fbpx
Sunday, June 9, 2024
Aplikacionet e rrjeteve sociale në pronësi të Facebook, Instagram dhe Messenger kanë rënë për disa radhë. Sipas Doëndetector, që monitoron problemet në internet, aplikacionet e njohura nisën të shfaqnin problemet rreth orë 10:30 në mëngjes.Më shumë se gjysma (52%)...
Për shkak të hijes shoferi nuk i pa rosat të cilat po e kalonin rrugën, mirëpo autopiloti i Teslas e ndryshoi kahjen dhe i shpëtoi jetën rosave.Në rrjetet sociale është bërë virale një tjetër video me autopilotin e makinës...
Ditëve të fundit në mbarë botën përdoruesit e aplikacionit Viber kanë marrë një mesazh jo të zakonshëm.Disa përdorues kanë pranuar mesazh nga një numër i dyshimtë +79183301602, ku shkruan se ata janë fitues në kuadër të fondit internacional të...
Google Chrome është njëri nga brauserat më të përdorur në ditët e sotme.Për të përmirësuar eksperiencën e përdoruesit, Google ruan shumë informacione si videot e shikuara në Youtube, lokacionin etj.Për shkak të ligjeve të reja rreth privatësisë në Bashkimin...
Apple po paralajmëron pronarët e iPhone dhe iPad më të vjetër se nëse nuk i bëjnë “update” pajisjeve të tyre në versionin më të fundit iOS brenda të dielës, ata nuk do të jenë në gjendje të lidhen me...

TAYNAS I BLLOKOHET INSTAGRAMI

Ditë më parë, Tayna ka publikuar këngën e saj më të re më titull “Sicko”.Kënga është shoqëruar edhe me videoklip.Tani “Sicko” ka afër 3 milionë shikime në YouTube.Në storje në Instagram ajo ka filluar t’i publikojë videot e adhuruesve...
A i mbroni të dhënat tuaja në telefonin tuaj të zgjuar mjaftueshëm? Apo mendoni se të dhënat tuaja nuk kanë asnjë vlerë? Mendoni përsëri.Telefonat inteligjentë janë një pjesë e domosdoshme e jetës sonë. Madje mund të themi se ata...
“Instagram” është një nga rrjetet sociale më të përdorur në botë dhe së fundmi ka bërë disa ndryshime për përdoruesit e tij.Teksa ka shtuar disa opsione të reja, “Instagram”-i ka vendosur që edhe të heqë disa opsione të vjetra.Ky...

Dy anët e rrjeteve sociale

Rrjetet sociale në kohët moderne, konsiderohen si pjesë e angazhimeve dhe jetës së përditshme. Jo rrallë, është trajtuar çështja nëse këto rrjete janë me të vërtetë sociale apo asociale, sidomos te të rinjtë, por secili ka interpretuar në formën...
Gjiganti amerikan për prodhimin e aeroplanëve, Boeing, dhe prodhuesi i njohur gjerman i veturave sportive, Porsche, kanë njoftuar këtë javë se janë bërë bashkë për të punuar në projektin e një veture elektrike fluturuese.Në njoftimin e dhënë nga kompanitë...
Facebook vjen me një risi që për shumë njerëz mund të jetë “shpëtim”.Rrjeti i famshëm social ka menduar edhe për beqarët duke shtuar “Facebook Dating”. Së fundmi kompania na ka njohur me këtë risi, e cila lejon çdo përdorues...
Një makinë e re elektrike e quajtur “Nobe 100”, me tre rrota dhe mund të parkohet vertikalisht në mure pritet të dalë në prodhim. Ajo është “aq e bukur saqë ju do ta dëshironit ta kishit’, sipas shpikësit të...
Bugatti Chiron vendos rekordin e ri në botë, si makina më e shpejtë. Ajo ka arritur shpejtësinë gati 305 milje në orë, ose e përkthyer ndryshe 490 kilometra në orë.Ajo u drejtua nga shoferi Andy Wallace, i cili është...

Facebook drejt hapave të njejtë si Instagrami

Facebook së shpejti mund të fillojë të fshehë numërimin e pëlqimeve në News Feed për të mbrojtur përdoruesit nga zilia dhe t’i largojë ata nga vetë-censura. Instagram tashmë po e teston këtë në 7 shtete përfshirë Kanadanë dhe Brazilin,...
Më pak se 10 ditë para se Apple ta lansojë zyrtarisht iPhone e ri, në internet janë publikuar specifikat e tre modeleve të iPhone 11, duke përfshirë çmimet dhe emrat e tyre.Deri më tani raportohet se modelet e reja...
Platforma e shpërndarjes së këngëve Spotify, tani ua mundëson prindërve që ta ndalojnë materialet e padëshirueshme, që t’i shohin fëmijët e tyre.Kompania ka bërë të ditur se ka vënë në funksion filtetin për ndalimin e përmbajtjes eksplicite, duke ua...
Keni kujdes ku e mbushni telefonin tuaj: Hakerët tani mund të hyjnë në celularin tuaj dhe të vjedhin të dhënat tuaja duke përdorur një kabllo të rreme me Wi-Fi.Një haker ka krijuar një mënyrë për të kontrolluar telefonin inteligjent...
Kompania gjigante ‘Apple’ ka zbuluar disa nga ‘emoji’-t që do të vijnë këtë vit në sistemin operativ të ardhshëm ‘iOS 13.Ekzistojnë gjithsëj 59 emoji të cilat të do shfaqen për herë të parë në pajisje të gjigantit teknologjik.Një nga...
Pasi shprehu mungesën e privatësisë në aplikacionin e fytyrës FaceApp, ka një zhvillim tjetër interesant: Kaspersky ka identifikuar një aplikacion të rremë që pretendon të jetë FaceApp dhe infekton pajisjet e viktimave me modulin adware MobiDash.Sapo aplikacioni të jetë...
Këtë javë temperaturat do të jenë të larta. E teksa shumë njerëz shkojnë në plazh për të shijuar kohën e bukur, ata kujdesen për të mbrojtur lëkurën e tyre nga rrezet e diellit.Por ata që janë përdorues të “iPhone”-it...
Instagram thotë se është duke i mbyllur llogaritë e përdoruesve të cilët vazhdimisht thyejnë rregullat e aplikacionit.Përveç llogarive që do të fshihen nga Instagram nëse kanë ‘një përqindje’ të thyerjes së rregullave, rrjeti social thotë se do të marrë...
Instagrami ka filluar të fshehë ‘pëlqimet’ pasi mori kritika për ndikimin e tyre në shëndetin mendor të përdoruesve të platformës së tyre.Platforma shumë e popullarizuar, Instagram, pronë e Facebook Inc, njoftoi sot se në disa tregje botërore, përfshi edhe...
Një nga metodat që një pjese të madhe prej nesh u duket më e thjeshtë për të karikuar telefonin është laptopi. Por, sipas ekspertëve, kjo është gjëja më e keqe që keni bërë deri tani.Karikimi i telefonit me metodën...
I njohur si rrjeti social më i madh dhe më i përdorur në të gjithë botën , Instagram-i duket se po “pushtohet” nga komentet fyese.Për shkak të numrit të lartë të përdoruesve dhe adresave fallco, në Instagram qarkullojnë komente...
Një rrjedhje e informacionit ka thënë se “Rockstar” është duke punuar fuqishëm me videolojën e radhës nga seritë shumë të suksesshme Grand Theft Auto (GTA).GTA V ishte konsideruar si ndoshta videoloja më e mirë ndonjëherë.Ndërkohë GTA VI thuhet se...
Facebook dhe Instagram janë kthyer në internet në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe në Evropë pas një ndërprerjeje që zgjati më shumë se 10 orë.Dhjetëra mijëra përdorues u ankuan që aplikacionet dhe faqet e internetit nuk do të...
Fantazitë që i ka Elon Musk, për një makinë që lëvizë nën ujë, mund të kthehet në realitetI njohur për qëndrimet e tij, drejtori i kompanisë Tesla ka dhënë edhe një deklaratë shumë të çuditshëm,e kur është pyetur nëse...
Shumica e personave shikojnë në telefonin e tyre çdo 15 minuta apo më pak.Kështu thotë një studim i Larry Rosen, profesore e psikologjisë dhe autore e veprës Një Mendje e Shpërqendruar.Përveç rritjes së ankthit, tundimi për të shikuar lajmërimet...
Pikërisht kur mund të jemi mësuar me faktin që iPhone-t nuk kanë më një port posaçërisht për kufjet Apple vjen me surpizën e radhës.Sipas një “rrjedhjeje” të fundit, Apple mund të heqë dorë nga fisha e saj karakteristike e...
