fbpx
Thursday, April 8, 2021
Askush nuk dëshiron të ketë në disa pjesë të trupit të tyre vija të shtrembëruara, të cilat shumë shpesh janë të ndërthurura mendërisht vetëm tek gratë që kanë lindur.Çdokush, burra dhe gra, mund të gjejnë veten duke u marrë...

Përfitimet magjike të farave chia

Farat chia janë cilësuar nga ekspertë dhe nutricionistë të shumtë si një nga ushqimet më të shëndetshme në planet. Janë të mbushura me lëndë ushqyese dhe i japin trupit dhe trurit tuaj përfitime të jashtëzakonshme. Sipas gjuhës antike të...
Truku më i thjeshtë që mund ta përdorni për ta lënë sheqerin dhe për të humbur peshë01:47 | 15 Qershorë 2019 Një grua 40-vjeçare, e quajtur Mary, nuk kishte pasur probleme mjekësore derisa ishte futur në fazën e menopauzës.Kjo grua...

Shëro tiroiden me mjaltë dhe koriandër!

A po kërkoni një zgjidhje natyrale për tiroiden tuaj?Ndryshimet në gjëndrën e tiroides po bëhen gjithnjë e më të shpeshta dhe shfaqen deri në 7 herë më shpesh tek gratë sesa te meshkujt.Shkaqet për këtë mund të ndryshojnë, duke...
Ministria e Shëndetësisë sërish ka dhënë premtimin se rroga e mjekëve do të mbërrijë mbi 1500 euro apo 100 mijë denarë. Ky premtim ishte bërë nga LSDM si pjesë e programit elektoral. Megjithatë Ministria e Shëndetësisë thotë se përkushtimi...
Po flasim për ato puçrrat e vogla që dalin në trup, kryesisht në pjesën e shpatullave dhe kurrizit. Këto puçrra janë një tregues se organizmi ynë është intolerant ndaj glutenit.Gluteni është stimulues i sëmundjeve ndryshme të lëkurës, siç janë...
Ndjenja e “të fryrit” të stomakut është një problem që prek shumë njerëz. Kjo mund të vijë si pasojë e ushqimeve me shumë kalori qëkonsumoni, për shkak të problemeve me tretjen, reduktimit të baktereve të mira në zorrë, kapsllëkut, gazrave...
Për ata të cilët shtojnë peshë me vetëm një rriskë torte, padyshim se jeta është e padrejtë.Por, është e vërtetë se ka njerëz që mund të hanë çdo gjë që duan dhe të mos shtojnë fare peshë.Përse ndodh kjo?Sipas...
Vagina është plot me baktere probiotike. Termi zyrtar për këtë ekosistem gjenital është mikrobiomi vaginal. Mikrobiomi vaginal parandalon shumimin e baktereve të dëmshme. Rreth 70 për qind e vagjinave kanë më së shumti një lloj të bakterit Lactobacillus, i...
Verifikimi i thjeshtë i cili mund t’jua zbulojë në cilën gjendje shëndetësore jeniKoha të cilën mund ta kaloni duke qëndruar në njërën këmbë është mënyra shumë e lehtë të parashikoni sa mirë do të plakeni, por edhe a do...
Pjesëmarrësit e një gare për larjen e dhëmbëve janë kritikuar nga dentistët për higjien të dobët orale në të gjithë botën.Në epizodën e mbrëmshme të “reality show”-it, pjesëmarrësit e këtij emisioni u panë duke larë dhëmbët me furça elektrike.Por,...
Nëse jeni në mesin e personave që besojnë se konsumimi i një gote verë çdo natë sjell shumë përfitime shëndetësore, atëherë do të zhgënjeheni.Një studim i ri sapo ka zbuluar se çdo gotë gotë ekstra me verë të kuqe...
Hipertensioni apo tensioni i lartë i gjakut padyshim është një nga problemet më të mëdha për shëndetin e njeriut.Tensioni i lartë i gjakut është një nga shkaktarët kryesor të sëmundjeve të zemrës. Kohëve të fundit një numër i madh...
Terapia e spermës konsiston në gëlltitjen e spermës së një mashkulli të shëndetshëm me shumë se dy herë në javë, duke përfituar për shëndetin e trupit dhe mendjes suaj.Sperma është një burim natyral proteinash, vitamine B12, vitamine C, kalcium,...
Sigurisht se e keni vërejtur, por nuk keni menduar për atë se portokajt në supermarket gjithmonë shiten në rrjeta të kuqe.Për dallim prej tyre, limonët janë në rrjetë të bardhë apo të gjelbër.Arsyeja e paqetimit të tillë fare nuk...
Me anë të disa gjesteve te thjeshta, apo dhe veprimeve qe shpesh kalojne pa u vene re nga ana jone mund te mesojme shumë për shëndetin tone.Mund t’ju duket e habitshme, por një gotë ujë zbulon shumë gjëra për...
Leucemia është një kancer i gjakut dhe palcës së kockave, një malinj që shkakton prodhim jonormal të qelizave të gjakut.Meqë qelizat e pashëndetshme të gjakut i turbullojnë ato të shëndetshmet, funksioni i gjakut fillon të përkeqësohet dhe mund të...
Speci djegës është përdorur prej shumë kohësh kundër disa problemeve shëndetsore.A e keni provuar ndonjëherë mjaltin me spec djegës?Është i ëmbël dhe i zjarrtë. Ka një shije, e cila duket sikur të ka munguar gjithë jetën. Në lugën e...
Bari mijëfletësh (lat. Achillea), sidomos është i rëndësishëm për shërimin e menstruacioneve të parregullta te femrat e reja. Bari mijëfletësh tash e një kohë të gjatë njihet si bimë shëruese. Emërtimi i saj nga latinishtja lidhet me heroin Akili,...
Në artikujt tanë të mëparshëm kemi folur vazhdimisht për hudhrën, për vlerat e saj ushqyese, për shijen e shkëlqyer që u jep gjellërave e recetave të ndryshme. Por keni menduar ndonjëherë ta përdorni me qumësht? Për shumë njerëz ideja...
Ndonjëherë zgjidhja e vërtetë për shërimin e disa problemeve shëndetësore ndodhet në trupin tonë.A e dini se shtypja e disa pikave të caktuara në trupin tonë i jep zgjidhje disa problemeve?Më poshtë po ju tregojmë njërën prej tyre: Shtypja e...
Në një studim të huaj, u vëzhguan 680 pacientë nga klinika onkologjike dhe u krahasua me të njëjtin numër të meshkujve të të njëjtës moshë që përfaqësonin grupin e kontrollit.Është vërtetuar se njerëzit që filluan t’iu binin flokët në...
Dihet se sistemi ynë i trupit është në veprim të vazhdueshëm. Shumë ndryshime ndodhin gjatë gjithë kohës dhe nëse ndodh diçka e rastësishme, ne mund ta ndiejmë atë.Por, pavarësisht nga vetëdija jonë se diçka mund të jetë e gabuar,...
Ndodh që gjatë çdo muaji, pa u vënë re, hormonet në trupin tonë krijojnë kaos të vërtetë që reflekton në disponimin tonë, mendjen dhe lëkurën.Ky debalancim te femrat zvogëlohet gjatë ciklit menstrual, por duhet të dini se si duhet...
Venat e zgjeruara janë një problem i zakonshëm vaskular që i prekë si meshkujt ashtu edhe femrat, edhe pse më shumë vuajnë femrat.Përveç se është një problem estetik, venat e zgjeruara mund të jenë edhe të dhimbshme gjithashtu.Kjo gjendje...

Pse dhemb koka pasi qajmë?

Të qarët është një reagim natyror i trupit ndaj emocioneve që mund të jenë shteruese nga aspekti fizik dhe psikik.Kur një e qarë e fortë shkakton dhimbje koke, ka hapa që një person mund të marrë për të ndihmuar...

Pse është mirë të hani qershi

Qershia përmban vitaminë C, A dhe potas. Por, në të gjenden në sasi shumë të vogla edhe minerale, polifenolë dhe fibra. Ato ndihmojnë shumë në funksionimin e aparatit tretës dhe ka efekte anti-inflamatore.Është një frut shumë i mirë për...
Ka plot njerëz, më së shumti meshkuj, që i ha meraku se sa herë duhet të bëjnë seks gjatë një muaji dhe nëse aq sa vetë bëjnë, a është e mjaftueshme sipas moshës që kanë.Kjo dilemë është vënë në...
Kozmetika që blihet çdo ditë për pastrimin e fytyrës sigurisht që është efektive, por në afat të gjatë janë produkte kimike, ato rrezikojnë të shkatërrojnë lëkurën tonë.Përkundrazi, përdorimi i përbërësve natyralë për kozmetikë të bërë vetë mund të jetë...
Shëndeti i këmbës lihet pas dore nga shumë njerëz. Ne kujtojmë se këmbët tona janë të shëndetshme derisa shfaqen problemet e para.Nëse këto mund të duken si gjëra të zakonshme, ato në të vërtetë mund të jenë shenjë e...
Sigurisht që ju keni dëgjuar për shumë përfitime që xhenxhefili mund të sjellë në trupin tuaj: në të vërtetë është një agjent antibakterial dhe shumë efektiv, i cili gjithashtu eliminon toksinat.Mundohuni të imagjinoni cilësitë e tij të kombinuara me...
Kjo i ndodh organizmit nëse hani një banane në ditë. Përfitimet e bananes janë të panumërta për nga aspekti shëndetësor.Ky lloj frutash përmban vlera ushqimore, vitamina, fibra, si dhe ëmbëlsues natyralë si sukroza dhe fruktoza, shkruan Billbordi, transmeton gazeta...
Një parim themelor i mjekësisë është se nëse nuk e përdorni një muskul ai bëhet më i dobët. Ashtu si çdo muskul tjetër, ju duhet të stërvitni edhe muskujt e syve tuaj dhe t’i mbani ato në gjendje të...
Shëndeti i këmbës lihet pas dore nga shumë njerëz. Ne kujtojmë se këmbët tona janë të shëndetshme derisa shfaqen problemet e para.Nëse këto mund të duken si gjëra të zakonshme, ato në të vërtetë mund të jenë shenjë e...

