fbpx
Friday, August 14, 2020
Vijat në dorë kanë kuptime të ndryshme, gjëja befasuese është se secila prej tyre flet për shëndetin, paranë, punën dhe famën tuaj. Le të shohim kuptimin e secilës!Vija e parëVija e parë që shihni në dorë është më e...

Zbardhni dhëmbët me këtë recetë limoni

Janë dy përbërës natyralë që mund të ndihmojnë për t'i mbajtur dhëmbët tanë të bardhë, duke parandaluar njollat antiseptike: janë limoni dhe soda e bukës që së bashku ndihmojnë për të zgjatur efektin e dhëmbëve të bardhë nga dentisti.Shtrydhni...
Për të trajtuar belbëzimin me rezultatet më të mira është e nevojshme të kujdeseni për atë herët, më së miri do të ishte para moshës 7 vjeçare, dhe në çdo rast “brenda” adoleshencës, sepse në moshë të rritur, përmirësimet...
Të presësh e të përgatisësh mishin nuk ka qenë kurrë kaq artistik.Dhe askujt më parë nuk i kishte shkuar mendja që hedhja e kripës mund të kthehej në një lloj arti.E gjitha meritë e kuzhinierit dhe pronarit turk të...
Shqiptari Hysni Rexhaj ishte mysafirë në emisionin “Kojshia Show” ai është i njohur për dashurinë ndaj kafshëve.Në një moment ai futi llojin e gjarprit më të madh në botë Piton në gojë.Shikoni çfarë i ndodh nga min e 23:45.
Për shkak të hijes shoferi nuk i pa rosat të cilat po e kalonin rrugën, mirëpo autopiloti i Teslas e ndryshoi kahjen dhe i shpëtoi jetën rosave.Në rrjetet sociale është bërë virale një tjetër video me autopilotin e makinës...

4 hapa për lumturinë në çift

Këshillat që duhet të ndiqni për të qenë çift i lumtur dhe për të jetuar një marrëdhënie në harmoni. Ndiqni këto hapa që fillojnë, që nga zgjedhja e partnerit deri te përballimi i konflikteve të vogla.Jeta në çift nuk...
Mund t’iu duket e pabesueshme, por është e vërtetë.Konkursin e bukurisë të organizuar për herë të parë në Turqi në vitin 1936 e fitoi vajza nga Çamëria, Haxhire Mirushoglu.Bukuroshja, ishte me prejardhje nga Filati i Çamërisë, e cila bashkë...
Business Insider ka bërë një klasifikim të shenjave zodiakale duke u bazuar se cilat janë të prirura të kursejnë më shumë dhe cilat janë ato që duan luksin.Dashi: I pëlqen të bëjë shopping luksoz, pothuajse në mënyrë kompulsive. Blen...
Ziona Chana ka 39 gra, 94 fëmijë dhe 33 nipër e mbesa. Ata të gjithë jetojnë me të në shtëpinë e tij katër-katëshe me 100 dhoma, të rrënuara midis kodrave të fshatit Baktwang në shtetin Indian Mizoram.Kjo nënkupton shumë...
Artistja nga Ukraina ka mahnitur jurinë e ‘The Voice Greece’ me këngën shqipe ‘Lule Lule’.Angelina Statyeva është një këngëtare ukrainase që ka spikatur një ndër këngët më të vlerësuara shqiptare me të cilën ka zgjedhur të konkurojë në “The...
Të ftuar në “Ftesë në 5” së fundmi ishte një djalosh me aftësi të jashtëzakonshme në memorie. Ai quhet Anxhelo Yzeiraj dhe është vetëm 9 vjeç. Anxhelo shoqërohej nga e motra e tij Debora, 8 vjeç.Anxhelo vërtetoi përmes një...
Speci djegës i llojit “Çarapija” e cila vjen nga pjesa veriore e Perusë ka një kosto të lartë për t’u blerë dhe shërbehet vetëm në restorante luksoze.Për t’u kultivuar ky lloj speci nevojitet një klimë e përshtatshme tropikale dhe...

Dy llojet e grave që burrat i duan

Për shekuj me radhë, shumë gra janë përpjekur të kuptojnë se cilat tipare të personalitetit dhe sjelljes janë më tërheqëset për burrat. Ka po aq përgjigje sa ka burra në botë. Ajo që është e sigurt është se çdo...
Një nga blogeret më të komentuara shqiptare është padyshim Estela Ujka, e cila është shumë aktive në profilin e saj në Instagram.Së fundmi, blogerja ka treguar gjatë shfaqjes “Orat” se si vite më parë familja e saj nuk e...
Karriera e tyre me rolet komike filloi që nga paralufta në Kosovë me skeqet e “Treshit Përsheshit”.Një një intervistë për emisionin Revieë, Rasim Thaçi, I njohur si Cima ka treguar se si erdhi bashkimi i tre personazheve, duke përshirë...
Ajo është e njohur për veturat, shtëpitë dhe veshjet e shtrenjta që i ka në dispozicion. Por, Morena Taraku ka tentuar ta rrisë flotën e saj të veturave duke e futur në Kosovë një makinë superluksoze të tipit Bentley...
Një bashkëshort i ri dhe tërheqës nuk mund të të bëjë të lumtur gjatë gjithë jetës, sipas një studimi të riNjë studim i ri ka zbuluar se sa më e madhe të jetë diferenca mes një çifti, aq më...
Stina e dimrit po afron, ndërkohë që dizajnerët kanë prodhuar xhaketën më speciale ndonjëherë.E njëjta lejon të kontrolloni temperaturën e xhaketës tuaj përmes smartphonit që ju e keni, shkruan Daily Mail.E njëjta mund të ofrojë temperaturën që ju kërkon...
Nëse këpucët tuaja mbajnë erë të keqe, mund të jenë të bezdisshme, si dhe të turpshme për ju, veçanërisht kur jeni të rrethuar nga shumë njerëz.Si të shpëtoni nga aroma e keqe e këpucëve tuaja?Përdorni sode buke-Merrni një filtër...
Disa njerëz janë aq të nxituar në reagimet e tyre saqë nuk i marrin parasysh pasojat. Pikërisht ky impulsivitet i bën që të marrin vendime të gabuara në jetë, për të cilat një ditë do të pendohen. Por këtu ndikon edhe...
Nëse ndiheni të pakënaqur sepse jeni mbi 25 vjeç dhe akoma nuk e keni gjetur njeriun e zemrës, qetësoheni! Mos e merrni me vrap!Sipas shkencës, gratë e gjejnë dashurinë e vërtetë vetëm midis moshës 27 deri 35 vjeç.Hannah Fry...
Në Amerikë ka nisur punën ai që quhet hoteli më i mallkuar në botë.Pas një rinovimi që ka kushtuar 25 milionë dollarë, Read Hotel, që ndodhet në Tenesi ka hapur dyert për klientët e guximshëm.Ky hotel ka një histori...

Kaq vite është i vjetër çamçakëzi

Atë e përdorim shpesh por nuk e dimë se kur është prodhuarMegjithatë me në fund një kompani ka lajmëruar se të hënën ka qenë ditëlindja e çamçakëzit, e që duket të jetë shumë e vjetër.Para 171 vjetësh, konkretisht më...
Lideri i rrëzuar nga pushteti në Sudan, Omar al-Bashir, i ka mbajtur të fshehura në një dhomë miliona euro në pallatin mbretëror. Kjo gjë është bërë e ditur gjatë procesit gjyqësor kundër tij.Ish-menaxheri i zyrës së tij presidenciale ka...
Në stinën që jemi është më e lehtë ta përjetosh seksin si një aventurë dhe të provosh disa shkelje pse jo! Temperaturat e larta mund të ndezin dëshirën për të bërë dashuri papritur, duke na udhëhequr në ndonjë aventurë,...

Zbulohen gënjeshtrat e serialeve turke

Me siguri që gjithsecili prej jush që po lexon këtë artikull ndjek të paktën dy seriale turke. Dhe ajo që ju ka bërë të gjeni veten në këto filma është sepse i trajtojnë situata familjar eme shumë ndjeshmëri dhe...
Mund ta mos besoni mirëpo kanë kaluar 24 vjet që kur Walt Disney Pictures na dhuroi filmin e animuar Pocahontas. As ne nuk mundemi, dhe sinqerisht po na bën super nostalgjikë.Ndërsa kujtojmë ende çdo fjalë të vetme të “Colors...

HOROSKOPI DITOR, E ENJTE 5 SHTATOR 2019

Dashi Ju pret një ditë e mirë sa i takon dashurisë. Kjo do të thotë se nëse keni një histori të cilën e keni përzemër, çdo gjë do të ecë më së miri. Do të jeni të karikuar me energji...
Dr Sarah Grey është padyshim një prej mjekëve më të veçantë botë, për shkak të tatuazheve të shumta që mban në trup.Ajo po përpiqet që të thyejë paragjykimet, për “profesionistët me tatuazhe”.Modelja dhe mjekja 31-vjeçare, që punon në një...
Marrëdhëniet ndërmjet kafshëve nuk është se janë të rralla, por një e tillë vërtet është interesante.Bëhet fjalë për marrëdhënien ndërmjet një krokodili dhe një zogu, i cili shembull tregon rastin më shembullor se si dy organizma punojnë së bashku.Dhe...
Në mesin e kartëmonedhave euro që aktualisht janë në qarkullim, ekzistojnë disa mostra që për shkak të rrallësisë së tyre, janë shndërruar në subjekt të koleksionuesve të parave.Meqenëse pas zbulimit nga ana e pronarëve, ato shpejt arrijnë në koleksionet...
Nëse javën e kaluar çdo natë keni fjetur pak dhe nuk keni arritur të jeni efikas në punë dhe në palestër, jeni të pavullnetshëm, nuk keni energji, ndërkaq këtë javë nuk mundeni të flini gjumë, e kemi zgjidhjen.Në të...

Ky është fshati ku lindin vetëm femra

Një skuadër zjarrfikësish e gjitha e përbërë nga femra. Është një rast i rrallë por është bërë një domosdoshmëri në kushtet kur në fshat mungojnë burrat. Kjo ndodh në një qytezë polake, Miejsce Odrzanskie, një fshat me 300 banorë,...

Grimca plastike po bien nga qielli

Grimca mikroskopike të plastikës po bien nga qielli me dëborë, ka gjetur një studim.Shkencëtarët thanë se ishin të tronditur nga numri i madh i grimcave që gjetën – më shumë se 10,000 prej tyre për litër në Arktik.Kjo do...
Në rajonin i cili është duke e përjetuar periudhën më të nxehtë në vitet e fundit, ujitjja e tokës bujqësore ka shkaktuar që të ulet niveli i ujit në diga dhe pellgjeve.Fshati i dikurshëm Bashqavush në qytetin Agrı në...
Historia e bakllavës është shumë-ngjyrëshe si historia e tokave të Mesdheut dhe Lindjes së Mesme. Besohet gjerësisht, se asirianët në rreth shekullit të 8-të, ishin njerëzit e parë që vendosën disa shtresa të bukës së hollë, me arra...
Një grua nga New Hampshire dyshohet se u përpoq të fajësonte fqinjin e saj për sulm duke përdorur ‘’gjak vampiri’’ të rremë në përpjekje për të krijuar lëndime që të duken sa më shumë reale. Policia thotë se Christie...

Pse gratë dikur ecnin pas burrave?

Në shoqërinë tradicionale shqiptare, veçanërisht në segmentet rurale të saj, gjatë rrugëtimit, vajza ose gruaja e shtëpisë nuk duhet të ecte para babait, dajës, xhaxhait, vëllait, apo bashkëshortit. Pra, asnjëherë vajza ose gruaja nuk mund të ecte para burrave.Në...
Më shumë se 500 dhëmbë janë hequr nga goja e një fëmije në Indi, njoftuan mjekët. Djali shtatë vjeçar u ishte ankuar prindërve të tij që në moshën tre vjeçare se kishte një ënjtje në anën e djathtë të nofullës...
Agjencia amerikane e hapësirës, NASA, ka zbuluar një planet në sistemin diellor, i cili ka kushte të përshtatshme për jetë.Sipas një artikulli të “Science Daily”, sateliti zbulues i planetëve të tjerë i NASA-s, TESS, ka zbuluar një super planet...
Puna më e vjetër në botë është konsideruar prej kohësh si një zgjedhje e urryeshme dhe pa shumë mund.Prostitucioni ekzistonte, ekziston dhe do të vazhdojë të ekzistojë, pavarësisht ndalimeve ligjore, kufizimeve, apo edhe statuseve të ligjshme në disa vende,...