WhatsApp do të ndërmarrë veprime ligjore kundër përdoruesve që abuzojnë me mesazhet.Kompania shpreson që të ndalohet abuzimi i shërbimit të ofruar nga përdoruesit falsë, të cilët dërgojnë mesazhe në shumë numra. Deri tani këta përdorues janë bllokuar dhe u...
Shkencëtarët nën kraterin më të madh dhe më të thellë në Hënë, dhe në përgjithësi në Sistemin Diellor, zbuluan një sasi të madhe mase misterioze të origjinës së panjohur.Sipas hulumtimit të një ekipi nga Universiteti i Baylorit në SHBA,...
Një studim thotë se shoferët e makinave BMW ka më së shumti mundësi të dënohen për shkelje të rregullave të trafikut.MoneySuperMarket ka analizuar 6.5 milionë dënime gjatë pesë viteve të kaluara.Dënimet përfshinin vozitjen e shpejtë, vozitjen në gjende të...
Përherë e më shumë, përdoruesit e facebook bëhen kuriozë se kush e viziton profilin e tyre.Vëmendja virtuale që na kushtojnë të tjerët, me sa duket plotëson vëmendjen që na mungon në realitet.Tashmë ka një metodë të re dhe të...
Facebook do detyrohet të largojë përmbajtjet fyese në Evropë. Përmbajtjet sikur fjalimet e urrejtjes dhe shpifjet do largohen dhe pastaj do shikohet nëse këto janë shpërndarë më tej nëpër botë kur do kërkohet të largohet edhe nga aty.Eksperti ligjor...
Telefonët janë përgjuar në çdo kohë dhe sërish përgjohen, dhe kjo sigurisht që nuk i konvenon askujt, por si ta dini nëse telefoni juaj po përgjohet.Më poshtë ju sjellim 6 mënyra për ta kuptuar atë:1.Kontrolloni se sa gjatë mban...
Të gjithë e dimë sa e fuqishme është loja e Instagramit – për një LIKE më shumë. Po si mund të kesh më shumë ndjekës? Mund të kesh dëgjuar edhe nga kushëriri i vogël 12-vjeҫar që njerëzit paguajnë për...
Themeluesi dhe shefi ekzekutiv i Alibaba, Jack Ma, është njeriu më i pasur në Kinë që prej kur kompania u bë publike.Në anën tjetër, Ma shprehet se ai ishte po aq i lumtur, mbase edhe më i lumtur, kur...
Në paisjet teknologjike ka gurë me afër 50 gramë ar, andaj para se të vendosni t’i hudhni mendoni dy herë. Pajisjet si kompjuterët, tabletat, smartfonët dhe televizorët janë ”miniera” ari, madje më të pasura se ato natyrore, trasnmeton Gazeta...
Telefonët janë përgjuar në çdo kohë dhe sërish përgjohen, dhe kjo sigurisht që nuk i konvenon askujt, por si ta dini nëse telefoni juaj po përgjohet.Më poshtë ju sjellim 6 mënyra për ta kuptuar atë:1.Kontrolloni se sa gjatë mban...
Në vetëm disa telefona celularë ju mund të lexoni mesazhet fshehurazi përsa i përket aplikacionit të shumë pëlqyer të mesazheve, WhatsApp.Ky aplikacion është i mbushur me rrëngje dhe me anë të një metode që është e vlefshme vetëm për...
Bitcoin është ngjitur në nivelet e tij maksimale në më shumë se një vit, duke dyfishuar vlerën e tij që prej muajit mars.Kriptomonedha më e madhe është ngjitur deri në 10% këtë të Hënë nga niveli i 8.847 dollarëve...
Nëse keni probleme me komunikimin në gjuhë të ndryshme, kjo pajisje e re do t’ju hyjë shumë në punë. Teknologjia e avancuar ‘Translaty’, po ndryshon mënyrën sesi njerëzit nga vende të ndryshme komunikojnë me njëri-tjetrin. Me këtë pajisje ju...
Të gjitha videot më të gjata se 60 sekonda, prej një viti tashmë, postohen kryesisht në IGTV.Videot në IGTV, si rregull, duhet të jenë të filmuara vertikalisht, jo në formatin e zakonshëm “landscape”.Por, nga sot përdoruesit e kësaj platforme...
Facebook hoqi 2.2 miliardë llogari të rreme nga janari deri në mars, një rekord i lartë për kompaninë.Ky numër është pak më pak se 2.38 miliardë përdorues aktivë mujorë që Facebook ka në mbarë botën, transmeton portali arbresh.info.Për krahasim,...
Përdorimi i celularëve në Shqipëri ka pësuar një rritje dramatike në vitet e fundit, dhe vëmendja po shkon drejt telefonave smart.Gjithashtu, mosha mesatare kur fëmijët marrin celularin e parë tani është ulur dhe shumica e të rinjve e mbajnë...
Audi”, prodhuesi gjigant i automjeteve luksoze ka njoftuar ndalimin e prodhimit të modeleve TT dhe R8.Kjo, sipas drejtorit ekzekutiv Bram Schot, për arsye që të investojë 14 miliardë euro në automjetet elektrike.Kjo e ka një të mirë, sepse kompania...

Facebook së shpejti me valutë të veten

Facebook është duke finalizuar lançimin e kripto-valutës së vet vitin e ardhshëm.Ai po planifikon të krijojë një sistem të pagesave digjitale në rreth një duzinë vendesh deri në tremujorin e parë të vitit 2020.Gjiganti teknologjik dëshiron të fillojë testimin...
Tashmë është zyrtare, qysh prej vitit 2020 në historitë e përdoruesve të WhatsApp do të vijnë dhe reklamat.Lajmërimi u bë gjatë “Facebook Marketing Summit” në Rotterdam të Holandës, konferenca vjetore e marketingut e kompanive të Mark Zuckerberg.Reklamat e para...

Google, godet firmën kineze, Huawei

Google ka ndaluar krijuesin e telefonit Huawei nga disa përditësime në sistemin operativ Android, duke i dhënë një goditje firmës kineze.Dizajni i ri i telefonave inteligjentë Huawei do të humbasi akses në disa aplikacione të Google.Ky veprim vjen pasi...
Prodhuesi gjerman i automjeteve , “Audi” kërkon të lidhë modelet e tij të reja me semaforët në qytetin jugor të Gjermanisë në Ingolstadt duke filluar nga muaji korrik.Shërbimi i ndarjes së informacionit i mundëson shoferëve të përshtatin shpejtësinë e...
Facebook ka vendosur që të vendos kufizime të reja në përdorimin e transmetimet e drejtpërdrejta. Ky vendim vjen pas sulmit mbi xhamitë në Zelandën e Re, ku mbetën të vrarë 51 myslimanë.Kompania ka theksuar se përdoruesit që thyejnë rregullat...
Dritat LED mund të shkaktojnë dëme të përhershme në retinë dhe t’i çrregullojnë ritmet natyrale të gjumit, kanë paralajmëruar ekspertët francezë, duke shtuar se dritat e fuqishme LED janë “foto-toksike”.Në raportin prej 400 faqeve, ekspertët francezë kanë treguar se...
Ligjvënësit në San Francisko kanë votuar për të ndaluar përdorimin e teknologjisë për njohjen e fytyrës.Ky është qyteti i parë amerikan që e miraton këtë masë.Teknologjia për njohjen e fytyrës nuk do të lejohet të përdoret nga agjencitë lokale,...
Samsung ka ndërtuar një shishe, në formë të vazos së luleve, e cila përveç funksionit dekorativ që ka luan edhe një rol shumë të rëndësishëm.Vazoja mund të përdoret në raste emergjente, pasi në raste të zjarrit, sapo e gjuani...
Kompania gjermane prodhuese e veturave sportive Porsche AG u dënua sot nga gjykata në Stutgart për neglizhencë në kontroll në emetimin e ndotësve nga motorët e tyre dizel, dënimi që ju shqiptua është gjoba prej 535 milionë euro.Prodhuesi gjerman...
Në konferencën e zhvilluesve F8, Facebook njoftoi lansimin e aplikacionit të takimeve romatnike, Facebook Dating.Ndërtuar që të jetë i sigurt dhe privat, duke shpresuar që të shmangë momente të pakëndshme të miqve që kontrollojnë profilin tuaj të romancës.Por tani...