Obeziteti sjellë probleme për trurin

Obeziteti ndikon negativisht në nivelin cerebral.Sipas studimit më të fundit nga kërkuesit e Universitetit “Leiden Medical Center” në Holandë, rezulton se kur përqindja dhjamore në trup është më e lartë, përkon me volum më të vogël të materies gri...
Që të gjithë e njohin fikun për shkak të frutit të shijshëm dhe të ëmbël, por shumë pak e dinë se vetitë e tij nuk qëndrojnë vetëm tek fruti, por edhe tek gjethet.Në antikitet gjethet e fikut përdoreshin si...
Limoni përmban një sasi të madhe të vitaminës C.Sipas Healthline, një limon përmban 31 mg vitaminë C.Disa hulumtime tregojnë që konsumimi i frutave dhe perimeve që janë të pasura me vitaminën C zvogëlon rrezikun e prekjes nga sëmundjet e...
Një gjendje shëndetësore, e cila njihet si atrofia vaginale, vjen si rezultat i mungesës së estrogjenit, hormonit përgjegjës për zhvillimin seksual të femrës.Atrofia vaginal është inflamacioni, thatësia, dhe tëhollimi i lëngut të mureve vaginale.Simptomat e atrofisë vaginale mund të...
Shumica e njerëzve nuk janë të vetëdijshëm se lëkura e bananes është po aq e shëndetshme sa i përket vlerave ushqyese sa vetë fruti.Lëkura përmban kalium, magnez, fibra dietike , kaliumi dhe vitamina B6, B12, transmeton Living.Problemi është se...
Kërcitja e qafës është një veprim që njerëzit e kryejnë shpesh gjatë jetës së tyre.Ndonjëherë ky veprim vjen i përsëritur edhe në mënyrë të pavetëdijëshme si shenjë çlirimi të muskujve dhe kockave nga lodhja.Mjekët prej vitesh flasin kundër këtij...
Pjelloria e meshkujve përmirësohet ndjeshëm, nëse konsumohen çdo ditë 300 gramë fruta dhe perime. Kjo pasi ky ushqim përmirëson cilësinë dhe lëvizshmërinë e spermatozoideve.Është kjo ajo që ka zbuluar një studim italian i publikuar gjatë kongresit kombëtar të javës...
Gjatë ditëve të ftohta të vjeshtës dhe të dimrit është mëse normale që të ndieni një zhurmë të çuditshme në vesh si pasojë e kontaktit me të ftohtin, por nëse ndieni një zhurmë dhe tringëllimë të çuditshme gjatë gjithë...
Rregullatori amerikan miratoi ilaçin më të shtrenjtë ndonjëherë për një sëmundje të radhë që shkatërron kontrollin e muskujve tek fëmijët e vegjël. Fëmijët e prekur nga kjo sëmundje vdesin brenda disa muajsh.Trajtimi kushton 2.125 milionë dollarë. Kostot jashtë xhepit...
Algat si laminaria, janë burimi më i mirë për të marrë jod. Ato ju ndihmojnë që tiroidet të funksionojnë normalisht, i mbajnë hormonet në nivelet normale dhe ju pengojnë të shtoni peshë.Kungulli i njomëNjë racion me kunguj të njomë...
Anemia është një gjendje ku trupi juaj nuk ka mjaftueshëm qeliza të shëndetshme të kuqe.Me fjalë të tjera kur nuk mbajnë hemoglobinë të mjaftueshme, ose kur këto qeliza nuk bëjnë atë që duhet të bëjnë. Qelizat e kuqe të...
A ndiheni të eksituar pas një mbrëmjeje të gjatë? Megjithëse mund të keni dhimbje koke dhe tharje goje, seksi në mëngjes mund të jetë zgjidhja e problemeve tuaja, transmeton lajmi.net.Sipas shkencës, marrëdhëniet seksuale mund të shërojnë simptomat që shkaktohen pas...
Gjinia ka një ndikim të fortë në prevalencën e sëmundjeve të ndryshme.Për shembull, sëmundjet e zemrës mendohet se prekin më shumë gjininë mashkullore.Statistikat tregojnë të kundërtën.Gratë dhe vajzat njihet që kanë një zemër të fortë, por ato nuk janë...
Nganjëherë të gjithë na ofrojnë këshilla se cila është mënyra më e mirë për të humbur peshë (i pyetëm ose jo).Zakonisht është kombinim i të ngrënit me rregull dhe dietë e moderuar e proteinave, perimeve dhe karbohidrateve bashkë me...
