesë...