fbpx
Sunday, April 11, 2021
Përveç stimulimit të vigjilencës së organizmit, nëse shtoni një përbërës në kafe është një eliksir i vërtetë për humbje peshe.Multimilioneri Dave Apspei zbuloi se me ndihmën e vetëm një përbërje që i shtoi kafesë kishte humbur 45 kilogramë!Sekreti është...
Trupi lëshon gjithmonë sinjale kur ka diçka që nuk shkon me të.Me kalimin e kohës, këto simptoma bëhen më të shpeshta dhe ndonëse mund të duket sikur nuk kanë lidhje me njëra tjetrën, ato tregojnë praninë e një problemi.Çfarë...

Pse djersisim gjatë natës?

Nëse zgjoheni natën për shkak të djersitjes dhe ndërroni bluzën, ky fenomen njihet si djersitje gjatë natës.Një nga shkaqet e djersitjes së natës te burrat mund të jetë rënia e nivelit të testosteronit.Gjatë plakjes, niveli i këtij hormoni gradualisht...
Hirra është produkti magjik i cili krijohet gjatë prodhimit të djathit dhe kosit, dhe në të mbeten përbërësit më të mirë dhe më të vlefshëm të qumështit: 16 lloje proteinash, tetë minerale, vitamina kryesisht ato të grupit B, aminoacide,...
Një studim i ri tregon se përse duhen konsumuar çdo ditë arra.Sipas një studimi në Penn State University në Pensilvani, të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, me udhëheqës Doktor Penny Kris Eteron, thuhet se konsumimi çdo ditë i arrave...
Ndoshta seksi është gjëja e fundit që të vjen ndërmend kur je shtatzënë. Por kjo varet nga hormonet, ndaj nëse ke dëshirë të kryesh marrëdhënie dhe je shtatzënë, nuk ka asgjë të keqe, përkundrazi.Por a është e rrezikshme të...
Kjo recetë për osteoartritin do t’ju ndihmojë që të lehtësoni shumë shpejt dhimbjet. Me këtë përzierje të përgatitur në shtëpi, ju do të përmirësoni cilësinë e jetës tuaj në një kohë të shkurtër.Përbërësit:1 lugë gjelle trumzë 1 lugë gjelle rozmarinë 1...
Çfarë sëmundjesh paralajmëron djersitja e tepërt?17:33 | 1 Gusht 2019 Djersitja është një mënyrë e eliminimit të lëngjeve të tepërta nga organizmi dhe luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e temperaturës së trupit. Trupi vazhdimisht çliron djersë edhe atëherë...

Fakte mahnitëse rreth trupit të njeriut

Trupi juaj është i mrekullueshëm, por jo të gjithë kanë njohuri për gjërat që ndodhin në të. A e keni ditur sa litër pështymë prodhon goja juaj, apo sa shpesh rreth zemra juaj?Është koha t’i hedhim një vështrim se...

Simptomat e një alergjie të zakonshme

Një person alergjik teshtin shumë, shpesh, teshtima të njëpasnjëshme, kullim të ujshëm të hundëve, bllokim të hundëve dhe më pas frymëmarrja merret nëpërmjet gojës, skuqje të syve, kruarje të lëkurës rreth hundës dhe kollë të thatë.Këto janë simptomat, por...
Me shume se 1 milion amerikan pësojnë sulme ne zemër çdo vit. Yndyrat, kalciumi, proteinat dhe qelizat inflamatore ndërtohen brenda arterieve për të formuar trombe të madhësive të ndryshme.Depozitat e trombëve janë të forta në pjesën e jashtme dhe...
Puçrrat e vogla dhe të kuqe mund të krijohen në shumë regjione të trupit, mirëpo zakonisht kanë tendencë të shfaqen në pjesën e kofshëve dhe krahëve, shkruan MedicalNews.Disa nga shkaktarët e këtyre puçrrave janë:Inflamacionet e folikulave- Një formë e...
Sipas një studimi të kryer nga Bupa, zemrat e disa njerëzve po plaken më shpejtë sesa pronarët e tyre.Kompania Globale e Shëndetit ka anketuar rreth tetë mijë persona dhe ka studiuar profesionet e secilit individ si dhe ndikimin e...
Gurët në veshka janë problem për shumë njerëz. Mirëpo me kushte shtëpiake ato mund mund të hiqen.Jo vetëm lëkurat dhe lëngu i shalqirit janë të dobishme për shëndetin dhe estetikën.Përveç frutit që është i mrekullueshëm, edhe bërthamat e tij...
Të ecurit është një proces kompleks.Përfshin trupin tuaj nga koka deri tek gishtërinjtë e këmbës, duke i përfshirë edhe disa pjesë të trurit.Ecja juaj, sjellja dhe ritmi mund të transmetojnë të dhëna për shëndetin dhe personalitetin tuaj, raporton “WBHMD”.Jetë...
Produktet e bulmetit janë një pjesë e rëndësishme e çdo regjimi të shëndetshëm ushqimor.Megjithatë, në disa aspekte, përzgjedhja e llojit të duhur të produkteve të bulmetit bën një ndryshim të ndjeshëm.Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni se...
Gjatë periudhës së shtatzënisë nënat ndjehen nervoz dhe të lumtura në të njëjtën kohë! Me aq shumë këshilla që njerëzit do t’ju japin gjatë kësaj periudhe rreth asaj se çfarë duhet të hani dhe çfarë jo, me siguri jeni...
Edhe pse shumë prej jush nuk duan ta pranojnë, pasqyra nuk ju gënjen dot: pikat e zeza gjenden kudo në fytyrën tuaj, në ballë, në hundë, në mjekër e mbi buzë, dhe duket sikur çdo gjë që bëni është...
Djersitja është një proces fiziologjik krejt normal për çdo njeri. Por djersitja gjatë natës mund të mos jetë kaq shumë normale, kur ju flini dhe ngriheni të bërë qull në djersë, mund të këtë shkaktarë të ndryshëm për këtë...
Mëlçia është organ që vazhdimisht nxjerr toksina, filtron gjakun nga zorrët dhe trajton lëndë ushqyese.Ndodhë shpesh që mund të keni probleme në këtë organ të rëndësishëm të trupit, por nuk e dini se në fakt trupi juaj ju ka...
Kaherë kemi dëgjuar që uthulla nuk është e dobishme vetëm në kuzhinë, mirëpo a e keni ditur se mund t’ju ndihmojë në larjen e rrobave?Përgjigjja, fshihet në pesë karakteristikat më të fuqishme të këtij lëngu:1. Zbut rrobatËshtë shumë me...
Pastroni trupin nga helmet dhe zvogëloni fryerjen me vetëm një filxhan çaj, të pijes korianda.Koriandra është e njohur edhe si majdanoz kinez, por përdoret edhe në të gjitha kuzhinat e botës.Fletët e freskëta, farat e thata dhe pjesët e...
Të gjithë kemi dëgjuar për vlerat e mëdha shëndetësore të limonit, por në kombinim me piperin dhe kripen e kualitetit të lartë, ka mundësi të shërojë nëntë probleme shëndetësore.Dhimbjet e fytit:Bëni një përzierje me një lugë gjelle lëng limoni...
Vitaminat luajnë një rol të rëndësishëm, përsa i përket qetësimit dhe gjumit. Një mangësi e vitaminës, mund të çojë në çrregullim të gjumit, duke përfshirë këtu pagjumësinë. Sot, dritare.net do t’ju tregojë se cilat janë vitaminat që ju mungojnë...