Rrushi është i njohur për përmbajtje të karbohidrateve, proteinës, vitaminës A, vitaminës C, kalciumit, hekurit, vitaminës B6, magneziumit e që mund të sjellin shumë përfitime në trupin tonë.Por çfarë ndodh nëse hani çdo ditë për një muaj?1. Do të...
Mpirja e pjesëve të trupit shumë shpesh lidhet me simptoma të problemeve shëndetësore. Njohja e simptomave dhe sëmundjeve që i shkaktojnë ato është shumë e rëndësishme për të marrë më pas kujdesin e duhur në kurimin e tyre.Është e...
Venat varikoze ose variçet janë dilatacione (zgjerime) të venave të këmbës. Çdo venë mund të bëhet varikoze, por, ato që preken më shpesh janë venat e gjymtyrëve të poshtme. Kjo, për shkak të qëndrimit të gjatë në këmbë i...
Gjuha është një nga muskujt më të fortë në trupin e njeriut, i lidhur me ndjenjën e shijes, gëlltitjes së ushqimit dhe formimit të fonemave të gjuhës, por gjithashtu tregues i shëndetit tonë.Përveçse është një reflektim i vërtetë i...
Shkencëtarët kohët e fundit kanë raportuar në një studim se duhet të konsumojmë më shumë avokado në dietën tonë. Ky është një lajm i mirë, sepse, nuk ka kufi për dashurinë tonë ndaj këtij fruti të shijshëm. Dhe tani,...
Të gjithë jemi të ndryshëm, dhe disa nga ne kemi karakteristika të rralla të trupit të cilat i kanë vetëm një përqindje e vogël e njerëzve të botës.Sot do t’i mësojmë disa nga këto karakteristika, të cilat mund t’i...
Sulmet në tru janë më të zakonshme tek moshat e vjetra, por ato paraqiten edhe tek foshnjat. Kjo ndodh për arsye se lindja është proces i vështirë dhe paraqet vështirësi për enët dhe qarkullimin e gjakut.Ky është një faktor...
Një gjilpërë mund të na shpëtojë nga një bllokim i venave. Kjo mund të duket e çuditshme, por nëse bëhet në mënyrë të drejtë, ajo mund të jetë me të vërtetë vendimtare.Natyrisht kjo nuk është një “shërim” që zëvendëson...
Hunda e mbyllur, teshtitja, kruajtja, gricja: ja se si t’i kundërviheni kësaj gjendjeje gjendje inflamatore të bezdisshme me një dietë të saktë.Ndonjëherë ardhja e pranverës mund të jetë një makth: ata që vuajnë nga alergjitë në periudhën midis prillit...
Një studim gjerman ka treguar se si tensioni i lartë mund të ulet me muzikën klasike të Wolfgang Amaedus Mozart dhe atë të Johann Strauss, dy artistë dhe kompozitorë të mëdhenj të cilët kanë lënë pas vepra të paharrueshme.Këtë...
Prerjet apo plagët nuk do të infektohen nëse i trajtojmë drejt, thonë mjekët e praktikës së përgjithshmeKjo do të thotë që duhet shpëlarë me ujë të ftohtë dhe të pastër, kohë pas kohe të mbrohen me gazë dhe të...
Arrat janë shumë të pasura me acidet yndyrore omega-3 të cilat mbrojnë shëndetin e zemrës dhe trurit.Ato ulin rrezikun e sëmundjeve të trurit, sklerozës dhe Alzheimerit. Arrat janë të vetmet që përmbajnë sasi domethënëse të omega-3 me bazë bimore,...
Aftet, apo herpesi i buzës është një infeksion që shkaktohet nga virusi herpes simplex tipi 1. Njësoj si virueset e tjerë dhe ky i fundit është ngjitës përmes kontaktit fizik. Herpesi shfaqet zakonisht kur bie imuniteti dhe rreth zonën...
Është i ëmbël dhe i zjarrtë. Ka një shije, e cila duket sikur të ka munguar gjithë jetën. Në lugën e parë, ëmbëlsia e mjaltit të zgjon qiellzën ndërkohë që pak çaste më vonë përjeton nxehtësinë e papërmbajtur të...
Besojeni ose jo, shumica e qelizave të kuqe që trupi prodhon vijnë nga palca e kockave – një substancë dhjamore që gjendet në sasi të lartë tek fundet e kockave. Te personat që vuajnë nga leukemia, një nga këto...
A e dini se dhimbja në qafën dhe shpatullën tuaj ka gjasa të vijë nga dora juaj?Sipas Jill Miller, krijuesi i Yoga Tune Up , aktivitetet e përditshme si shkrimi, mbajtja e një fëmije ose madje edhe biseda në...