Nëse të porsalindurit do kishin dhëmbë

Kjo është ajo se si të sapo lindurit do dukeshin nëse do kishin dhëmbët e plota si sipër edhe postë. Bebet mund të jenë të rritur të vegjël, por ka disa dallime kyçe dhe kjo është ajo çka i...
Qeveria hungareze u ofron çifteve të martuara një hua prej rreth 30.000 eurosh, të cilat ata nuk duhet t’i paguajnë nëse bëjnë tre fëmijë.Paratë janë në dispozicion përmes një skeme që nisi në fillim të korrikut. Për më...

E dini përse djathi zviceran ka vrima?

Përgjigjen është përpjekur ta japë shkenca, prandaj shkencëtarët zviceranë me hulumtime laboratorike kanë konstatuar se shkaktarët për vrimat janë grimcat e vogla të barit të thatëInstituti Bujqësor i Qeverisë zvicerane “Agroscope” thekson që grimcat e vogla mikroskopike bien në...
Babai i shtatë fëmijëve Chad Kempell, pas lindjes së pesënjakëve, duhej të mendonte se si ta lehtësonte jetën e përditshme dhe t’i ndihmonte bashkëshortes.Duke provuar çdo mënyrë për ta lehtësuar procesin e ushqyerjes ai kishte investuar për një vitë...

E rrallë, lind foshnja me tri koka

Në Indi, një fëmijë është lindur me tri koka. Kjo lindje e pazakontë ka shokuar mjekët. Lindja unike u zhvillua më 11 korrik në një qendër shëndetësore në lagjen Etah të Uttar Pradesh.Nëna shtatzënë, u pranua në qendrën shëndetësore...
Vera në mesin e shqiptarëve vjen si zakonisht me shumë festa. Përpos dasmave dhe ahengjeve të tjera familjare, shqiptarët verën e shfrytëzojnë për të kryer edhe një obligim tjetër të rëndësishëm, atë të synetisë.Se shqiptarët këngën e vallen...
Ish-modelja Elizabeth Hoad kërkon të martohet me qenin e saj 6 vjeçar. 49 vjeçarja është shprehur se pasi dështoi në lidhjet e saj me 220 burra, askush nuk mund ta bëjë më të lumtur se qeni i saj besnik,...
Me shumë mundësi kjo mund të tingëllojë si gjëja më e pa rëndësishme madje edhe e pa vlerë sepse bëhet fjalë për vendosjen e një ene të vogël me shurup sheqer plus ujë në oborrin e shtëpisë suaj.Normalisht në...

Ky çift bëri dasmën më të pazakontë

Një çift e ka zhvilluar dasmë më të pazakontë që është bërë ndonjëherë ndoshta.E themi këtë, pasi në dasmën e këtij çifti gjithçka ishte prej pice. Duke nisur që nga ushqimet dhe deri tek fustani i nuses që ngjante...
Bashkë me katër kolegë të tjerë, studentja e mjekësisë Warren Nielsen morën përsipër ekspertizën e një trupi të pajetë në laboratorin e shëndetit në Universitetin e Portland.Trupi ishte i Rose Marie Bentley, e cila vdiq në moshën 99 vjeçare...
Tregu i makinave është një prej tregjeve më fitimprurse. Por sa fitojnë prodhesit e ndryshëm si BMW, Toyota e Volgswagen, nga një makinë që e shesin.Siç shkruan Bussines Jorunal, BMW-ja fiton 2 mijë e 574 euro, Toyota 1 mijë...
Sharman Hicman, pronare e fermës familjare Hickman, tregon se lëvozhga e vezës lidhet me gjenetikën. Kur pula rritet, ajo ose e merr ose nuk e merr pigmentin, një kimikat natyral, i cili i jep ngjyrë dhe lëvozhgës së...
Për pothuajse 150 vjet, xhinset kanë qenë stili më i guximshëm i modës praktikisht të gjithë, kudo, zotërojnë një palë të tilla.Ato janë të ashpra dhe të gjithanshme, por gjithashtu një janë një kontribues i madh në reputacionin jo...
Një burrë i paidentifikuar, që u përpoq të udhëtonte fshehurazi me një aeroplan, ka shkaktuar panik tek pasagjerët. Incidenti ndodhi në aeroportin në Lagos dhe u bë viral në mediat sociale.Aeroplani ishte duke u nisur kur një burrë i...

Pse macet tremben kaq shumë nga trangujt

Ende nuk dihet saktësisht se çfarë i bën macet të tremben kaq temrrshëm nga trangujt, forma apo ngjyra e tyre.Por një gjë e tillë ka pushtuar botën e internetit ku shfaqen qindra video të ndryshme me macet të...
Ështe makthi i shumë prindërve, megjithatë ky fenomen nuk prek vetëm femijet. Është folur shumë për faktin që pas ngrënies, nuk duhet hyrë menjëherë në ujë. Por sa duhet pritur saktësisht? Kjo është një prej dilemave të mëdha të...
Mbrëmjen e djeshme ka rënë borë në Malin Musala (100 km larg Maqedonisë), maja më e lartë në Bullgari, pjesa më e madhe e vendit u ballafaqua me stuhi dhe mot me shi.Mediat në Bullgari raportojnë se në majën...
259 njerëz kanë vdekur në botë duke bërë selfie të “rrezikshme”, 159 kanë ndodhur në Indi.Modelet, influencerët dhe konkretisht të gjithë personat që posedojnë telefona të mençur dhe ata që janë narcizoid, kanë bërë që rritja e selfie-s, fotografimi...
Kur ju dëgjoni fjalën “Rex”, çka ju vjen në mendje për gjënë e parë? Ndoshta për dinozaurin T-Rex?, apo emri i ndonjë qeni?Por, jo, nuk po flasim për dinozaur, por për diçka tjetër. Rex e njohur si qëruese për...

Kjo pamje mahnitëse gjendet në Kosovë

Komuna e Dragashit që gjenden në pjesën jugore të Kosovës është vend në një lartësi mbi detare mbi 1 mijë metra, ku edhe është vend shumë turistik dhe ka pamje mahnitëse.Njëri nga fshatrat e Dragashit është edhe fshati Shajne....
E dinit se rrobat e para të plazhit janë krijuar në Francë 73 vite më parë?Ishte Louis Réard, një inxhinier francez, i cili gjithashtu kujdesej për dyqanin me të brendshme të nënës së tij, që krijoi për herë të...
Dy qen kanë kukorëzuar në martesë dashurinë e tyre.Lola dhe Bear u martuan në qershor.Fox News raporton se pronari i qenve, Andrea Crawford porositi një kostum për Bear dhe për Lolën një fustan dasme.Media e huaj ka publikuar...
Reese, Cally dhe Lara shokë dhome u detyruan të blinin një divan të përdorur, pasi nuk kishin buxhet të mjaftueshëm për të blerë një të ri.Por, për fatin e tyre, divani me tre hapësira që e blenë për vetëm...

Si të kujdeseni për flokët kur jashtë bie borë

Nëse jetoni në një vend ku bie borë gjatë dimrit, atëherë ka të ngjarët dini se flokët tuaja pësojnë ndryshime.Moti i dimrit është i...

Zbardhni dhëmbët me këtë recetë limoni

NJIHUNI ME ALINËN, 6-VJEÇARJA MË E BUKUR NË BOTË

Një vogëlushe 6-vjeçare nga Rusia, e quajtur Alina Yakupova, është cilësuar si vajza më e bukur në botë.6-vjeçarja nga Moska e ka nisur modelimin...

‘A DO FLIJE NJË NATË ME ALBIN KURTIN?’, KËSHTU PËRGJIGJET KËNGËTARJA...

Mes të ftuarve në një emisionin ishin edhe Bledi Mane dhe Iva Aliko.Gjatë bisedës, nuk munguan ngacmimet e gazetarit për lidhjen e shumëpërfolur të...

Zonja e parë e Kosovës pozon me fustan të gjatë, siç...

Lumnije Thaçi, bashkëshortja e presidentit të Kosovës kohën e fundit dukshëm po i kushton më shumë rëndësi pamjes së saj.Së fundmi, ajo është paraqitur...

Ja si mund te dukeni bukur edhe pa make up

Çka duhet të përdorni për të pasur një fytyrë të bukur edhe pa makeup?Shumica e vajzave vendosin makeup për shkak që nuk ndihen mirë...

Nusja e Milot Rashicës sjell imazhet me të gjitha veshjet në...

Futbollisti i Kombëtares së Kosovës, Milot Rashica po i jep fund beqarisë këtë muaj.E e fejuara Rashicës, Belkiz Kera, ditët e fundit ishte pjesë...