Ndërsa moti bëhet gjithnjë e më i nxehtë në verë, akulloret shndërrohen në ushqimin e preferuar për shumë njerëz.Është e vërtetë se akullorja mund të na sjellë një ndjenjë freskuese gjatë stinës së nxehtë të verës, por jo të...
Të dyja gjinitë janë të prekura nga sëmundjet e zemrës për shkak të arsyeve të ndryshme që lidhen me një mënyrë jetese të caktuar.Megjithatë, ka shumë shenja dhe paralajmërime që na informojnë për problemet e zemrës dhe ju duhet...
Përdorimi i erëzave dhe barërave kanë pasur një rëndësi të pabesueshme në histori.Më shumë ato janë përdorur për qëllime mjekësore sesa në kuzhinë.Shkenca moderne tani ka treguar se shumë prej tyre kanë përfitime shëndetësore.Më poshtë keni 10 erëzat më...
Pothuajse të gjitha gratë e kanë atë në gjoksin e majtë, por ne vëmë bast që shumica e tyre kurrë nuk e kanë vënë re?Sa dimë ne për trupin femëror? Nëse i kërkojmë një njeriu të na thotë diçka...
Legjendë urbane apo vërtetë se pirja e një filxhani me qumësht të ngrohtë të ndihmon që të flini gjumë? Shkenca prapa besimit se kjo pije e ngrohtë ju ndihmon të flini është kryesisht psikologjike, por kjo nuk e bën...
Vetëm një gotë lëngu frutash ose çaji me sheqer në ditë ngre rrezikun e kancerit në mënyrë të konsiderueshme, sugjeron një studim i madh.Ekspertët paralajmëruan se njerëzit po mashtrohen në të menduarit se ‘lëngu natyral’ i frutave është i...
Në një ditë shumë të nxehtë, patjetër që një gotë ujë e ftohtë do t’iu shijonte shumë. Mirëpo ekspertët tregojnë se konsumimi i ujit shumë të ftohtë mund të shkaktojë probleme me shëndetin tonë. Disa nga arsyet se pse...
Zakonisht për aromën e keqe të trupit jemi të prirë të fajësojmë aktivitetet fizike ose ushqimin, mirëpo jo gjithmonë këta dy faktorë janë fajtorë. Aroma që del nga trupi me anë të djersës mund të thotë shumë për shëndetin...
E dinit se foshnjat mund të shohin vetëm bardh e zi? Ose se një fije floku mund të jetojë deri në 7 vjet në kokën tonë? Ka shumë nga këto fakte të pazakonta, por gjithashtu janë shumë interesante.1.Nëse hani...
Si rrjedhojë e ditëve me shi, shpesh rrobat që nuk na thahen shpejt në ambientin e jashtëm, i fusim brenda, i thajmë me çfarëdo që kemi mundësi.Mirëpo ky zakon është shumë i rrezikshëm për shëndetin e familjarëve tuaj, kjo...
Patatet në asnjë mënyrë nuk duhet të shiten në rrugë apo në tezga ku preken nga rrezet e diellit. Sipas Sokol Stafës i cili është ekspert i sigurisë ushqimorë, brënda patates prodhohet një toksinë e rrezikshme që e ka...
Ushqimet jeshile të tilla si sallata, lakra, spinaqi po edhe arrat, farat, fasulet dhe qumështi i sojës mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit LDL (të keq) në organizëm dhe kjo sipas një studimi të bërë nga Dr. David...
A e hiqni lëkurën e pulës dhe e hidhni poshtë? Ju jeni duke humbur shumë përfitime të rëndësishme shëndetësore.Sipas Shkollës së Harvardit të Shëndetit Publik, lëkura e pulës përmban yndyrna të shëndetshme, të pangopura që ulin kolesterolin e keq...
Ënjtja e këmbëve mund të ndodhë për shumë arsye, duke filluar nga ndonjë dëmtim i eshtrave deri tek ndonjë sëmundje serioze e muskujve apo eshtrave.Edema, është termi mjekësor për ënjtjen e këmbëve. Kjo gjendje përfshin paraqitjen e disa lëngjeve...
Nëse ndiheni të lodhur në mëngjes, bëhuni një “smoothie” me kafe.Ngriteni dorën tuaj nëse të paktën një herë në javë në mëngjes juaj të duket si ky: Ju bie alarmi dhe ju të paktën tre herë para se të...

Lulja që mund të shkatërrojë kancerin

Luftues i fortë kundër sëmundjeve të rënda, të tumoreve, mund të bëhet edhe lulja e verdhë që përdoret në shëndetësi për shërimin e shumë sëmundjeve.Në mbarë botën njihet si shenjë mbrojtëse në luftën kundër kancerit. Bëhet fjalë për narcisin....
Trashja shkakton më shumë raste me katër lloje të kancerit, sesa duhanpirja. Kështu tregon një studim i fundit, transmeton Gazeta Metro.Qendra për Hulumtimin e Kancerit tha se kanceret në zorrë, veshkë, vezore dhe mëlçi kanë më shumë gjasa të...
Kjo pasi një studim i American Journal of Clinical Nutrition gjeti se gratë që konsumuan së paku një herë në ditë një produkt i cili përmban qumësht si akullorja ndihmon të humbësh peshë më shumë.Por të gjitha këto nuk...
Afërsisht një në tri gra lindin foshnje përmes lindjes cezariane dhe është e rëndësishme t’i dini të mirat dhe dëmet e kësaj procedure.Janë disa mënyra se si të shëroheni pas lindjes cezariane, ja disa këshilla:-Përdorni probiotikë dhe hani ushqime...
Në rast se lëkura juaj karakterizohet nga një transparencë e venave, përgjithësisht 4 janë arsyet kryesore:1. Venat e dukshme mund të jenë krejt normale për llojin e lëkurës suajSpecialistët shprehen se lëkura e zbehtë dhe e hollë ka tendencë...
Të gjithë mundohemi të bëjmë gjithçka për të humbur kilet e tepërta, veçanërisht në sezonin e verës, pasi ato na shqetësojnë aq shumë.Para përdorimit të dietave, apo edhe ilaçeve, ju këshillojmë që të provoni këto 4 pije të mrekullueshme...
Konsumi i kosit dy herë ose më shumë në javë, mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit në aparatin tretës, të paktën tek meshkujt.Është kjo ajo që sugjeron një studim amerikan i publikuar në revistën ‘Gut da Yin Cao’,...
Shalqiri është pema e preferuar e stinës së verës. Nëse mendoni se shalqiri vetëm jua frynë barkun, atëherë është koha të mendoni më mirë.Shalqinjtë e lëngshëm janë të pasur me shumë vlera ushqyese dhe i kanë vlerat më të...
Kura me limon dhe hudhër është efikase në eliminimin e depozitave të yndyrës në organizëm. Këta përbërës ulin kolesterolin e keq dhe pakësojnë numrin e triglicerideve në gjak.Limoni dhe hudhra parandalojnë trombozën dhe ulin tensionin e gjakut.Së bashku ato...
Kalciumi është një element esencial kur vjen puna për të ndërtuar kockat tuaja, por çfarë ndodh kur nuk e keni në nivelet e duhura? Atëherë është koha për një vizitë tek mjeku, të rishikoni dietën ushqimore dhe sigurisht t’i...
Vetëm për shkak se disa vende na janë të padukshme, kjo nuk do të thotë që rregullisht t’i verifikojmë, sepse kjo mund të na shpëtojë jetën.Është shumë me rëndësi që rregullisht t’i verifikojmë hapësirat midis gishtave të këmbëve, sepse...
Për shkak të mungesës së lagështisë në lëkurë, ushqimit të pashëndetshëm, mungesës së kujdesit dhe këpucëve të këqija, ju shpeshherë mund të keni probleme me këmbë – e posaçërisht nga thembrat e çara.Sidoqoftë, ekziston një ilaç që mund t’ju...
Megjithëse ekzistojnë medikamente për rregullimin e nivelit të shtypjes së gjakut, metodat natyrale dalin të jenë frytdhënëse gjithashtu.Një ndër to është edhe konsumimi i sallatës me kastravec dhe hudhër, recetën e së cilës mund ta gjeni më poshtë.Përbërësit:– Disa...
Gratë të cilat kanë formë të trupit si “mollë” rrezikohen më shumë që të preken nga një formë vdekjeprurëse e kancerit të gjirit, ka zbuluar një studim i fundit. Ndërsa ato me formë të trupit si “dardhë”, ku masa...
Ekspozimi i vazhdueshëm në diell, çrregullimet hormonale dhe përdorimi i produkteve kozmetike jo cilësore janë disa prej shkaqeve kryesore që çojnë në shfaqjen e njollave kafe në fytyrë.Shumë femra vazhdojnë të mendojnë që këto njolla shfaqen vetëm tek nënat...
Shpejtimi i metabolizmit është qëllimi i parë për të arritur nëse doni të humbni peshë dhe një nga metodat më efektive natyrore për të stimuluar humbjen e saj është padyshim ujë i mollës.Përveç kësaj, uji i mollës kontrollon nivelin...
Sipas studimeve të ndryshme, deri në 75 për qind e njerëzve përdorin smartfonët edhe në tualet, por mjekët paralajmërojnë se mund të sëmureni duke bërë këtë gjë.Një telefon që merret me vete në tualet përmban deri në 18 herë...
Shumica e njerëzve konsumojnë të njëjtat ushqime ditë për ditë.Kjo nuk do të thotë se është diçka e shëndetshme. Kur e konsumoni këtë ushqim, parazitët për të cilët do flasin do futen në trupin tuaj dhe ju nuk do...

Ushqimet natyrale kundër dhjamit

Sigurisht njihni shumë njerëz tentojnë të akumulojnë dhjamë në zonën e barkut.Ju mund të keni një peshë ideale, por dhjami i grumbulluar në zonën e barkut dhe rreth belit mund të jetë shqetësim për ju. Disa njerëz u drejtohen...
Në mjekësinë popullore hithra njihet si mbretëresha e bimëve mjekësore, për shkak të efekteve të saj pozitive në shërimin e disa sëmundjeve. Përdorimi i kësaj bime gjatë periudhës së pranverës ndihmon në pastrimin e gjakut dhe te të sëmurët...
Një ndër simptomat e para të kancerit të lëkurës janë nishanet apo gungat në lëkurë.Nëse keni vërejtur një të tillë në trupin tuaj apo të dikujt atëherë duhet të informoheni mbi këto shenja. Gjithsesi, konsulta me ndonjë mjek apo...
Rreth 1 në 133 amerikanë vuajnë nga një formë e intolerancës ndaj glutenit. POR për fat të keq, shumë njerëz as nuk e kuptojnë me vite se janë të ndjeshëm ndaj ushqimeve që përmbajnë gluten.Nëse përjetoni më shumë se...
Arteriet janë ato që transportojnë gjakun e pasuruar me oksigjen në çdo pjesë të trupit, ndaj nëse kanë papastërti, atëherë kjo përbën problem për zemrën, transmeton Gazeta Metro.Me papastërti nënkuptojmë yndyrën e cila vesh jo vetëm muret e zemrës...
Askujt nuk i pëlqen të djersitë por në veçanti në ditët e nxehta të verës shumica përballemi me ketë problem.Por, a keni menduar ndonjëherë pse djersitim?Ose çfarë na tregon djersitja për ne?Kur temperatura e trupit tuaj rritet, sistemi juaj...
Shumë nishane në trupin tuaj mund të jenë të padëmshëm por sipas mjekëve disa prej tyre janë shumë të rrezikshëm dhe mund të kthehen në një kërcënim serioz për jetën.Për t’i parandaluar këto raste apo qoftë edhe për t’i...

Sëmundja po ecën shpejt, aktorja amerikane thotë se i mbetet pak...

Duket se nuk ka paqe për aktoren e famshme Shannen Doherty. Aktorja amerikane, e njohur për rolin e Brenda-s në serialin “Beverly Hills” është...

NJIHUNI ME ALINËN, 6-VJEÇARJA MË E BUKUR NË BOTË

Një vogëlushe 6-vjeçare nga Rusia, e quajtur Alina Yakupova, është cilësuar si vajza më e bukur në botë.6-vjeçarja nga Moska e ka nisur modelimin...

‘A DO FLIJE NJË NATË ME ALBIN KURTIN?’, KËSHTU PËRGJIGJET KËNGËTARJA...

Mes të ftuarve në një emisionin ishin edhe Bledi Mane dhe Iva Aliko.Gjatë bisedës, nuk munguan ngacmimet e gazetarit për lidhjen e shumëpërfolur të...

Zonja e parë e Kosovës pozon me fustan të gjatë, siç...

Lumnije Thaçi, bashkëshortja e presidentit të Kosovës kohën e fundit dukshëm po i kushton më shumë rëndësi pamjes së saj.Së fundmi, ajo është paraqitur...

Ja si mund te dukeni bukur edhe pa make up

Çka duhet të përdorni për të pasur një fytyrë të bukur edhe pa makeup?Shumica e vajzave vendosin makeup për shkak që nuk ndihen mirë...

Nusja e Milot Rashicës sjell imazhet me të gjitha veshjet në...

Futbollisti i Kombëtares së Kosovës, Milot Rashica po i jep fund beqarisë këtë muaj.E e fejuara Rashicës, Belkiz Kera, ditët e fundit ishte pjesë...