Zbulohet dizajni i iPhone 11 Max

Apple është ende pesë muaj larg zbulimit të pasardhësit të iPhone XS dhe iPhone XS Max, por pëshpëritjet nga brenda kompanisë sugjerojnë se dizajni për telefonin e paparashikuar tashmë është finalizuar.Telefoni i ri pritet të jetë quajtur iPhone 11...
Apple nuk është më prodhuesi numër dy i “smartphone”-ve në botë.Renditja e 5 të mëdhenjve të globit sa i takon telefonëve “të zgjuar” ka ndryshuar dhe vendin e gjigantit amerikan të teknologjisë e ka zënë tani Huawei kinez.Ai është...
Pjesën më të madhe të kohës të rinjtë shqiptarë e kalojnë duke ‘’lundruar’’ në rrjetet sociale.Por, sipas një studimi të kryer së fundmi rezulton se rrjeti social ‘’Facebook’’ nuk është më platforma më popullore e mediave sociale në mes...
Shefi i Facebook-t Mark Zuckerberg ka zbuluar një seri ndryshimesh që do të pësojnë platformat sociale, përfshirë Instagram-in dhe Whatsapp-in.Dizajni dhe tiparet e reja për këto aplikacione janë një përgjigje e drejtpërdrejtë ndaj kritikave në masë për mënyrën se...
Sot më herët, Facebook ka zyrtarizuar planet për ridizajnim komplet të websajtit të saj tepër popullor. Edhe pse ndryshimet në websajte nuk janë të rralla, ridizajnimet e Facebook tërheqin shumë vëmendje. Kjo për shkak të famës së websajtit dhe...
Sipas një studimi të Qendrës për Kërkim, PEW, me qendër në Uashington, përdoruesit e rrjetit social Twitter janë më të rinjtë, më shumë identifikohen si demokratë, me arsim më të mirë dhe kanë të ardhura më të larta sesa...
Sa më shumë kohë po kalon aq më shumë po përdoret celulari në cdo khë të dites dhe ne cdo vend të mundshëm. Kjo është shqetësuese jo vetëm për mos funksionimin e një jete reale e cila ngaterrohet shpesh...
Facebook do të bëhet një “varrezë digjitale” brenda 50 vjetësh, me numrin e përdoruesve të vdekur që pritet të tejkalojnë numrin e atyre që jetojnë në vitin 2070.Një raport i ri nga akademikët e Institutit të Internetit të Oksfordit...
"Instagrami’’ është një prej rrjeteve sociale më të përdorur në të gjithë botën. Me miliona njerëz e përdorim ‘’Instagramin’’ për të ndarë momentet e tyre, por edhe për të komunikuar. Ky rrjet social shpeshherë aplikon edhe ndryshime. Ndryshimi më...

Sëmundja po ecën shpejt, aktorja amerikane thotë se i mbetet pak...

Duket se nuk ka paqe për aktoren e famshme Shannen Doherty. Aktorja amerikane, e njohur për rolin e Brenda-s në serialin “Beverly Hills” është...

NJIHUNI ME ALINËN, 6-VJEÇARJA MË E BUKUR NË BOTË

Një vogëlushe 6-vjeçare nga Rusia, e quajtur Alina Yakupova, është cilësuar si vajza më e bukur në botë.6-vjeçarja nga Moska e ka nisur modelimin...

‘A DO FLIJE NJË NATË ME ALBIN KURTIN?’, KËSHTU PËRGJIGJET KËNGËTARJA...

Mes të ftuarve në një emisionin ishin edhe Bledi Mane dhe Iva Aliko.Gjatë bisedës, nuk munguan ngacmimet e gazetarit për lidhjen e shumëpërfolur të...

Zonja e parë e Kosovës pozon me fustan të gjatë, siç...

Lumnije Thaçi, bashkëshortja e presidentit të Kosovës kohën e fundit dukshëm po i kushton më shumë rëndësi pamjes së saj.Së fundmi, ajo është paraqitur...

Ja si mund te dukeni bukur edhe pa make up

Çka duhet të përdorni për të pasur një fytyrë të bukur edhe pa makeup?Shumica e vajzave vendosin makeup për shkak që nuk ndihen mirë...

Nusja e Milot Rashicës sjell imazhet me të gjitha veshjet në...

Futbollisti i Kombëtares së Kosovës, Milot Rashica po i jep fund beqarisë këtë muaj.E e fejuara Rashicës, Belkiz Kera, ditët e fundit ishte pjesë...