E dini pse flasim gjatë gjumit?

Të paktën një herë në jetë na kanë thënë të gjithëve se një natë më parë kemi folur në gjumë. Sa e sikltshme mund të jetë të thuash gjëra për të cilat ti nuk je i ndërgjegjshëm dhe të...

Sëmundja po ecën shpejt, aktorja amerikane thotë se i mbetet pak...

Duket se nuk ka paqe për aktoren e famshme Shannen Doherty. Aktorja amerikane, e njohur për rolin e Brenda-s në serialin “Beverly Hills” është...

NJIHUNI ME ALINËN, 6-VJEÇARJA MË E BUKUR NË BOTË

Një vogëlushe 6-vjeçare nga Rusia, e quajtur Alina Yakupova, është cilësuar si vajza më e bukur në botë.6-vjeçarja nga Moska e ka nisur modelimin...

‘A DO FLIJE NJË NATË ME ALBIN KURTIN?’, KËSHTU PËRGJIGJET KËNGËTARJA...

Mes të ftuarve në një emisionin ishin edhe Bledi Mane dhe Iva Aliko.Gjatë bisedës, nuk munguan ngacmimet e gazetarit për lidhjen e shumëpërfolur të...

Zonja e parë e Kosovës pozon me fustan të gjatë, siç...

Lumnije Thaçi, bashkëshortja e presidentit të Kosovës kohën e fundit dukshëm po i kushton më shumë rëndësi pamjes së saj.Së fundmi, ajo është paraqitur...

Ja si mund te dukeni bukur edhe pa make up

Çka duhet të përdorni për të pasur një fytyrë të bukur edhe pa makeup?Shumica e vajzave vendosin makeup për shkak që nuk ndihen mirë...

Nusja e Milot Rashicës sjell imazhet me të gjitha veshjet në...

Futbollisti i Kombëtares së Kosovës, Milot Rashica po i jep fund beqarisë këtë muaj.E e fejuara Rashicës, Belkiz Kera, ditët e fundit ishte pjesë...